Tere! Muutin Tallinnaan ja otin Suomessa ostetun 27" Plilipsin taulu tv'n mukaan. Ei toimi. "Asennuksen pikavalikkossa" (lista maista) ei ole Viroa ja ei "haista" yhtään kanavaa. Hakee ja hakee... mitään ei lukitse. Kokeilin digiboxilla verkosta ja ulkoantennilla - sama ongelma.
Osaako joku auttaa? Valikossa ON manuaalinen kanavien asetus mutta kuinka sitä käytetään? Ja saako sillä toimimaan?
Kiitos!
Suomen TV Virossa?
9
1912
Vastaukset
- Tässä alkutietoja
Espoon lähettimien näkyminen vaatii kookkaan ulkoantennin ja esteettömän näkyvyyden Espoon suuntaan. Espoon kanavaniput: A=k32/562, B=k44/658, C=k46/674 ja E=k53/730. Kanavaniput D=k35/586 ja H=k26/514 ovat T2-kanavia.
http://www.levira.ee/transmitter.pdf on Tallinnan lähetinten kanavat, jotka pitäisi löytyä televisiollasi ulkoantennia käyttäen. Maa-asetuksena Suomi, Tanska, tms käy. Kuten huomaat, niin Teletornin Mux 3 k45/666 on Espoon B- ja C-kanavanippujen välissä ja saattaa estää niiden näkyvyyden.
Oletko kokeillut hakea talon antenniverkosta sekä antenni- että kaapeliverkon haulla? http://www.starman.ee/teenused/digitv/digitv on yksi kaapeliyhtiöistä. - eläkeäijä
Kiitos, mutta haluan vain Viron kanavia näkymään. Yhtään ei näy.
Naapurin wanhassa analogisessa tv'ssä näkyy boxin kautta kaikki joten vika on mun digi tv'ssä, tai sen asetuksissa. Se toimi Suomessa hyvin.
Kokeilin usean eri maan asetuksilla, sekä "muut maat' asetuksella, mutta yhtään ei löydä Phillips.
Talossa on digikaalepi ja box'iin saakka on 40 kanavaa. Siihen tyssää... Lainaamallani ulkoantennilla ei näkynyt yhtään. Yhden kanavan ääni kuului, ei muuta.
Mitä kokeilen seuraavaksi? - Itäsuomalainen tv
Eikös Eestissä ole uudempi digi-tv standardi kuin Suomessa. Eli Suomesta ostettu televisio ei välttämättä näy Eestissä. Joudut ostamaan digiboksin. Liitä se televisioon scart tai hdmi-kaapelilla.
- Tässä lisätietoja
http://www.levira.ee/en/networks/tv-broadcasting-service/dvb-t-t2-service-parameters/ => taitaa Philipsistä puuttua antenniverkon videon MPEG-4 AVC dekooderi? Toisaalta, kovin montaa vapaata kanavaa ei Tallinnassa ole nähtävissä antennin kautta http://www.levira.ee/program.pdf (MUX1)
Suosittelen Eläkeäijälle paikallisen kaapeliverkon digiboksin hankintaa, kuten Itä-Suomesta jo ohjeistettiin, jotta kuva saadaan siihen Philipsiin...
- sdfgsfsafadfadfadf
jos telkkarisi ei ole vähintään hd-ready, ei sillä viron t2-lähetykset näykään ilman ulkoista digiboksia. voi olla myös että taloyhtiössäsi on kaapeliverkko, jolloin tarvitaan kaapeliverkon digiboksi. katso onko ilmoitustaululla kerrottu verkon tyyppi tai kysy naapurilta tai taloyhtiöstä.
mutta luultavasti tarvitset siis digiboksin, joko T2 tai C-tyyppiä.
laitatko sen telkan tarkan mallinumeron, niin varmaan joku selvittelee, tarvitaanko digiboksia vai ei! - Yle sontiainen
Ylen ohjelmat näkyy netissä vaikka etelä mantereella !
- 1-2
"Ylen ohjelmat näkyy netissä vaikka etelä mantereella ! "
Epäilemättä, mutta miten tämä helpottaa kysyjää? Hän haluaa nöhdä VAIN Viron kanavat. - 1452
Näkyy kaikki kanavat Virossa siis suomen kanavat kysy
[email protected] - BeerSauko
Eikös ollut jokin juttu, että Suomen kanavien näkyvyyttä Viron suuntaan heikennettiin jossain vaiheessa? Toki Areenan ja vastaavien kautta niitä lähetyksiä on mahdollisuus katsoa jotka on katseltavissa myös Suomen rajojen ulkopuolella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741740Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061574Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn231475- 551324
- 931235
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2051098- 471085