Suomen TV Virossa?

Eläkeäijä

Tere! Muutin Tallinnaan ja otin Suomessa ostetun 27" Plilipsin taulu tv'n mukaan. Ei toimi. "Asennuksen pikavalikkossa" (lista maista) ei ole Viroa ja ei "haista" yhtään kanavaa. Hakee ja hakee... mitään ei lukitse. Kokeilin digiboxilla verkosta ja ulkoantennilla - sama ongelma.
Osaako joku auttaa? Valikossa ON manuaalinen kanavien asetus mutta kuinka sitä käytetään? Ja saako sillä toimimaan?
Kiitos!

9

1979

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä alkutietoja

      Espoon lähettimien näkyminen vaatii kookkaan ulkoantennin ja esteettömän näkyvyyden Espoon suuntaan. Espoon kanavaniput: A=k32/562, B=k44/658, C=k46/674 ja E=k53/730. Kanavaniput D=k35/586 ja H=k26/514 ovat T2-kanavia.

      http://www.levira.ee/transmitter.pdf on Tallinnan lähetinten kanavat, jotka pitäisi löytyä televisiollasi ulkoantennia käyttäen. Maa-asetuksena Suomi, Tanska, tms käy. Kuten huomaat, niin Teletornin Mux 3 k45/666 on Espoon B- ja C-kanavanippujen välissä ja saattaa estää niiden näkyvyyden.

      Oletko kokeillut hakea talon antenniverkosta sekä antenni- että kaapeliverkon haulla? http://www.starman.ee/teenused/digitv/digitv on yksi kaapeliyhtiöistä.

    • eläkeäijä

      Kiitos, mutta haluan vain Viron kanavia näkymään. Yhtään ei näy.
      Naapurin wanhassa analogisessa tv'ssä näkyy boxin kautta kaikki joten vika on mun digi tv'ssä, tai sen asetuksissa. Se toimi Suomessa hyvin.
      Kokeilin usean eri maan asetuksilla, sekä "muut maat' asetuksella, mutta yhtään ei löydä Phillips.
      Talossa on digikaalepi ja box'iin saakka on 40 kanavaa. Siihen tyssää... Lainaamallani ulkoantennilla ei näkynyt yhtään. Yhden kanavan ääni kuului, ei muuta.
      Mitä kokeilen seuraavaksi?

    • Itäsuomalainen tv

      Eikös Eestissä ole uudempi digi-tv standardi kuin Suomessa. Eli Suomesta ostettu televisio ei välttämättä näy Eestissä. Joudut ostamaan digiboksin. Liitä se televisioon scart tai hdmi-kaapelilla.

      • Tässä lisätietoja

    • sdfgsfsafadfadfadf

      jos telkkarisi ei ole vähintään hd-ready, ei sillä viron t2-lähetykset näykään ilman ulkoista digiboksia. voi olla myös että taloyhtiössäsi on kaapeliverkko, jolloin tarvitaan kaapeliverkon digiboksi. katso onko ilmoitustaululla kerrottu verkon tyyppi tai kysy naapurilta tai taloyhtiöstä.

      mutta luultavasti tarvitset siis digiboksin, joko T2 tai C-tyyppiä.

      laitatko sen telkan tarkan mallinumeron, niin varmaan joku selvittelee, tarvitaanko digiboksia vai ei!

    • Yle sontiainen

      Ylen ohjelmat näkyy netissä vaikka etelä mantereella !

    • 1-2

      "Ylen ohjelmat näkyy netissä vaikka etelä mantereella ! "

      Epäilemättä, mutta miten tämä helpottaa kysyjää? Hän haluaa nöhdä VAIN Viron kanavat.

    • 1452
    • BeerSauko

      Eikös ollut jokin juttu, että Suomen kanavien näkyvyyttä Viron suuntaan heikennettiin jossain vaiheessa? Toki Areenan ja vastaavien kautta niitä lähetyksiä on mahdollisuus katsoa jotka on katseltavissa myös Suomen rajojen ulkopuolella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1361
    2. 67
      1305
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe