kaiverrukset miehellä

Sea

Ihan vain semmoinen gallup-tyylinen kysely, että mitenkäs yleistä se on, että miehen kihlasormukseen kaiverretaan naimisiin mentäessä vihkipäivämäärä.

Oon ollut naimisissa jonkin aikaa ja täytyy myöntää, että vasta tätä palstaa lukiessani olen tullut tietoiseksi siitä, että tämmöinen tapa on ylipäätään olemassa. Meidän tapauksessa vaimolle tuli vihkisormus, eikä miehelle mitään, ei edes hääpäivämääräkaiverrusta kihlasormukseen.

Miten teillä muilla?

2

1252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aliisa

      mun miehen kihlasormukseen kaiverrettiin hääpäivä, tietääkseni se on aika yleistä

    • Janna

      Yleisin käytäntö on juuri tuo vihkipäivämäärän kaiverrus miehen kihlasormukseen. Moni teettää sen hiukan ennen häitä, jolloin samalla keikalla saa kiillotettua nuhraantuneen sormuksen.

      Meillä miehen kihlasormukseen ei kaiverrettu mitään, vaikka hän käyttää sitä edelleen. Mies sai kihlasormuksensa pariksi kivellisen vihkisormuksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2459
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      72
      2291
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1304
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      112
      1122
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1098
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      228
      962
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      919
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      10
      837
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      789
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      54
      786
    Aihe