Kuinka moni suomalainen on töissä turkkilaisen pizzeriassa täällä Suomenssa?
Itse olen!
Mitä olette tykänneet? Kuinka tulette toimeen Turkin poikien kanssa? Paljonko saatte tuntipalkkaa jne?
Ihan mielenkiinnosta kyselen.
Itse olen suht tyytyväinen, vaikka toisaalta, PALJON parannettaavakin olisi..
Joskus nuo turkkilaiset osaavat olla aika hankalia..
Suomalaisia töissä pizzerioissa?
6
1378
Vastaukset
- duunari
pitää huolen siitä että sinulla on lakien mukaiset palkat,työajat ym.
Tuli vaan mieleen kun kyselit tuossa muiden palkkoja.- Tiina
Saan 6 euroa tunnilta.
En tiedä mitään lakien määräyksistä koskien palkkoja.
Miltä tuo 6 euroa kuulostaa? Mielestäni voisi olla enemmänkin. Aika rankkaa kun tuo tarjoilijan homma on.. - duunari
Tiina kirjoitti:
Saan 6 euroa tunnilta.
En tiedä mitään lakien määräyksistä koskien palkkoja.
Miltä tuo 6 euroa kuulostaa? Mielestäni voisi olla enemmänkin. Aika rankkaa kun tuo tarjoilijan homma on..no,minä en sitä tiedä,sitä minä tarkoitinkin että ota selvää(muualta kuin keskustelupalstalta).Jostain hotelli ja ravintola-alan ammattiliitosta tai vast.
- tes
Tiina kirjoitti:
Saan 6 euroa tunnilta.
En tiedä mitään lakien määräyksistä koskien palkkoja.
Miltä tuo 6 euroa kuulostaa? Mielestäni voisi olla enemmänkin. Aika rankkaa kun tuo tarjoilijan homma on..tarjoilijan työehtosopimuksen mukainen perus tuntipalkka on esim helsingin alueella 8,89, ja maakunnissa 8,71; edellyttäen että siellä on A-anniskeluluvat; eli saa myydä viina. Jos ei viinanmyyntiä, niin tuntipalkka on hesan alueella 8,10 ja maakunnissa 8,01.
Ravintola-alan heikoin lähtöpalkka, apulaisella, esim.tiskaajalla on 7,96, joten tyttö, kyllä sua nyt kovin huijataan; ja illalla klo 18 jälkeen 0,87 iltalisä; 24 jälkeen 1,68 yölisä ja sunnuntaisin 100% korotettu palkka.eli rupeeppa tyttö vaatimaan lisää liksaa.... - Tiina
tes kirjoitti:
tarjoilijan työehtosopimuksen mukainen perus tuntipalkka on esim helsingin alueella 8,89, ja maakunnissa 8,71; edellyttäen että siellä on A-anniskeluluvat; eli saa myydä viina. Jos ei viinanmyyntiä, niin tuntipalkka on hesan alueella 8,10 ja maakunnissa 8,01.
Ravintola-alan heikoin lähtöpalkka, apulaisella, esim.tiskaajalla on 7,96, joten tyttö, kyllä sua nyt kovin huijataan; ja illalla klo 18 jälkeen 0,87 iltalisä; 24 jälkeen 1,68 yölisä ja sunnuntaisin 100% korotettu palkka.eli rupeeppa tyttö vaatimaan lisää liksaa....Entäs jos teen töitä tuossa pizzeriassa vain silloin tällöin? Usein viikonloppuja ja satunnaisia päiviä/ajanjaksoja. Päteekö nuo samat säännöt siltikin? Siis koskien palkkaa..
- """"...
Tiina kirjoitti:
Entäs jos teen töitä tuossa pizzeriassa vain silloin tällöin? Usein viikonloppuja ja satunnaisia päiviä/ajanjaksoja. Päteekö nuo samat säännöt siltikin? Siis koskien palkkaa..
samat säännöt toimii myös osa-aikaisella työntekijällä...palkan suhteen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1656222Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv932796Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?921781Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am391487Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91226- 491015
Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23928- 21913
- 66912
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122903