Kissat ja neitokakadut

kokematonlintufani

Minulla on toiveena hankkia kaksi neitokakadua. Kuitenkin yksi ikävä asia kolkuttaa päässäni. Meillä on kaksi kissaa ja näistä kolli on kiinostunut kovasti pupuista, ötököistä ja kaikesta liikkuvasta. Lintuja en ole nähnyt kyttäävän, mutta suuri aavistus on, että nekin kiinostavat tätä. Kyseessä on pihakissat ja loikolevat tai olevat pihalla päivät pitkät.

Ottaisin linnut omaa huoneeseeni ja pitäisin niitä usein vapaana. Onko mitenkään mahdollisa lennättää lintuja muuallakin kuin omassa huoneessa, kun kissat ovat pihalla? Vai onko ylipäätänsä mahdollista hankkia lintuja?

Mahdollisuus olisi viedä linnut toiseen kerrokseen, minne ei olisi asiaa kissoilla mutta ei niinkään ihmisilläkään. LInnuilla olisi tällöin iso tila lennellä, mutta muut asuisivat yläkerrassa. Vai pitäisikö minun muuttaa lintujen kanssa alempaa kerrokseen?

Auttaisitteko minua, kokeneet lintuihmiset? :)

3

652

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lintutäti

      Kissojen ja lintujen pitäminen samassa tilassa on kyllä aika no-no asia ollut. Kissoilla kun on luontaiset saalistajan vaistot ja pelkästään niiden läsnäolo voi stressata lintuja kovastikin. Joillakin kissojen ja lintujen yhteiselo voi sujua ongelmitta, mutta en ottaisi riskiä. Kissa voi tappaa linnun, vaikka lintu olisi häkissä "turvassa". Häkkiräpistelystä lintujen yrittäessä päästä kissaa pakoon voi syntyä pahoja vammoja. Kovaan stressiin voi lintu myös kuolla.
      Mutta sinun tapauksessasi on hyvin mahdollista pitää lintuja ja kissaa samassa taloudessa, jos pystyt eristämään ne toisistaan. Kuitenkin niin, että sekä linnut että kissat saavat niiden kaipaaman ja tarvitseman ihmisseuran. :) Jos sinulla on mahdollisuus ottaa linnut omaan huoneeseesi ja lennättää niitä siellä turvallisesti, näkisin sen oikein hyvänä vaihtoehtona. Lintuja voi toki lennättää muuallakin asunnossa niin kauan kun kissat ovat ulkona. Tällöin kannattaa miettiä miten saa linnut taas järkevästi siirtymään huoneeseesi/häkkiinsä kun on kissojen aika tulla takaisin sisälle.
      Kissojen ja lintujen pitäminen samassa huushollissa on mahdollista, vain tila- ja järjestelykysymys, etteivät nämä pääse pahemmin kohtailemaan. :)

    • kokematonlintufani

      Kiitos hurjasti tästä vastauksesta! :)
      Yrittäisinkin, että kissat ja linnut eivät niinkään edes tapaisi. Nukun aina ovet kiinni, joten yöllä kissoilla ei ole lupa tulla kyttäilemään tai haistelemaan häkkiä ylipäätänsä. Minun ollessani poissa ovet ovat visusti suljettuna ja kissat pihalla. Ollessani kotoa ja linnut vapaana ympäri asuntoa (kissat tietysti pihalla) väsäisin vaikka lapun, minkä pistän ulko-oveen, että "Lintu vapaana, älä päästä kissoja sisälle". Näin voisin hyvin taata, että ei tule niitä vahinkoja, kun joku astuu vain sisälle ja avaa kaikki ovet kissoille. Voisin myös ehkä pitää kissoja toisessa huoneessa, jolloin linnuilla on muu kämppä vapaana.

      Tietenkin kun kissoille tulee ikää (aika nuoria vielä) alkavat olemaan paljon kauempia aikoja varmasti ulkona, joten myös järjestelyt helpottuvat. :)

      • Lintutäti

        Mukavaa jos vastauksesta oli apua! :) Asenteesi ja suunnittelukykysi, sekä halusi toteuttaa lintujen täysi turvallisuus kissojen suhteen on kyllä varsin kohdillaan. Enää puuttui sen toteutus käytännössä, eli ei muuta kuin onnea ja menestystä lintujen hankintaan! :)
        Jos et ole vielä löytänyt, Suomen kattavin neitokakaduaiheinen sivusto kannattaa lukaista läpi:
        neitokakadut.com
        Lintuyhdistyksen ilmaiselle foorumille liittyessä saat myös taatusti asiantuntevaa ja kannustavaa palautetta jatkossakin:
        forum.kaijuli.fi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      188
      3151
    2. 94
      1425
    3. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      128
      1122
    4. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      248
      1122
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      86
      975
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      96
      831
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      111
      694
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      55
      685
    9. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      108
      658
    10. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      592
    Aihe