Kissat ja neitokakadut

kokematonlintufani

Minulla on toiveena hankkia kaksi neitokakadua. Kuitenkin yksi ikävä asia kolkuttaa päässäni. Meillä on kaksi kissaa ja näistä kolli on kiinostunut kovasti pupuista, ötököistä ja kaikesta liikkuvasta. Lintuja en ole nähnyt kyttäävän, mutta suuri aavistus on, että nekin kiinostavat tätä. Kyseessä on pihakissat ja loikolevat tai olevat pihalla päivät pitkät.

Ottaisin linnut omaa huoneeseeni ja pitäisin niitä usein vapaana. Onko mitenkään mahdollisa lennättää lintuja muuallakin kuin omassa huoneessa, kun kissat ovat pihalla? Vai onko ylipäätänsä mahdollista hankkia lintuja?

Mahdollisuus olisi viedä linnut toiseen kerrokseen, minne ei olisi asiaa kissoilla mutta ei niinkään ihmisilläkään. LInnuilla olisi tällöin iso tila lennellä, mutta muut asuisivat yläkerrassa. Vai pitäisikö minun muuttaa lintujen kanssa alempaa kerrokseen?

Auttaisitteko minua, kokeneet lintuihmiset? :)

3

529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lintutäti

      Kissojen ja lintujen pitäminen samassa tilassa on kyllä aika no-no asia ollut. Kissoilla kun on luontaiset saalistajan vaistot ja pelkästään niiden läsnäolo voi stressata lintuja kovastikin. Joillakin kissojen ja lintujen yhteiselo voi sujua ongelmitta, mutta en ottaisi riskiä. Kissa voi tappaa linnun, vaikka lintu olisi häkissä "turvassa". Häkkiräpistelystä lintujen yrittäessä päästä kissaa pakoon voi syntyä pahoja vammoja. Kovaan stressiin voi lintu myös kuolla.
      Mutta sinun tapauksessasi on hyvin mahdollista pitää lintuja ja kissaa samassa taloudessa, jos pystyt eristämään ne toisistaan. Kuitenkin niin, että sekä linnut että kissat saavat niiden kaipaaman ja tarvitseman ihmisseuran. :) Jos sinulla on mahdollisuus ottaa linnut omaan huoneeseesi ja lennättää niitä siellä turvallisesti, näkisin sen oikein hyvänä vaihtoehtona. Lintuja voi toki lennättää muuallakin asunnossa niin kauan kun kissat ovat ulkona. Tällöin kannattaa miettiä miten saa linnut taas järkevästi siirtymään huoneeseesi/häkkiinsä kun on kissojen aika tulla takaisin sisälle.
      Kissojen ja lintujen pitäminen samassa huushollissa on mahdollista, vain tila- ja järjestelykysymys, etteivät nämä pääse pahemmin kohtailemaan. :)

    • kokematonlintufani

      Kiitos hurjasti tästä vastauksesta! :)
      Yrittäisinkin, että kissat ja linnut eivät niinkään edes tapaisi. Nukun aina ovet kiinni, joten yöllä kissoilla ei ole lupa tulla kyttäilemään tai haistelemaan häkkiä ylipäätänsä. Minun ollessani poissa ovet ovat visusti suljettuna ja kissat pihalla. Ollessani kotoa ja linnut vapaana ympäri asuntoa (kissat tietysti pihalla) väsäisin vaikka lapun, minkä pistän ulko-oveen, että "Lintu vapaana, älä päästä kissoja sisälle". Näin voisin hyvin taata, että ei tule niitä vahinkoja, kun joku astuu vain sisälle ja avaa kaikki ovet kissoille. Voisin myös ehkä pitää kissoja toisessa huoneessa, jolloin linnuilla on muu kämppä vapaana.

      Tietenkin kun kissoille tulee ikää (aika nuoria vielä) alkavat olemaan paljon kauempia aikoja varmasti ulkona, joten myös järjestelyt helpottuvat. :)

      • Lintutäti

        Mukavaa jos vastauksesta oli apua! :) Asenteesi ja suunnittelukykysi, sekä halusi toteuttaa lintujen täysi turvallisuus kissojen suhteen on kyllä varsin kohdillaan. Enää puuttui sen toteutus käytännössä, eli ei muuta kuin onnea ja menestystä lintujen hankintaan! :)
        Jos et ole vielä löytänyt, Suomen kattavin neitokakaduaiheinen sivusto kannattaa lukaista läpi:
        neitokakadut.com
        Lintuyhdistyksen ilmaiselle foorumille liittyessä saat myös taatusti asiantuntevaa ja kannustavaa palautetta jatkossakin:
        forum.kaijuli.fi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      269
      9872
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      316
      7057
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      83
      1832
    4. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      106
      1474
    5. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1461
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1171
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      1119
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      47
      926
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      24
      780
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      752
    Aihe