vw ylikierrokset? Bensapumppu?

kohtajorpakos?

Aikoinaan meillä oli vw-95 farmari, ja eräänä päivänä huomattiin, että startatessa heitti ylikierroksille aika reilusti, ennenkun polkaisi kaasua. Myöhemmin tuo auto sitten sammui matkalle, eikä enää käynnistynyt.
Nyt meillä on vw paku vuosimallia 95-98 ja kun auton pysäyttää, moottori seis, niin konetilasta tulee aika vahva bensan haju. Muutama päivän myöhemmin heitin ajaessa vitosvaihteelle, niin ihmettelin, kun auto tuntui lähtevän itsestään eteenpäin. Pistin kytkimen pohjaan, ja moottori veti ylikierroksia. Heitin nelosen sisään ja annoin vähän kaasua, ja loppui ylikierrokset. Nelosella ei tehnyt sitä. Yhdessä vaiheessa vitonen sisään, ja kohta taas ylikierroksia, ja heitin neloselle. Bensapumppu?

1

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohtajorpakos?

      Taas sama juttu. Mutta nyt mäessä ei toiminu moottorijarrutus, ja kierrokset oli koholla äänen perusteella (ei ole kierroslukumittaria). Heitin neloselle, kytkin ylös, auto vähän nytkähti, muttei kierrokset reagoinu, vaan pysy korkeina. Jarruttelin kytkin alhaalla, ja vaihdoin kolmoselle, hiukan kaasua, ei toiminu, kakkoselle, ja käynti alko rauhottumaan. Mitähän onnistuin tekemään väärin? Netissä löytyy samankaltaisia tapauksia muiltakin hakusanalla "moottorijarrutus ei toimi". Pitäisiköhän käydä vw merkkihuolto koulutus?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      92
      5278
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      56
      4111
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2219
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2048
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1805
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1454
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      28
      1270
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1056
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      1000
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      991
    Aihe