Airsoft asetta

Selvä elikkäs tarkoitus olisi aloittaa airsoftin harrastus, mutta ase puuttuu. Olen harrastanut airsoftia vähän kavereiden kanssa syrjäisissä metsissä ja minulla on joustitoiminen haulikko. Nyt olisi tarkoitus liittyä johonkin seuraan (psk) käykö siellä pelaajia osaatteko sanoa jotain määrää? Sitten asiaan olen ostamassa sähköasetta noin 200e, maastopuvun, ehkä lisäakun jos tarvetta, lisälippaan... Elikkäs jos jotain ehdotuksia niin kommentteihin vaan :)
1155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

eli aseen hinta siis 200e, kamat ei kuulu mukaan

Äänestä

Joku cyman 130e pyssy gunfirestä ja vie jollekkin heti perushuoltoon: shimmitys, rasvaus ja sorbolla kohtauskulma kuntoon ja osta gunfirestä myös o-renkaallinen m4 suutin. Sillä sitten pystyy jo tykittää erittäin hyvin.

Äänestä

no proairsoftin jättäisin ainakin väliin ennen katsoisin vastaavan aseen gunfirestä halvemmalla

Äänestä
  • Jep gunfire/taiwangun joku semmone metalline cyma (ak/m4) ja viet sen perushuoltoo (ylempänä joku kerto tarkemmi) sit jos hi-capis jaksat pyörittää sitä ja sul o paljo kuulii ja ne helisee vapaana siel nii juu osta toine sellane tai sit mid/lowcapei (mieluummin kai mid...) ja sit niitä pari kolme kappaletta.
    Mukana tuleva akku yleensä syöpää et osta uus hyvä... ainaki omien kokemuksien perusteel. Nii ja automaattilaturi ois jees

    Äänestä

Taiwangunista cyma cm045a 130 maksaa siin o aidot puu osat ja metalliosat :) mä meinaan ainaki hommata sen ja se ei voi ainakaa olla huono jos ver 3 rataslaatikko ja fullmetal.

Äänestä
  • joo kompataan tätä tai joku vastaava ... tuohon sit perushuolto päälle eli shimmitys, sorbot, rasvaukset, mahd fetti jos haluut esim 11,1 V:n lipoja käyttää (suositeltavaa) niin siinä ollaan siin 200 euron tuntumassa aseen osalta. Veikkaan ettei paljon parempaa pakettia siihen 200 euroon taida saada (ei sen tieten just tuo cm045a tartte olla) ... seuraava vaihtoehto mun mielestä sit olis ostaa Lonex joka paketista valmis ase mut se on sit 250-300 euroa.
    Summa summarum: Ostaa alle 150 euron ase ja siihen "perushuollot" päälle => ollaan siin 200 euron pinnassa tai sit suoraan LONEX ja ollaan lähempänä 300 euroa.

    Äänestä

siis nuo vaihtoehdot jos uuden tussarin haluaa, käytetyttynä voi löytyä hyviä paketteja tuohon 200 euron pintaan kans

Äänestä

No, ei olisi kauheasti innostusta viedä heti huoltoon... mutta maksimi budjetti on siis 300e mukaanlukien kaikki akut ja lisälippaat ja maastopuku (13.v)

Äänestä

Korjaus* olen noin 160c, ilmoitin vain tuosta maastopuvusta

Äänestä

no se "huolto" on satsaus toimivuuteen ja kestoon, ilman ns perushuoltoa pahimmassa tapauksessa onnistut nopsaankin sen asees tuhoamaan, varsinkin jos tehoakkua pistät kehiin tms.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lonelyfox kirjoitti:

Selvä elikkäs tarkoitus olisi aloittaa airsoftin harrastus, mutta ase puuttuu. Olen harrastanut airsoftia vähän kavereiden kanssa syrjäisissä metsissä ja minulla on joustitoiminen haulikko. Nyt olisi tarkoitus liittyä johonkin seuraan (psk) käykö siellä pelaajia osaatteko sanoa jotain määrää? Sitten asiaan olen ostamassa sähköasetta noin 200e, maastopuvun, ehkä lisäakun jos tarvetta, lisälippaan... Elikkäs jos jotain ehdotuksia niin kommentteihin vaan :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu