Siperianhuskyn pentuaika, käytännönneuvoja/kokemuksia?

huskyhusky

nyt on sit pentu varattu ja saadaan se marras-joulukuun vaihteessa. Haluaisin kuulla muilta kokeneilta pentuajasta miten huskyn kanssa on mennyt? Miten nopeasti oppi sisäsiistiksi? Millaista penturuokaa annoit ja kuinka paljon/kuinka usein päivässä? Millainen panta ja talutushihna kannattaa hankkia?
Millainen harja on sopiva turkin hoitoon?
Kaikenlaista haluan kuulla ja et voi alkaa tehdä jo hankintoja.
Saamme pennun mukana hoito-ohjeet kun haemme sen.

Kiitän vastauksista!

4

366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • otahan asiasta selvä

      Kysyt: "miten nopeasti oppi sisäsiistiksi"

      Etkö tiennyt, että Husky on ulkokoira ja kärsii, jos joutuu olemaan jatkuvasti sisätiloissa.

      • jkjj

        Koira kyllä tottuu mihin totutetaan, huskykin pystyy sisäkoirana olemaan ihan hyvin kunhan saa tarpeeksi liikuntaa ja muuta aktivaatiota.

        Yksi ystäväni pitää kahta siperianhuskyään jopa kerrostalossa ja hyvinvoivilta vaikuttavat ja yllättävän hiljaisia sisällä, omat kun omakotitalossa pitävät jos millaisa ääntä välillä. Sisäkoirina muuten on meilläkin ja hyvin pärjäävät eivätkä kärsi.

        Jos koira on tottunut olemaan ulkona ja aikuisiällä yritetään sisäkoiraksi opettaa, niin silloin voin ymmärtää että koira sisällä olosta kärsii, mutta näin yleisesti huskyt(niin kuin muutkin koirat) kärsivät liiasta yksinolosta.

        Sisäsiistiksi oppiminen riippuu yksilöstä, yleensä rakkoa on vaikea kontrolloida vaikka koira tietäisikin että ulos pitäisi mennä joten sanoisin että 4kk:sta 6-7kk:hon voi odottaa jo lähes täyttä sisäsiisteyttä.

        Annoin purenaturalia suosituksen mukaan, niissä peturuuissa on annostukset kyljissä.

        ensimmäinen talutushihna kannattaa olla jämäkkä punottu nahkahihna (tarkista ettei näytää siltä että punos katkeaa tai että punottu osa olisi liian lyhyt kestämään kulutusta) meillä on yksi punottu nahkahihna kestänyt jo yli 10 vuotta, välissä kun useampaa hihnaa tarvitsee on ollut huonompilaatuisia jotka ovat sitten rikkoutuneet.

        Ensimmäinen panta tulisi olla pehmeää mahdollisimman leveää nahkaa, pituudeksi noin 13cm riittä alkuun voi tuokin olla löysä ja voit joutua tekemän lisää reikiä.

        Perus karsta tai furminaattori toimii, mikätahansa millä pääsee pohjavillaan käsiksi kelpaa.

        Mustista ja mirristä saa muuten tricksie koulutusnamuja puolikiloa vitosella, ovat erittäin hyvin meillä maistunut.


    • siperialaiset

      meillä ensimmäinen oppi 7kk ikäisenä sisäsiistiksi ja toisella siihen meni 5kk. ottanut muutenkin vanhemmasta mallia koko ajan. vanhempi nyt 1v4kk ja nuorempi 8kk.

      meillä kummatkin ovat sisäkoirina, pihalla saavat juosta vapaana kun olen aidannut puolet koko pihasta.

      koirapuistoissa ollaan useasti käyty, vanhempi ollut aina rauhallisempi. kunnes toinen uros murahti kerran nuoremmalle, samantien suojelemaan pienempää. se on jatkunut jo 4kk. ei voida enää mennä toisten urosten kannssa. voi myös johtua tosta iästäkin.

      pientä vetoa suosittelen aloittamaan 8kk alkaen.keväisin ja syksysin kickbike ja talvisin ahkio tai vastaava jos ei rekeä hommaa. lapset ahkion kyytiin niin kaikilla on hauskaa.

      meillä toinen söi royal caninia pentuna ja toinen jahti&vahtia jota meillä syödään nykyäänki.

      • hyvin menee

        Ulkokoiran ei tarvi oppia sisäsiistiksi etkä tarvi talutushihnaa vaan vetovaljaat.vaihdat sen kuitenkin apulassa ranskan bullaan joka kuolee jo nuorena synnynnäisiin ominaisuuksiinsa jonka jälkeen palaat tänne ihmetteleen kun mettäkoirat on onnettomia.jote älä huoli


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4535
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      127
      2971
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2732
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      54
      1302
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1072
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1065
    Aihe