Taulun A data taulun B muotoon!

mjkoski

Millä skriptillä tahi SQL-lausekkeella voisin konvertoida taulun A tiedot taulun B muotoon?


Table A Person Month Value
A 3 2,71
A 3 130,00
A 6 2,65
A 6 34,00
A 6 25,10
A 6 5,50
A 12 2,61
B 3 21,10
B 3 2,35
B 6 2,91
B 12 2,76
B 12 43,00
C 3 13,00
C 6 6,00
C 12 11,20

Table B Person Month Value Value Value Value
A 3 2,71 130,00
A 6 2,65 34,00 25,10 5,50
A 12 2,61
B 3 21,10 2,35
B 6 2,91
C 3 13,00
C 6 6,00
C 12 11,20

7

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Väärä foorumi?

      Microsoftin sivuolta löytyy kaikkee SQL kielesstä .... Ei tälläsiä töitä ala kukaan sun puolesta tekemään. PAitti jos palkasta sovitaan. Onhan niitäki jotka ottaa toimeksiantoja ja lähettää työn suoritettavaksi kiinaan ja vetää loput välistä. Eihän me ees autettas jos me luotas ratkaisu valmiiksi... Enkä ole ihan varma tosta datasta mitä sen pitäs esittää ... Karkasikohan toi rivitys...? On minullakin koko SQLkoulutussetti kansiossa. Niille on omat keskustelufoorumit eri puolilla nettiä

      Näillä palstoilla pyörii enempi taviksia ja suurin osa neuvovista ei ole töissä käynykään varmaan 20 vuoteen ... Tunnetaan nimiltä ihan toisissa olosuhteissa kuin mitä antavat ymmärtää. Työssä käyvät ei usein istu näillä foorumeilla tavakseen. Englanninkielen taito avustaisi etsinnässäsi. Pojat tulee kohta kyllä syöttään läpiä päähänsä perässä mutta mee oikeesti selaan foorumeita joissa on ton tietokantaohjelmoinnin ammattilaisia tai kysele joltain erikoistuneelta kouluttajalta. Mikään tähtitieteellinen setti toi ei oo mutta olen valinnu aikaaan elämän koodaamisen sijaan ja pistä tälläsiä asioita arkimuistiini.

    • Ei taida onnistua

      Monen samannimisen kentän tekeminen.

    • 1+1

      Ei tuollaista B-taulua tarvita (huono toteutus, vaikka siinä olisikin uniikit kentät value1 value2 jne, se ei vaan toimi tauluna).

      A-tauluun voidaan tehdä haluttu select-haku mikä tuottaa vastaavat rivit mitkä B-tauluehdotuksessa nyt on, käyttämällä group by ja order by sql-valitsimia, esim tietyn henkilön ostokset (valuet) kuukausittain järjestettynä.

      A-taulun rivit pitäisi olla uniikkitunnistettavia=sopiva primary key, esim
      Id, person, timestamp, value
      (id voisi olla autogeneroitu=uniikki primary key, timestamp on datetime tai pelkkä date, kk on liian epätarkka aikakentäksi mutta kk saadaan kyllä luettua datetime tai date arvosta käytettäväksi select-ehtona haluttaessa)

      Tietokantasuunnittelu pitäisi tehdä tehtäväkuvaus-käsitemalli(luokkakaavio)-tietomalli-normalisointi-menetelmällä, sillä saadaan käsiteltyä kokonaisuus ja oikeat taulut (nyt tässä kysymyksessä on esitetty vain yksi taulu eikä tässä näy mistä sen kentät tulee eli kuinka järkevä se on). Googlaa: tietokantasuunnittelu
      Select-hakujen teko vaatii sql:n opiskelua, esimerkkejä löytyy googlaamalla.

      • jepsjoo

        Tyypillinen vastaus, jossa tiedetään tarkalleen syyt ja seuraukset jo kehittyneestä tietokannassa. Eli jos joku kysyy neuvoa, kannattaa kirjoitaa neuvo, eikä aloittaa moraalisaarnaa.
        Toki neuvossa on perää, mutta tuo neuvo nyt näyttää lähinnän tietokantasuunnittelun perusteet kirjasta pikaisesti luetultulta heitolta.

        Mutta totta. esimerkkejä löytyy googlaamalla. Vastaus on äärimmäisen helppo ja löytyy tämän toteamuksen alta


    • helppoa1234

      Temppu on helppo.
      Kun taulut on olemassa niin
      insert into taulua (kentät....) select kentät from taulub

      • Super Major

        Hatarin tiedoin ja vanhoja muistellen (mySQL). Ei tarvitse vakavasti ottaa. 1 plus 1:tä peesaten, ensimmäisessä taulussa jotain tolkkua, toisessa ei, jos sitä katsoo päivittämisen kannalta. Siihen voi henkilön arvoja tallentaa vaikka kuinka paljon. Onkohan tuo pilkun käyttö minkään arvon kohdalla perusteltua, siis piste. Mainittu id tietysti (primary, autocomplete), ja edelleen toistoa: date- tai ehkä time- kentistä voisi olla hyötyä datan käsittelyssä, enemmän kuin 1,2,3 jne. Aika peruskauraa, joka on osattava, jos kiinnostusta riittää. Vihjeenä: Kiinaan asti ei koodaria kannata lähteä jäljittämään.


      • Super Major
        Super Major kirjoitti:

        Hatarin tiedoin ja vanhoja muistellen (mySQL). Ei tarvitse vakavasti ottaa. 1 plus 1:tä peesaten, ensimmäisessä taulussa jotain tolkkua, toisessa ei, jos sitä katsoo päivittämisen kannalta. Siihen voi henkilön arvoja tallentaa vaikka kuinka paljon. Onkohan tuo pilkun käyttö minkään arvon kohdalla perusteltua, siis piste. Mainittu id tietysti (primary, autocomplete), ja edelleen toistoa: date- tai ehkä time- kentistä voisi olla hyötyä datan käsittelyssä, enemmän kuin 1,2,3 jne. Aika peruskauraa, joka on osattava, jos kiinnostusta riittää. Vihjeenä: Kiinaan asti ei koodaria kannata lähteä jäljittämään.

        Siis date-keentästä, ei kentistä. Muuten ihan turha vastaus, yksplusyks kertoi jo olennaisen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2732
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      343
      2474
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2154
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1906
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1685
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1589
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1460
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1429
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1385
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1176
    Aihe