On se ihme kun Hua Hinissä menee ravintolaan syömään sinulle tuodaan venäjänkielinen menu. Aina joutuu pyytämään englanninkielisen menun. Näin kävi aika usein viime talvena, kyllä se harmitti. Mutta kaikkeen kyllä tottui. Ihana kohde se Hua Hin muuten.
Miksi Hua Hinissä menun saa venäjänkielellä ?
pian matkaan
20145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ei ole yhdessäkään ravintolassa menua venäjäksi ja jos joku muuta väittää niin se on valetta. Myöskään Suomeksi ei ole menua painettu kuten Kreikassa ja Espanjassa.
Itse valehtelet kuin noin väität alla muutama hyvä esimerkki. Ole hyvä lahkolainen !
http://www.tripadvisor.fi/LocationPhotoDirectLink-g297922-d3813805-i80639005-Sadko_Russian_Restaurant-Hua_Hin_Prachuap_Khiri_Khan_Province.html
http://dachahuahin.com/our-menu/
Elät harhojen maailmassa näköään pysyvästi.
Niin ja muutakin palvelua venäjäksi Hua Hinissä saa
http://www.huahin-property-search.com/home-russian/4582807141
https://www.facebook.com/RussianHuaHin
http://www.ilikehuahin.com/russian-huahin/
Ja sitten valehdellaan ettei venäjää kuule edes puhuttavan Hua Hinissä !!!!!!!!!!!!!!!!!
Olette te kyllä omituisia otuksia Hua Hin lahkolaiset.
Taitaa tämä lahkolainen olla heitä jotka kantaa matkalaukullisen suomiruokaa Hua Hiniin ettei joudu maksamaan niitä ravintola laskuja. Onhan Se kyllä yksi tyyli välttää sitä ettei tule huijatuksi ravintola laskuista mistä Hua hin tunnetaan. 28 kertaa Hua Hinin kaltaisesta pikku kylässä kuvaa henkilön mielen köyhyyttä. Hua hin tulee tutuksi jo kolmessa päivässä. Eikö Se ainoa nähtävyyskin rautatieasema ala myös jo tympimään?
Kyllä tuolla 28 kertaa Hua Hinissä käyneellä on huonot ja täysin väärät luulot koko kylästä. Kehtaa vielä valehdella ettei venäläisiä siellä ole. Onhan siellä pari-kolme täysin venäläisille rakennettua lomakylääkin.TV-asema radiokanava,sanomalehtiä monissa ravintoloissa saat Menun venäjäksi ym ym.
Mikä ihme saa ihmisen valehtelemaan ettei muka venäläisiä ole.
Hua Hinissa ennen uutta vuotta ei ole enempää venäläisiä kuin Helsingissäkään. On muutama mutta ei haitaksi asti. Varmaan muuten ruotsalaiset kirjoittaa tästä samasta aiheesta missä on vähiten suomalaisia...?
Kyllä venäläisetkin tietää mikä on paras paikka Thaimaassa. Ei heitä muuten siellä olisi ja yksi syy miksi ovat hylänneet myös Suomen on että ovat löytäneet paremman paikan.
Ketjun aloittaja keljuilija kun on NIIN ryslandialaisen näköinen jotta,,,,,
Ei vaan mitä pahaa venäläisesä ruokalistassa sitten olisi ..
Heh heh. Aika monella suomalaisella suku on muuttanut aikoinaan Suomeen idästä päin. Ne on näitä Korhosia,Lahtisia, Miettisiä ja Virtasia. Toisin kuin ruotsalaiset sukujuuret omaavat. Eli oletko ryssä vai hurri loppujen lopuksi itse?
Hän on ohi ammutun veljen poika jolla on ryssä viha ollut suvussa jo liki 100 vuotta.
Parin kaljan jälkeen hän on tuntematon sotilas Rokka.
Vanhan nickini käyttäjä 28x on tyhmä eikä ole käynyt Thaimaassa.
Ainakin Pattayalla on monissa vähänkin edustavimmissa paikoissa ruokalistat myös suomeksi ja varsinkin ranskaksi. Toki myös venäjäksi.
Olen toki kuullut että Hui Huissa ei saa ruokaa muuta kuin venäjänkielellä tilattuna.
Hapankaali ja borsh- keitto ovat ainoastaan ruokalistalla, ruokajuomaksi on pelkästään vodkaa, minimiannos 200 g. Sillä sitä voi huuhtoa paskanmaun pois suustaan. Se on onnea se...
Pattayalla monissa ravintoloissa ruokalistat englanniksi, ranskaksi, espanjaksi, saksaksi ja venäjäksi. Sitä kutsutaan palveluksi. Pattayalla kaikkien maan kansalaisia kohdellaan tasavertaisesti ja ystävällisesti mikä on täysin oikein. Minua ei venäläiset häiritse Pattayalla eikä muuallakaan Thaimaassa, usein he ovat omissa oloissaan. Totta etteivät kaikki heistä osaa käyttäytyä(osaavatko suomalaiset?), toimivat samoin kuin Saksalaiset muinoin, kiilaavat jonossa jne. Mutta ei sen pidä antaa omaa lomaa häiritä. Syyskuussa käväisin Pattayalla kolme viikkoa kyllä venäläisten määrä oli vähentynyt siellä. Maaliskuussa 1½kk lomallani suuntaan uudelleen Pattayalle silloin käväisen taas Hua Hinissä saa nähdä venäläis turistien määrän sitten sielläkin on varmaankin vähentynyt myös. Joulu-tammikuussa heitähän näkee jokapuolella Thaimaata eniten, heidän lomakausi parhaimmillaan.
Suomi nyt vaan sattuu kuulumaan Venäjään menneestä geopoliittisesta katastrofista huolimatta. Asiaa ollaan kyllä jo korjaamassa, joten ole huoleti.
On se kamala tuo Hua hin, venäläisiä täynnä ja aivan laskujakin tarjoavat ravintoloissa ruplilla maksettavaksi, meillekin kävi niin, kun tuo kielitaito ei kovin mahtava ole. Ruble, ruble hokivat laskunyhteydessä ja kirjoittivatkin vielä รูเบิล.
€uro, €uro koitimme hokea, mutta rublis tuli vain vastaukseksi.
Tällaista ei Thaimaassa olekaan muualla tapahtunut meille ja nyt kyllä oli viimonen kerta kun Huaan menimme, emmehän me tavalliset suomalaiset ossaa venäjää puhhuu.
On se kauhia paikka tuo Hua, on se!
Huvittavinta tässä on että Hua Hiniin rakenteilla oleva ja tällä palstalla etukäteen ylistetty kylpylä on osittain venäläisten rahoittama. Kyllä se hymy hyytyy lahkolaisilla jos se edes valmistuu koskaan venäjän ruplan täydellisen romahtamisen myötä. Keillä siellä kylpylässä etuoikeus käyttöön tulee sitten olemaan jos se kylpylä edes valmistuu.
Eikös sen kylpylän rakentaminen ole pysähtynyt rahoitus ongelmien vuoksi.
Hyvät pizzat siellä venäläisessä Dasha ravintolassa oli ja edullisemmat hinnat kuin suomibaari Happy Pigissä. Thairuokaa me kyllä yleensä söimme paitsi emme rannalla kun hygienia oli siellä huono.
Missä on happy pig baari nykyään?
Katso Googlesta.
Monissa Hua Hinin ravintoloissa Menu Englaniksi saksaksi ja venäjäksi. Suomalaiset ei ravintoloissa käy kun eivät ymmärrä mitä menussa lukee, kantavat 23kg suomiruokaa thaimaan lomille. Juhla Mokkaa ja maksamakkaraa, HK sininen lenkki on myös kova sana Huassa. Hua Hin on juntti kaupunki täynnä juntteja turisteja.