Millaisia ( raflan nimi ja sijainti) suosittelemisen arvoisia espanjalaisia ruokaravintoloita olette löytäneet Las Palmasista?
Paikkoja voi suositella erilaisiin tarpeisiin ja tilanteisiin edullisista aterioista tapaksiin ja kunnon illallisiin. Hinta-laatusuhde on tärkeä ja edullisuus ilahduttaa.
Kalliimmasta hintaluokasta toki myös kelpaa ehdottaa ravintoloita, mikäli ne todella ovat hinnan arvoisia.
Ravintolasuosituksia
4
186
Vastaukset
- hyvä, halpa
Verol, Calicialaisen perheen pitämä paikka.
- Lomille pian taas
Suosittelisin espanjalaista ravintolaa nimeltä Kuparipannu.
Paikalliset kanarialaiset kokit tekevät mahtavaa ruokaa ja oma suosikkini on kanarialainen klassikko nimeltä kaalikääryleet.
Se on kaalinlehden sisään käärittyä ruokaa, useimmiten riisiä ja jauhelihaa, monesti hieman sipulilla maustettuna.
Mahtava makuelämys, suosittelen ja toivon että tuo legendaarinen kanarialainen ruoka saapuisi suomeenkin. Kannattaa silti aina matkustaa kanarialle siitä nauttimaan.
Toinen suosikkini kanarialaisista ruoista on nimeltään makkaraperunat. Se on annos jossa on rasvassa paistettuja perunoita siivutettuina ja makkaraa. Halutessaan voi annokseen tilata vaikkapa suolakurkkua ja sipulia sinapin ja ketsupin kera.
Tarjoilija kysyy tämän lisä toiveen espanjaksi sanoilla: tuleeks kaikilla mausteilla, johon voit vastata espanjaksi: joo.
Matkustan joka vuosi ainakin kerran kanarialle nauttimaan näistä herkuista joita ei suomesta saa. Lisäksi kaiken kruunaa jos kyseisessä ravintolassa esiintyy paikallinen huippulaulaja nimeltä Frederik. Mahtava lauluääni.- Tollo mikä tollo
Kyllä joillakin ihmisillä on elämä tylsää, kun viitsivät kirjoitella asiallisiin kysymyksiin typeryyksiä. Ehkäpä siitä saa jonkinlaisen nautinnon. Sääli, että pilataan asialliset kysymykset tyhmyyksillä.
- Myös lomille
Reetu ei esiinny Kuparipannussa kuin asiakkaana. Tämä sinänsä hyvä ravintola ei ole Las Palmasissa, vaan Playa del Inglesissä. Ravintola ei ole espanjalainen ja mikä pahinta, makkaraperunat eivät ole listalla. Kaalikääryleet kylläkin.
Tuskin olet kummallakaan paikkakunnalla koskaan käynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h52752Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062581Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv182297Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.461875Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141453- 321453
- 1771163
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201063Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81948