tatuointeja

heipä hei, onko sinulla tatuointia? Millainen? Missä? Olen ajatellut itse ottaa mutta paikka on vielä hakusessa.
142311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

onhan niitä kaksi kipaletta. Toinen on käsivarren ympäri (hauislihaksen kohdalla) menevä orjantappuraköynnös. Toinen on keskellä yläselkää oleva köynnös.

Äänestä

Ei oo, mut kun naimisiin menen niin tatuoin sormen.

Äänestä

Mulla on perhonen alaselässä!

Äänestä

..kertynyt 6 ..pari isompaa.
..käsissä, niskassa ja nilkassa..
Ne kertoo eletystä elämästä ja pitää sisällään tarinoita ja muistoja.

Äänestä

...oikeassa olkavarressa.

Lisää tulee tod.näk. jossain vaiheessa, ei kuitenkaan mitään liian isoa/näkyvää.

Äänestä

ei oo eikä ihan heti tuu. Paitsi heti sitten, kun puudutus kuuluu samaan hintaan ja vie tunnon mieluummin koko ihmisestä. Että pari estettä on niiden ottamiselle, niin kauniita kuin ne hyvin onnistuneina ovatkin.

Äänestä

Jotain pientä tatuointia olen joskus miettinyt. En kylläkään ole mikään tatuointifani, minusta niitä ei saa olla kuin pari, muuten on jo liikaa.

Wilman liikkeestä olen kuullut negatiivista palautetta, yksikin tuttu ei ollut tyytyväinen jälkeen. Kirosi omaa hölmöyttään.

Viimeisimmällä exälläni oli ihan hieno tatuointi alaselässä, sellanen perhonen. Ei liian iso.

Äänestä

minullahan oli se "aion syödä maksasi" teksti tatuoituna sydämen yläpuolelle, hauskoja hetkiä kun olen kertonut mitä se tarkoittaa. Kannattaa miettiä aika tarkkaan kuvaa/tekstiä, ettei kaduta, oman mieluisen keksin vasta noin 10 vuoden pähkäilyn jälkeen...

Äänestä

Vaikka joskus nuorempana sitä ajattelinkin. Koen oman vartaloni kodiksi, joka on eräällä tavalla pyhä. Mulla ei ole tatskoja, ei lävistyksiä, ei edes korviksia.

Ja loppujen lopuksi sitä kohta on varsin erikoinen ja uniikki, kun EI ole tatskoja! Niin yleisiä ne tuntuvat olevan jo. :)!

Äänestä
  • ... minullakaan ei ole ja kyllä tässä kuulutaan aivan ehdottomasti vähemmistöön!

    Korvakoruja en aikoinaan halunnut, koska kaikilla muilla oli. Silloin kauan sitten useimmat tytöt saivat ja laittoivat korvikset ripitä päästyään. Inhosin jo silloin mielestäni keinotekoisia rajoja (niinkuin sitä ripiltä pääsyä, joka ei muuttanut elämääni mitenkään).

    Näin vanhana kun nyt olen, tatuointi tuntuu aina vaan arveluttavammalta. Jos sellaisen olisi nuorena hankkinut, se ei todennäköisesti meillyttäisi minua enää, vaikka makuni ja tyylini eivät muuten ole muuttuneet - nyt vaan on eri aika.

    Äänestä

  • La-Cerise kirjoitti:

    ... minullakaan ei ole ja kyllä tässä kuulutaan aivan ehdottomasti vähemmistöön!

    Korvakoruja en aikoinaan halunnut, koska kaikilla muilla oli. Silloin kauan sitten useimmat tytöt saivat ja laittoivat korvikset ripitä päästyään. Inhosin jo silloin mielestäni keinotekoisia rajoja (niinkuin sitä ripiltä pääsyä, joka ei muuttanut elämääni mitenkään).

    Näin vanhana kun nyt olen, tatuointi tuntuu aina vaan arveluttavammalta. Jos sellaisen olisi nuorena hankkinut, se ei todennäköisesti meillyttäisi minua enää, vaikka makuni ja tyylini eivät muuten ole muuttuneet - nyt vaan on eri aika.

    Niin minäkin inhosin ja ne puistattavat yhä! Minä pakana en edes mennyt riparille, koska olin pohtinut asiaa ja todennut, ettei sovi mulle. En yksinkertaisesti käsitä näitä kirjoittamattomia käyttäytymiskoodeja, joiden mukaan pitäisi elellä. Sitten on yhdellä ja toisella kauheat paineet, kun joku sanoo, ettet näytä just oikealta. Mutta kun minä näytän minulta! Siinä ei ole urputtamista! :)!

    Äänestä

nykyään ei ole enää erikoista että on tatuointi, kun niitä on kaikilla, niin enpä ole viitsinyt ottaa enkä taida ottaakaan.

Äänestä

Pari tatuointia on, tribali niskassa ja latinaksi on kirjoitettu pohkeeseen. kolmas olis viel joskus tulossa mut paikka on vielä avoin.

Äänestä

mulla on kalevalaisia koruaiheita. onnen ja voiman symbolit.
ehkä kuvittelua, mutta kyllä ne ovat tuoneet minulle onnea ja voimaa.
tatuoinnit on tosi jees, jos ne on tarkasti mietitty ja hyvin tehty.
tatuointi on niin henkilökohtainen ja voimakas; ikuinen kuva ihossa, että tuntuis todella pöntöltä ja falskilta ottaa vaikka aboriginaalien tribaali tai kiinalainen ruokalista ihoaan koristamaan siksi että "soon siisti".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


poppis kirjoitti:

heipä hei, onko sinulla tatuointia? Millainen? Missä? Olen ajatellut itse ottaa mutta paikka on vielä hakusessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu