Pohjanmaalla ei ole leipä jonoja aika hullua touhuaa kilometri kaupalla jonottaa.
Pohjanmaalla ei ole köyhiä
16
222
Vastaukset
- missä d -kirjain?
Heh heh. Olipa naurettava aloitus, mutta niin tyypillistä pohjalaista. Nim. itsekin pohjalainen, onneksi pääsin sieltä pois. En kaipaa takaisin.
Murrekin on jo niin ärsyttävää ja maalaista. Tullahan ja mennähän.- Tombfors
Kaikki sinne haluaa ja totuus on että siellä niin ristuksen paljon kerjäläisiä.
- omituisia ovat siell
Aivan, on kyllä Suomen ruminta kommunikointia kun pohjalaismurteella vaihdetaan ajatuksia. Kaiken lisäksi se lättänä maisema muokkaa ihmisistä ns.äkkäpäitä, se ei ole hyvä ominaisuus alkuunkaan.
- kllk
Kesällä olin pari päivää Vaasassa. Ihan mukava kaupunki mutta sellainen kuva siitä jäi, että se on jotenkin näivettymässä ja että sen parhaimmat ajat ovat jossain kaukana historiassa.
- Halelujaa
Pohjalaiset ei näe nälkää eikä ole kerjäläisiä koska meillä on aina leipää pöydässä.Minkä takia kaikki lähtee stadiin ja sitten kaikki menee mönkään.
- surkeaa porukkaa
Tarkoittaako tuo sitä, että kaikki leipäjonossa olevat on pohjanmaalta kotoisin ?
- Meillä niin suurta.
Tiedät hyvin että Pohjanmaalla ei ole hurstia.
- Yx huomio
Meillä niin suurta. kirjoitti:
Tiedät hyvin että Pohjanmaalla ei ole hurstia.
Senpä takia tulevatkin Stadiin...
- ruis Antero
Niin stadin leipäjoissa puhutaan sitä mennähän ja tullahan kieltä vallan.
- Stadi gay
Se on Oulun muretta ei se oo pohjanmaata
- savolaesukko
Mittee ne tadilaiset tiällä jorisoo? Olokee immeesiks ku on pohjalaasia paikalla taikka tulen ja annan vitalla selekään! Eihän teestä mittää oikeita immeisiä sua silläkää laella, hyvä risu männöö vuan pilalle. Mutta tulloo kuitennii hyvä miel kun sua ylypeitä tadilaisia risulla hivvaattoo.
- Suurempaa avarampaa
Pohjanmaalta tulee suomen vilja.
- höpön pöpön
Ei siellä kasva kuin huonolaatuinen kaura, kyllä se vilja tulee Varsinais Suomesta, se se on Suomen "vilja-aitta".
- mökkeilijä
Höpötihöpöti.. laatumaata ja hehtaaritkin ovat hinnoisssaan, eikä juurikaan ole kaupan. Kateeksi käy kun katsoo miten siellä vilja lainehtii.
- katteuven tähären
Ei ladot oo heiniä vartenne on näkösuojia, että ei näe mitä se naapuri touhuaa.
- hurris24
Hahahah saimpahan hesan serifiin liikettä
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse53727SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933629Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1293375Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713342Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202196Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251778- 341545
- 321471
- 921413
- 151333