Hola! Taas matkaan jouluna..tällä kertaa los gigantesiin..oletko käynyt siellä? Kerro hieman mielipiteitäsi. Mukaan lähtee koko perhe...
jouluna reissuun
reissari
10796
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Moikka.
Lähden perheeni kanssa myös reissuun pariksi viikoksi 14.12 joten joulu vietetään ensimmäistä kertaa etelässä. Oletko käynyt Americasisssa? Jos olet niin millaisia kokemuksia? Meillä lapset 8 ja 13.v Itseasiassa emme ole ennen edes olleet ruotsia pidemmällä. Hyvää matkaa teidän perheelle.
Hola Mona!! Olimme 2001 ja 2002 americaksessa nyt 13 ja 11 vuotiaiden muksujen kanssa..matkalla oli myös isoäiti 89v ja täti ja hänen miehensä 57v..oli joulun punaista hotellihuoneissa ja pistettiin tontut heilumaan sinne ja tänne. Tunnelma oli kuin kotona konsanaan!!Possu ja pukki puuttui!!
Mukava paikka oikeesti! Lapsille uima-altaalla molskis ja loiskis monesti päivässä ja me aikuiset otettiin aurinkoa päiväkahvitunnelmissa parvekkeella..Aqua park-vesipuisto oli lapsille mieleen..miksei meillekkin..eläinpuisto Las Aquilas oli mahtava koulutettuine kotkineen..ja apinat tulivat olkapäälle... :)
Sky park oli meistä tyhjänpäiväsen kallis..autovuokrattiin ja kierrettiin saari teide ja muut..helppoa yhdessä tutustua hieman saareen. Gomeran saari käytiin laivalla katsastamassa..kierrettiin bussilla ympäriinsä aurinkomatkojen retkellä..hotellit oli keskitasoa ja siistejä eikä ollu torakoita niinkuin englantilaiset netissä murehtii.. ;)
Muutaman kerran söimme ravintelissa ja kiinalaiset oli suosikkeja, muulloin kokkailtiin kunnon läskisoosia pottuilla.. :D
Yöelämästä emme tiedä juurikaan.. äitee laulo alakerran karaokessa pari piisiä englanniksi...:(
eugenion mercadona oli isompi marketti lihatiskeineen ja edullisin hinnoin..hotellien pikkukaupat on kalliita perheelle..juomat tietty haettiin kun varastot tyhjeni!:)
Mukava kun tekin saatte kokea jotain hieman erilaista joulua..lämmintä riittää ja paljon mukavia muistoja!!! :)
Kiitos viestistäsi!
Paikka tuntuu mukavalta.Odotamme matkaa innolla.
Emme mekään yöelämää mene katsomaan vaan nauttimaan yhdessäolosta erilaista joulua viettäen.
Missäpäin on Eugenion Mercadona marketti?
Eläinpuistot pitää ehdottomasti käydä katsomassa ja teide sekä gomeran saari.
Hola Mona! Me menimme hotelli Orlandosta ja Ocean parkista moottoritieltä erkanevaa katua os.Parque san eugenio 200 m. eteenpäin, kauppa on tarkasti kartalla nim.CC San Eugenio..kartan alalaidasta katsottuna suoraan satama Puerto Colonin kohdalta ylöspäin. Oppaat osaavat kyllä neuvoa jos ei löydy. Missä hotellissa te yövytte? Me lasketaan viikkoja..enää 7!! Teillä vain 5!
Hotelli on Blue Star Oasis.
Lasketaan täälläkin viikkoja. Onneksi ne menee kuitenkin aika pikaisesti.
Te siis lähdette lomalle kun me jo tullaan takaisin päin.. Kotiinpäin siis tullaan 28.12
Kiitos tiedoista. Eiköhän se kauppa sieltä löydy.
Aurinkoista ja mukavaa lomaa!
Hola Mona! Teillä on sama hotelli jonka me aluksi varasimme hiihtolomalle..peruimme sen ja vaihdoimme joululomaan..mukavaa reissua teillekki ja ihana hotelli pitäis olla teillä loman ajan käytössä!! Paljon positiivista palautetta tutuilta! muitakin kauppoja on teidän lähellä moottoritien varrella isoja marketteja joita useimmat paikalliset käyttävät..teiltä lyhyt matka esim. taksilla lentokentälle päin n.5 km tai Adejeen gigantikseen päin..me aateltiin käydä Adejessa oikein reppujen kanssa!! Mukavia odotuksia teille koko perheelle!!
Kiitos.
Kertoilen matkan jälkeen kokemuksia.
Hei mona..luin juuri muutamia keskusteluja ja yritän hillitä matkakuumetta..kamala flunssa iski ja toivoisin saavani lääkettä kuvittelemalla istuvani aurinkotuolissa lämpimän auringon alla..ei paljon auta, mutta yritystä kuitenkin. Odottelen että saan alkaa pakkaamaan..:)
Kesävaatteet pitäis vielä pestä ja sandaalit lankata:)Aikaahan ei ole kuin 6 viikkoa ja sulla reilu 4!!!Joko olet pakkaillut...
Moikka.
Olen kans lueskellu viestejä ja kyllä on matkakuumetta liikkeellä.
Varsinkin täällä on niin hiton kylmä ilma tänään.
En ole pakannut vielä.. Parempi etten alakaan, koska sit se matkakuume iskee kunnolla. Onneks ei ole kuin se vajaa 5 viikkoa matkaan.
Kurja kun tulit kipeeksi.nyt vaan rohtoja niin eiköhän se siit ohi mene.
Pitäis vähän miettii mitä oikein ottaa mukaan matkaan..
Huomenna on matkan loppumaksu ja sit pitää käydä laittamassa se passihakemus joten luulen et siit se matkakuume vaan yltyy..Kaiken lisäks soitin tänään yhdelle tutulle ja arvaas mistä vastas puhelimeensa...Oli Kanarialla ja kerto et oli tänään vaan 26 astetta lämmintä.Toivotin hyvää lomaa ja arvaa tuliko mieli lähteä heti..
Yritetään nyt malttaa niin kyllä se loma sieltä eteen tulee. Kiva kun kirjoittelit.
Heip! Piti vielä laitta sulle viestiä kun löysin juttuja hotellistasi about 68 sivu taakse päin...tammikuulta oli tiedot mutta kaupathan on ja pysyy..paikallisten suosima aivan teidän hotellin vieressä americaksen ja cristianoksen välillä, vuoren ja golf-kentän välissä..iso parkkipaikka ja 2m kyltti katolla CASH DIPLO.
Ajateltiin napata taksi gigantesista ja käydä tarkistamassa..oli hinnat todella edullisempia mihin me olemme teneriffalla tottuneet...4 henkilöä ja kassit molempiin käsiin..eiköhän me viikko pärjätä niillä sapuskoilla...vesiä ei kannata raahata niin kaukaa!
Muistuttaa meidän alepa/ sale meininkiä mutta oli kyllä halpaa mm.25cent./olut tölkki..halvin viini 50 cent./l..ravintolat myyvät samaa viiniä talon viininä hintaan 6-7 euroa/litra..tässä vain virvoikkeiden hintoja luetellakseni..kertoohan nämäkin jotain..nyt paapaan!!kirjoitellaan..