PATTI/karvan lähtö

noin kuukausi sitten kyselinkin/keskustelin kanin patista mikä on tosi kova ja kasvaa koko aika se on leuan alla lääkärin mukaan kanini ei kestä nukutusta? puhelinkeskustelu.nyt uusi ropleema silmän ympäriltä lähtee karvat.kani on reilut neljä vuotta vanha hermeliini ja painaa noin 700gr.olen todella surullinen kanini puolesta miten voisin auttaa sitä.
2236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mun entisellä kanilla kasvo poskeen patti joka kasvoi ja kasvoi, sit alko karvat tippuun ja ruokahalut hävis. Eläinlääkäri ei osannut tehdä diagnoosia, lääkkeenä veteen liuotettavat antibiotit. Jo parin viikon päästä kanini masentui täysin. Menin eri eläinlääkärille. Hän tutki kanin peripohjaisesti ja totesi kasvaimen päässä. Kanilla ei ollut enää toivoa. Vaihtoehdot mulla oli joko lopettaa tai antaa ajan kulua ja katsoa mitä tapahtuu. Päätin ensimmäisen vaikka se rankka päätös olikin. Itkin monta viikkoa, kunnes eläinlääkärin raportti tuli. Lääkäri nimittäin halusi avata kanin pään ja katsoa, annoin luvan. Kasvain oli todella suuri, se oli tuhonnut aivoista 62%. Tuskat olivat olleet kauheat ja silloin tiesin tehneeni oikein päätöksen. Rakkaallani ei ainakaan enää ole tuskia. Olisi ollut itsekästä pitkittää tuskia. Joten, käytä kaniasi useammalla lääkärillä ja jos diagnoosi on sama, ajattele kaniasi. Toivon vilpittömästi ettei kanillasi ole mitään kasvainta, mut tarkkaile!

Äänestä

Hei Nelli...meidänkin kanilla oli (on) patti leuan alla..eläinlääkäri puhkaisi sen nukutuksessa, kun se oli paise ja täynnä märkää...nyt siitä valuu vieläkin märkää silloin tällöin. Lääkäri sanoi, että niitä tulee joskus kaneille...ne täytyy vaan sitten avata ja antaa antibiootteja (meidän kani tykkäs kovast syödä sitä, kun annoimme sen ruiskulla suoraan suuhun).
Muuten "Pepe" on piteä ja syö "kuin hevonen".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


NELLI kirjoitti:

noin kuukausi sitten kyselinkin/keskustelin kanin patista mikä on tosi kova ja kasvaa koko aika se on leuan alla lääkärin mukaan kanini ei kestä nukutusta? puhelinkeskustelu.nyt uusi ropleema silmän ympäriltä lähtee karvat.kani on reilut neljä vuotta vanha hermeliini ja painaa noin 700gr.olen todella surullinen kanini puolesta miten voisin auttaa sitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu