Sigma 120-300mm f/2,8 lyhenee lähelle tarkennettaessa

Vertailin tuossa äskettäin Sigma 120-300mm f/2.8 DG OS HSM SPORT -objektiivia Canon EF 300mm f/4 L IS USM -objektiiviin. Minulla on siis nämä molemmat objektiivit. Kauas tarkennettaessa objektiivit tuottivat likimain saman suurennuksen, mutta lähelle tarkennettaessa Canon oli selvästi pitempi. Sigman ja Canonin suurennuksessa oli lähelle tarkennettaessa isompi ero kuin Sigman ryyditettynä 1,4x-jatkeella ja Canonin ilman jatketta välillä. Sigma jatkeen kanssa ei siis ollut paljoakaan pidempi kuin Canon ilman jatketta.

Canonin piirto on hieman parempi kuin Sigman, jota kannattaa ehkä himmentää 1/3 pykälän verran laadun parantamiseksi. Molemmilla saa kuitenkin ihan kelpo kuvia.

Automaattitarkennuksen toimintaa on vähän hankala vertailla, eikä siinä vaikuta kovin suurta eroa olevan. Jatkeiden kanssa Sigma on ehkä Canonia paremman oloinen, mikä on tietysti ymmärrettävää paremman valovoiman vuoksi. Tuplarin kanssa Canon sitä paitsi menee minun rungoillani manuaalitarkenteiseksi, mutta Sigma ei.

Tässä oli hieman vertailua kahden objektiivin välillä, jos jotakuta sattuu vaikka kiinnostamaan.

2

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • knjfjha

      Aiemmassa Sigman 2,8/120-300 millisessä oli tarkennusvikakin.

      Tuo on tuttua asiaa jo vuosikymmenten takaa.
      Silloin kun alettiin tehdä sisäisellä tarkennuksella varustettuja objektiiveja alkoi kuvakulmat levetä lähelle tarkennettaessa.
      Erityisen kiusallinen ilmiö makroissa.
      Esim. 100 millisen makron tarkennusetäisyys lyheni 40 sm:stä 30:n.

    • onononoon

      Ilmiö on täysin normaali.

      Valmistaja ilmoittaa polttoväin objektiiveille äärettömään tarkennettuna. Erilaisten objektiivejen rakenteiden takia saattaa polttoväli muuttua melkoisesti, kun tarkennetaan lähelle.

      Nuo kaksi objektiiviä ovat täysin eri petoja ja kumpainenkin löytää varmasti paikkansa kameran nokalta(toivottavasti ei laukusta).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe