Tablettini on Samsung galaxy tab 2, ostettu puolitoista vuotta sitten. Muuten toiminut ihan ok, mutta nyt siihen on tullut joku vika: laite ilmoittaa, että "muisti on lähes täynnä", enkä saa avattua Galleriaa yms. Sovellukset-kohta näyttää, että lataukset on vieneet 0,9 gigatavua tilasta, vaikka en ole ladannut paljoa mitään. Sovelluksiin onmyös ilmestynyt ihan outoja sovelluksoa, joita en varmasti ole itse ladannut, niiden edessä on sellainen Android-tunnushahmo. En saa poistettua näitä outoja sovelluksia. Osaako kukaan neuvoa, mikä tablettiani mahdollisesti vaivaa ja miten sen saa korjattua?
Virus vai mikä tabletissa? Auttakaa pliis
6
855
Vastaukset
Haittaohjelmasta tuskin on kyse vaan laitteen muisti on täyttynyt henkilön toimesta.
- mievaaaaaan
No en ole ladannut noita kaikenmaailman ihmesovelluksia varmasti tähän. Ja mitä tää meinaa, kun näyttää että latauksia on 0,9 gt, mut sitten kun avaan kohdan, ni se näyttää että Internet- ja muita latauksia ei ole yhtään??
Kokeile tyhjentää cache: https://www.youtube.com/watch?v=EeWiML00i9E
Tuossa hard reset valikosta valitse Ainoastaan "Wipe cache partition" ja sitten "reboot"! Muuten tiedostot poistuvat ja laite palautuu tehdasasetuksiin.- mievaaaan
Tyhjensin tuon ohjeen mukaan cachen ja reboottasin, ei mitään vaikutusta. Mitäs kokeilen seuraavaksi?
Kokeile mennä omat tiedostot sovellukseen ja etsi sieltä latauskansio voi olla "Download" nimellä. Poista siellä olevat tiedostot.
- mievaaaaan
Kiitos paljon, tuo auttoi! :)
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1024867Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2133886Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371354
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701353En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531145