Virus vai mikä tabletissa? Auttakaa pliis

mievaaaan

Tablettini on Samsung galaxy tab 2, ostettu puolitoista vuotta sitten. Muuten toiminut ihan ok, mutta nyt siihen on tullut joku vika: laite ilmoittaa, että "muisti on lähes täynnä", enkä saa avattua Galleriaa yms. Sovellukset-kohta näyttää, että lataukset on vieneet 0,9 gigatavua tilasta, vaikka en ole ladannut paljoa mitään. Sovelluksiin onmyös ilmestynyt ihan outoja sovelluksoa, joita en varmasti ole itse ladannut, niiden edessä on sellainen Android-tunnushahmo. En saa poistettua näitä outoja sovelluksia. Osaako kukaan neuvoa, mikä tablettiani mahdollisesti vaivaa ja miten sen saa korjattua?

6

799

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haittaohjelmasta tuskin on kyse vaan laitteen muisti on täyttynyt henkilön toimesta.

    • mievaaaaaan

      No en ole ladannut noita kaikenmaailman ihmesovelluksia varmasti tähän. Ja mitä tää meinaa, kun näyttää että latauksia on 0,9 gt, mut sitten kun avaan kohdan, ni se näyttää että Internet- ja muita latauksia ei ole yhtään??

    • Kokeile tyhjentää cache: https://www.youtube.com/watch?v=EeWiML00i9E

      Tuossa hard reset valikosta valitse Ainoastaan "Wipe cache partition" ja sitten "reboot"! Muuten tiedostot poistuvat ja laite palautuu tehdasasetuksiin.

    • mievaaaan

      Tyhjensin tuon ohjeen mukaan cachen ja reboottasin, ei mitään vaikutusta. Mitäs kokeilen seuraavaksi?

    • Kokeile mennä omat tiedostot sovellukseen ja etsi sieltä latauskansio voi olla "Download" nimellä. Poista siellä olevat tiedostot.

    • mievaaaaan

      Kiitos paljon, tuo auttoi! :)

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4642
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1937
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1620
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      132
      1176
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1101
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1046
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      943
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      916
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      882
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      848
    Aihe