Me, jotka haluamme nähdä muutakin kuin vain kotikontuja, haaveilemme välillä jostain kohteesta minne haluaisimme matkustaa. Jotkut haluavat reissata meriteitä, toiset lentäen nopeasti kohteeseen ja jotkut tykkäävät kiertomatkatyyppisistä reissuista autolla, mp:llä, junilla tai busseilla. Onpa joukossa heitäkin jotka reissaavat pyöräillen tai jopa patikoiden.
Kertoisitko mitä sinä tekisit?
A) Kohde?
B) Miten matkaisit?
C) Olisiko se mahdollinen toteuttaa?
Omat vastaukset:
A) Helsinkiin
B) Lentäen
C) kuukauden kuluttua :D
Mihin matkustaisit?
13
169
Vastaukset
- ...
Ei kiinnosta matkustelu.
Siis just matkusteluna. Joskus kaipaisi kyllä virkistysmielessä ympäristön vaihdosta. Oikeastaan mitään eksoottista hankala keksiä, periaatteessa maapallo tullut tutuksi kokemusten ja etenkin telkkarin välitysellä. Mitään erityisen kiintoisaa kohdetta hankala keksiä. OK, onhan niitä aikanaan ollut kaikenlaista haavetta, kiina, etelä,anner, australia tms.
Nykyisin vaan niin mukavuuden haluinen ja osittain heikkokuntoinenkin, että raskaat matkat ei kiinnosta. Mua ei kiinnosta turistireissut, pitäis olla sellaista omatoimihommelia ja sen toteuttaminen ei välttämättä onnistu enää.
Toisekseen, ahtaanpaikankammo asettaa rajansa, ei mieluusti junaa, lentokonetta.
Bietttä lähinnä miettinyt jotain kalastusreissu tyyppistä matkaa jonnekin lappiin, ppuron rannalla olevaan mökkiin kesällä, autoillen. Ihan mahdollistta, laiskuus ja mukavuudenhalu hidastaneet ajatuksen toteuttamista.
=DW= Eilen kattelin Komisario Lewisiä. Eli vastaukset:
1. Oxford
2. Jaaha, tiedä tuota vielä?
3. Kaikki on mahdollista, kun on oikea aika.- joka talvi johonkin
A. Balille
B. Lentäen
C. Hemikuussa - ???
A. En ole koskaan käynyt Suomessa Inaria pohjoisempana,joten Utsjoki pitäisi nähdä ja se silta Norjan puolelle.
B. Postiautolla, jos vielä nykyisin se on mahdollista.Tai linjurilla,joka kiertää joka kolkan.
C.Luulisin,että se toteutuu ensi kesänä. - Huh huh
A. Risteilylle Suomenlinnaan
B. Suokki lautalla
C. Vaikka huomenna - vaka vanha
Vilkaisin tuossa Suomen karttaa ja tulin siihen päätelmään että ainoa oikea kaupunki jossa en täällä ole käynyt on Raahe, en ainakaan muista siellä käyneeni. Onhan se aukko sivistyksessä, joten siellä tarttisi joskus poiketa.
Ja ulkomaista tulee mieleen Balkanin alue, sinne vielä jossain vaiheessa lähden, ja tietenkin matkailuautolla. A. Lappiin
B. autolla tai junalla hyvässä seurassa
C.toivon niin
Ei oo kauaakaan kun lapsuuden ystävän kans sitä just puhuttii, et pitäs toteuttaa. Molemmat tykätän samanlaisesta liikunnasta ja tunnetaan toisemme jo yli 50v ajalta.Vanha vitsi, mutta aina niin ajankohtainen:
A) Kasvimaahan
B) Kottikärryillä tai jos kohtalo suo ja tekohengitystaidot riittävät, puutarhajyrsimellä
C) Kevät 2015
Enää kolme kuukautta ja selailla matkaoppaita, eli siemenluetteloita....- stadilainen
Olen matkustanut niin paljon ja asunut niin elämässäni kauan ulkomailla, että matkustelu ei enää kiinnosta. On ihanaa olla vain kotona.
- pitikin kysymäni
kiva tietää
- Satujen saari
Kun mua ei kiinnosta aurinkorannat hituistakaan, niin voisin niiden sijaan käydä katsomassa ja tutustumassa Islantiin jossain sopivassa kohdassa joskus tulevaisuudessa.
- wanha gubbe
Itä-Helsinkiin, metrolla ja kyllä se olisi mahdollista, mutta tarvitsen oppaan. Vaikka olen wanha stadin gubbe, en ole ikinä skujannut stadin metrossa.
- vanahanaakka
Ulkomaat ei ole koskaan kiinnostaneet, Norjaa ja Viroa lukuunottamatta, täällä kotimaassakin ois vielä nähtävää kun vaan olisi varaa matkata, aikaa kyllä olis kestojoutilaalla. Haaveissa olisi päästä Lappiin ensi syksynä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23843Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭823564Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a1053488Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa553197"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1023094IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-682768Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.1042579Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma332517Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.272266Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä261734