http://m.ts.fi/i/692706
Kassu-Keijo sammui suihkuun (kännissä tietenkin) ja vesi tuli mukavasti rappuun.
Ei mitään uutta kaasulla tänäänkään.
Kassu-Keijo sammui suihkuun (kännissä tietenkin) ja vesi tuli mukavasti rappuun.
Ei mitään uutta kaasulla tänäänkään.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tuskin tuosta juuri haittaa ole. Homeessa nuo kerrostalot on lähes kaikki. Veikkaan, että enemmän kasarmin väestöä kiinnostaa nouseeko vesimaksut/vastike.
oisko kasarmeilla suihkut syytä pakkosiirtää ulos tai kellariin että keijot ei pysty homehduttamaan ja kastelemaan koko taloa.
kassulla asumiseen kuuluu myös se että yläkerran kennostoasukki päästelee vedet pitkin rappua kännissä. huh huh.
Kyllä se tosiaankin tämän esimerkkitapauksen tyyppisten asukkaiden asuntona pitäisi olla pientalo, ja jos siinäkin vuokralla niin joku vanha talonrötiskö mistä ei enää niin väliä miten sitä pitää.
Olisi varmaan parasta, että tätäkin toimintaa valvoisi taloyhtiö/isännöitsijä.
Esim, näin: Kennosto-keijo kertoo päivää ennen halustaan käydä suihkussa. Sovittuna ajankohtana taloyhtiön edustaja saapuu paikalle, ja avaa lukitussa kaapissa olevan hanan, ja valvoo kassukkaan peseytymistä. Tämän jälkeen hana suljetaan.
Tämä tuskin haittaisi edes kennostolaisia, koskapa ovat jo tottuneet monenmoisiin ohjeisiin ja määräyksiin.
Tosin edes lastentarhassa ei tarvitse kieltää niin paljon asioita kun kassulla.
Homma hoituu kyllä sillä jos vaan asukkaat ovat vastuullisia kansalaisia eli sellaisia joilta saadaan ulosmitattua ne varat mitä vahinkoa ovat aiheuttaneet. Tämä pistää käyttäytymään asiallisesti. Se taasen kun on edesvastuuton ulosottokelvoton saa käyttäytymään holtittomasti piittamatta aiheuttamistaan vahingoista. Näitä edesvastuuttomia on paljon vuokra-asunnoissa ja se näkyy tällaisina vahingontekoina.
kaupungin paskaläävien kunnostus ja ylläpito kaatuu veronmaksajille.
voi asua miten tahansa kun ei tarvitse itse maksaa mistään.
Kerrostaloissa asuu vain ja ainoastaan varattomia.