Onko kenelläkään tietoa, miten tarkkoja ovat Thaimaan lennoilla käsimatkatavaroiden painosta? Onko joku teistä joutunut ns. pistokokeeseen eli käsimatkatavaratkin ovat yhtäkkiä punnittu? Onko ylimääristä sakotettu? Ja paljonko, jos on?
Monasti jo pelkkä käsimatkatavaralaukku ihan tyhjänäkin painaa pari kiloakin...niin eihän sinne paljonkaan tavaraa sitten voi tunkea, etteikö tuo maaginen 5 kg sallittu määrä ylity.
Kovasti vaan kerran oppaat näistä painorajoista varoittelivat, muistaakseni jollakin Kanarian saarten lennoilla. Ja olen kuullut juttuja, että ovat vieläkin tarkempia pitkillä kaukolennoilla.
t. Tiedosta kiitollinen
Monasti jo pelkkä käsimatkatavaralaukku ihan tyhjänäkin painaa pari kiloakin...niin eihän sinne paljonkaan tavaraa sitten voi tunkea, etteikö tuo maaginen 5 kg sallittu määrä ylity.
Kovasti vaan kerran oppaat näistä painorajoista varoittelivat, muistaakseni jollakin Kanarian saarten lennoilla. Ja olen kuullut juttuja, että ovat vieläkin tarkempia pitkillä kaukolennoilla.
t. Tiedosta kiitollinen
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itse olen paljon lennellyt reittilennoilla tuolla Aasian suunnalla, enkä ole ikinä joutunut pistokokeeseen. Lähinnä niitä kiinnostaa se, jos kapsäkki on isokokoinen. Silloin ne saattaa sen punnita. Mutta päiväreppuun/trolleyhin voi laittaa vaikka kiviä jos haluaa. Itselläni reppu, joka menee käsimatkatavaroihin, painaa yleensä sellaiset 8-9 kiloa plus päälle vielä kassi jossa herkästi hajoavaa tavaraa(esim. puunaamioita)n.2-3 kiloa. Mutta tuolla Aasiassa näkee välillä ihmisiä jotka yrittävät saada kirjahyllyn kokoisia paketteja matkustamoon.
Eli ei huolen häivää.
Ainakin Shanghai-Helsinki lennolla kannattaa pitää käsimatkatavaroiden kilot mielessä. Ovat hyvin innokkaita punnitsemaan käsimatkatavaralaukun ja ruumaanhan se menee hetijos ei viitsi alkaa purkamaan. Helsinki-Shanghai välillä taas ei ole koskaan punnittu. Muualla Aasiassa matkustaessa ei ole tullut samanlainen innostus vastaan.
En kehottaisi kuitenkaan tietentahtoen yrittämään kuljettaa liian painavaa kapsäkkiä. Totta on että reittilennoilla ei yleisesti ottaen olla ihan niin tarkkoja, mutta olen nähnyt useita kertoja BKK:n lentokentällä check-in tiskin edessä ihmisiä matkalaukut ja käsitavarat levällään valitsemassa tavaroita käsitavaroista isoon laukkuun tai poisjätettäväksi. Koneen ollessa täynnä on suurempi todennäköisyys joutua syyniin.
Ylimääräiset kilot ovat arvokkaita, esim Finski velottaa liikakiloista € 35,19/kilo.
Chater-lennot Phuketista ovat huomattavasti tarkempia. Pari kertaa olen ollut lennolla jossa kaikki käsilaukkua suuremmat laukut punnittiin.
Selkäreppu on ehdoton väline tässä asiassa.
Oma reppuni painaa välillä niin paljon että pelkään etukenoni paljastavan kuinka paljon se painaa. Mutta KOSKAAN ei ole tarvinnut reppua selästä pois ottaa. Täytyy vaan pitää huoli että liput ja passi ovat jo kädessä kun menee tiskille ettei tarvitse reppua selästä laskea.