valtion it hommat

palsta täynnä keskustelua yksityisistä. onko valtiolla vähennytksiä, etujen huonontumisia, työtä lisää vähemmällä tekijämäärällä?
6226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei kannata harkita, kokemuksen pohjalta voin sanoa että sinne eksyy penaalin tylsimmät kynät. Suojatyöpaikkoja, tehottomuutta ja byrokratiaa; projektiryhmät eivät pysty päättämään mitään, päätökset haetaan joltain kumileimasin raadilta. On ohjausryhmiä, strategisia ryhmiä, joilla ei ole konkreettisesti mitään virkaa ja hyvin vähän tekemistä ruohonjuuritason kanssa.
Osaaminen ohutta ja jos satut olemaan toimittajaroolissa, kaikki ongelmat kaadetaan surutta päällesi.
Jälkikäteen arvioituna; veronmaksajien varojen tuhlaamista jolla ei juurikaan ihmisten elämää helpottavia asioita.

Äänestä
  • Suojatyötä halvalla hinnalla=palkalla. Halvalla hinnalla saa sitten ne halvat henkilöt.

    Äänestä

laadusta kannattaa maksaa, siksi valtio ei maksa.

Äänestä

Itse suosittelen valtion ja kunnan hommia. Töitä kyllä on ja kiirettäkin, mutta silti työpaikan varmuus on edelleen täysin toista luokkaa kuin yksityisellä sektorilla. Vii keskittyä pitkäjänteisemmin työntekoon ja työkaverit pysyy yhdessä pitkiäkin aikoja.

Todella raadollista on työelämä yksityisellä puolella IT-alalla. Ette uskokaan minkälaisia työhakemuksia ja minkälaisilla työurilla tulee nykyään ihan perustason vuorotteluvapaa paikkoihin yksityiseltä puolelta. Ihmisiä, joiden ura ja ammatti on poljettu täysin kuralätäkköön, hirveä määrä pahoinvointia työmarkkinoilla tällä hetkellä.

Äänestä
  • Kannattaa muistaa, että jos tuonne eksyt niin paluu yksityissektorille voi hankala tai jopa mahdoton. Sen verran huonossa maineessa julkinen puoli on..

    Äänestä

  • Darkside kirjoitti:

    Kannattaa muistaa, että jos tuonne eksyt niin paluu yksityissektorille voi hankala tai jopa mahdoton. Sen verran huonossa maineessa julkinen puoli on..

    Yksityiselle sektorille ensimmäisten 10 vuoden ajaksi, sitten julkiselle puolelle ennen kuin yksityisen puolen "karjanajo" kohtelu iskee päälle. Voittajan valinta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


666g kirjoitti:

palsta täynnä keskustelua yksityisistä. onko valtiolla vähennytksiä, etujen huonontumisia, työtä lisää vähemmällä tekijämäärällä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu