pankkitili ja spywaret

Multa löyty koneelta MONTA spywsarea. Saako ne selville pankkitunnukset? Maksan netin kautta laskuja ja luultavasti ne on ollu koneella jo pitkän aikaa, mutten ainakaan vielä ole huomannut, että rahat olisivat kadonneet tilitä..
61640
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Yleensä spyware ei sisällä key loggereita tai muita ohjelmia joiden avulla esim salasanasi pankkiin saataisiin selville, toisin on kuitenkin joidenkin virusten kanssa... Mutta, vaihda nyt se salasana varmuuden vuoksi, ei siitä haittaakaan ole.

Äänestä

Spywaret eivät pääse pankkitunnuksiisi, koska yhteytesi pankkiin on suojattu ssl-yhteydellä. Eli vaikka spyware yrittäisikin tunnuksiisi, niin pankin oma suoja blokkaa tunkeutumisyritykset.

Rahasi pysyvät siis tallessa, mutta jos joku moka pääsisi pankin taholta käymään, niin eikö pankki olisi tällöin velvollinen korvaamaan kadonneet rahat?

Äänestä
  • yhteys on suojattu SSL-käyttäen jonnekin. Se minne se yhteys on suojattu, on vähän niin ja näin. SSL voidaan kyllä purkaa lennossakin...

    Jos henkilön koneella on jokin haittaohjelma, niin pankki ei korvaa. Kyseessä on siis pankista riippumaton asia. Kyseessä on tällöin henkilön suojauksen purkaminen eikä pankin.

    Äänestä

  • Piru kirjoitti:

    yhteys on suojattu SSL-käyttäen jonnekin. Se minne se yhteys on suojattu, on vähän niin ja näin. SSL voidaan kyllä purkaa lennossakin...

    Jos henkilön koneella on jokin haittaohjelma, niin pankki ei korvaa. Kyseessä on siis pankista riippumaton asia. Kyseessä on tällöin henkilön suojauksen purkaminen eikä pankin.

    Tuo ei kyllä taida olla suojan purkamista, vaan haittaohjelma kaappaa tiedon ennen sen salautumista. Mutta eipä pankki taida olla halukas tuommoisia korvailemaan, ainakaan ihan helpolla.

    Äänestä

Ole huoleti, ei suomessa ole ilmennyt vielä ainuttakaan tapausta jossa joku ulkopuolinen olisi päässyt kenenkään pankkitiliä millään tavoin ronkkimaan.

Äänestä

Eipä taida pelkät tunnukset riittää, täytyisi olla vielä avainlukulista jos meinaat että rahat häviää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko kirjoitti:

Multa löyty koneelta MONTA spywsarea. Saako ne selville pankkitunnukset? Maksan netin kautta laskuja ja luultavasti ne on ollu koneella jo pitkän aikaa, mutten ainakaan vielä ole huomannut, että rahat olisivat kadonneet tilitä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu