Toimiiko tällaiset osat

9107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat
  • Jos emolevy tukee 16 gigan kampaa, niin voit. Ihan uteliaisuudesta kysyn, mihin tarvitset 64 gigan tai sitä suurempaa muistikapasiteettia? Noin isosta muistista on oikeastaan hyötyä silloin, kun pyöritetään jotain virtualisointiympäristöä, esim. VMWare tai Citrix. Normaalissa käytössä hyötyä ei saa.

    Äänestä

  • pmtm kirjoitti:

    Jos emolevy tukee 16 gigan kampaa, niin voit. Ihan uteliaisuudesta kysyn, mihin tarvitset 64 gigan tai sitä suurempaa muistikapasiteettia? Noin isosta muistista on oikeastaan hyötyä silloin, kun pyöritetään jotain virtualisointiympäristöä, esim. VMWare tai Citrix. Normaalissa käytössä hyötyä ei saa.

    Videoeditointiin tarkoitettu kone.

    64GB emolevyn maksimi muistimäärä. Ei ilmeisesti tue noita ECC muisteja.

    -
    U-DIMM MEMORY
    : Unbuffered DIMM that doesn’t include a register or buffer chip.
    -
    R-DIMM MEMORY
    : Registered DIMM that provides parity checking or error-correcting code (ECC) to detect improper addresses or commands.
    - Parity checking and error-correcting code (ECC) support depends on CPU types.

    8 x DIMM, Max. 64GB, DDR4 3200(O.C.)/3000(O.C.)/2800(O.C.)/2666(O.C.)/2400(O.C.)/2133 MHz Non-ECC, Un-buffered Memory
    Quad Channel Memory Architecture
    Supports Intel® Extreme Memory Profile (XMP)
    * Hyper DIMM support is subject to the physical characteristics of individual CPUs.
    * Refer to www.asus.com for the Memory QVL (Qualified Vendors Lists).

    mindfactorin sivujen mukaan tämä tukee 16GB kampoja.
    http://www.mindfactory.de/product_info.php/MSI-X99S-XPOWER-AC-Intel-X99-So-2011-3-Quad-Channel-DDR4-EATX-Retail_975551.html

    Näköjään MSI sallii myös 128GB halvemmassa emolevyssä. Asus ei salli.
    missään mallissa. Hiukan omituista.

    http://www.mindfactory.de/product_info.php/MSI-X99S-SLI-PLUS-Intel-X99-So-2011-3-Quad-Channel-DDR4-ATX-Retail_975436.html




    Uskaltaako näihin luottaa ja mitäs tuo ECC oikeastaan tarkoittaa?

    Äänestä

Asus sanoo emolevyn muisteista:

8 x DIMM, Max. 64GB, DDR4 3200(O.C.)/3000(O.C.)/2800(O.C.)/2666(O.C.)/2400(O.C.)/2133 MHz Non-ECC, Un-buffered Memory

http://www.asus.com/Motherboards/X99A/specifications/

Siis EI ECC-muisteja. Sisältävät virheenkorjausbitin ja niitä käytetään yleisimmin palvelimissa.

Asuksella on lista valmistajista ja muisteista, jotka heidän testaaminaan ovat yhteensopivia emolevyyn.

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA2011/X99-A/X99_Series_DRAM_QVL_1020.pdf

Ei tarkoita, etteikö markkinoilla ole muitakin yhteensopivia muisteja. Pitäisi tutkia, mitä muistien valmistajien sivuilla kerrotaan yhteensopivuudesta eri emolevyihin, jotta olisi varman päälle.

Äänestä

Asuksen sivuilla luki muistaakseni jotain sellaista että se riippuu prosessorista toimiiko vai ei? Eikös kyseessä ole alunperin serveri alusta?
Johon käy myös xeon prosessorit joten jos näin on niin niiden pitäsi kuitenkin toimia? Jotkut serveri (ECC) muitit kyllä toimii normi emolevyillä DDR 3 puolella.

Lähinnä ajattelin säästää muisteissä koska tarvitsen sitä paljon.
64GB minimi mutta ajattelin kyllä lisätä muistia 128GB saakka.
Se tarkoittaa että ostan MSI emolevyn. Harmi koska Asus emolevystä löytyy ominaisuus jonka todella haluaisin.

Pitää tutkia hiukan ympäri nettiä löytyykö asiasta lisää juttua.

Äänestä
  • Älkää sekoittako bufferointia virheenkorjaukseen. Tuon qvl:n mukaan emo tukee rekisteröityjä muisteja.
    "R-DIMM MEMORY: Registered DIMM that provides parity checking or error-correcting code (ECC) to detect improper addresses or commands."
    ja
    "- Parity checking and error-correcting code (ECC) support depends on CPU types."
    Se rekisteröinti on yleensä suurempi ongelma, jos emo (bios) ei tue -> ei yleensä edes boottaa / valittaa muistivirheestä. Bufferointi vaatii yhden ylimääräisen väyläjakso, ja jos bios ei sitä tee seuraa muistivirhe. ECC:n taas voi jättää käyttämättä (biossissa on yleensä tälle päälle/pois valinta jos ECC:tä tuetaan).

    t:p

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


osatarkistus kirjoitti:

keskenään yhteen?
https://www.mindfactory.de/shopping_cart.php/basket_action/load_basket_extern/id/3c0686220d393efa5d410fb32ea44270b9b03a74d9a64d2622f
Mikä olisi hyvä ja edullinen kotelo?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu