Mies 791

tuulentupiako

Hei! Koko elämäni ajan tunnen olleeni kuin päähän potkittu. Olenko paha, koska kaikki ystävyyssuhteeni, kuten myös välit sisariini menevät kokonaan poikki. Miksi minua ei kukaan hyväksy. Tahtoisin vaihtaa asuinpaikkakuntaa, toivoen sitä kautta elämääni enemmän vaihtelua, mutta entisen asunnon myynti ei näytä onnistuvan.
Mikä neuvoksi, koska en ole menestynyt missään elämässäni yrityksistä huolimatta? Kuvittelenko vain olevani jotenkin lahjakas. Onko kaikki jo liian myöhäistä? Myös rakkautta kaipaan sellaiselta mieheltä, josta myös itse pitäisin.

2

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei!

      Koskaan ei ole liian myöhäistä. Sinulla on tosiaan ollut vastoinkäymisiä, mutta vaikket nyt näytäkään löytävän sieltä positiivisia, on siellä matkalla niitäkin. Ei niiden isoja tarvi olla.

      Jostain syystä tuntuu, ettei asuinpaikkakunnan vaihto vain ole nyt sinulle ajankohtainen. En näe sinussa pahuutta, mutta kannattaa katsoa myös joskus ihan peiliin ja miettiä, olisiko voinut tehdä jotain toisin ja pyrkiä siihen. Viisaan ja tyhmän erottaa siitä, että tyhmä tekee saman virheen yhä uudelleen, viisas taasen ei toista samaa virhettä ainakaan samalla tavoin.

      Jokaisella ihmisellä on jokin lahjakkuus, niin myös sinulla. Tuntuu vain, ettet ole sitä vielä itsestäsi löytänyt. Ole rauhassa.

    • tuulentupiako

      Asunto on myynnissä, ja tämä nykyinen paikkakunta on liian hiljainen. Olen vain kotosalla, koska mitään muuta täällä ei ole minulle. Minua ei ole hyväksytty tälle paikkakunnalle, jonka syynä on tuo lahjakkuus, josta olenkin tietoinen ollut jo vuosikymmeniä ja toteuttanutkin osaamistani ja taitojani pitkälle. Laajempi menestys vain jäi saavuttamatta.

      Tunnen vahvasti, kuinka paikkakunnan vaihdos vilkkaammalle paikalle olisi pelastus tästä kaameasta tilanteesta. Hirvittävästä yksinäisyydestä ja tapahtumaköyhästä elämästä. En pidä tästä paikkakunnasta. Jollekin toiselle se sopii, mutta ei minulle. Olen liian elävä ihminen elämään kuolleessa paikassa, tai lähes kuolleen kumppanin kanssa. Tarkoitan sillä sitä, kuinka kumppani viettää kaiken aikansa koneen ääressä, joka oli hänelle äärettömän tärkeä jo ennen tutustumistamme, jota en ymmärtänyt ennenkuin oli liian myöhäistä.

      Siis kuolleessa kylässä lähes kuolleen ihmisen kanssa. Haluaisin erota, mutta taloudellinen tilanne ei nyt salli sitä.

      En tee uusia virheitä, sillä en lähesty enää kateellisia ihmisiä, enkä aio olla enää turhan ystävällinen heille, jotka sitä eivät ansaitse. En ole ollut koskaan paha todellisuudessa, vaan aivan liian kiltti.

      Siis näetkö asuntomme myynnin ajankohdan, olisi tärkeä kysymys?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      36
      2699
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2373
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2084
    4. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      39
      1995
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1738
    6. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1329
    7. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1047
    8. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      1005
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      972
    10. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      924
    Aihe