Kutojat neuvokaa: Suljetun neuleen kerrokset ei täsmää

Kutoja

Hei!
Sukkia ja lapasia kutoessani olen huomannut, että suljetun neuleen kerroksen vaihtumiskohdassa kerrokset tuntuu aina hyppäävän. IV puikko aina loppuu korkeammalle kuin saman kerroksen I puikko alkaa. Raitoja neuloessa tuon olen erityisesti huomannut ja sisäistä perfektionistiani raastaa hirvittävästi! :D

Onko tämä siis asia, jonka kanssa minun pitää oppia elämään vai onko jollain jotain vinkkejä miten tuollaista epätasaisuutta ei jäisi? Ts. käykö noin aina vai johtuuko se esim. omasta käsialastani?

Kiitos!

7

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,
      Jossain neulekirjassa neuvottiin vaihtamaan lankaa aina seuraavalla tai edellisellä (en muista kumpi) silmukalla. Näin langanvaihto ei tule ihan samaan paikkaan vaan lähtee hissukseen kiertämään. En katsonut tarkemmin.

      Toinen ohje löytyy täältä http://www.garnstudio.com/lang/fi/video.php?id=231

      Itse en ole niin sukissa pitänyt väliä - laitan 'saumakohdan' sukassa säären sisäpuolelle ei se kauaa haittaa.

      • Hämmentynyt Hörhö

        Moi! Tää nyt ei liity juuri tähä mut jysyisin kun olen tilaamassa sellaista pukua yhdeltä henkilöltä niin pitäisi maksaa tilisiirtona mut en oikee nyt onnaa mite se tapahtuu et voisko joku selkeästi (kuin pikku lapselle puhuisi siis) selittää miten tilisiirto oikein toimii? Kiitos! :)


      • Paljon neulova

        Niin opetettiin koulussa ja sitä minäkin käytin pitkään ohjenuorana, mutta nykyisin laitan jalkapohjan kierrosten vaihdon.sieltä se ei näy ollenkaan ja varren kun tekee joustinneuleena päättäen kierroksen nurjan silmukkaan niin kierrosten vaito häviää
        Nurjan silmukkaan ja tasoittuu jotenkin paremmin. Kokeilkaa!


      • Paljon nähnyt
        Hämmentynyt Hörhö kirjoitti:

        Moi! Tää nyt ei liity juuri tähä mut jysyisin kun olen tilaamassa sellaista pukua yhdeltä henkilöltä niin pitäisi maksaa tilisiirtona mut en oikee nyt onnaa mite se tapahtuu et voisko joku selkeästi (kuin pikku lapselle puhuisi siis) selittää miten tilisiirto oikein toimii? Kiitos! :)

        Pyydä puku mieluiten lähettämään postiennakkona, silloin maksat puvun kun noudat sen, ettei käy niin että suoritat maksun ja et saakkaan pukua.
        Jos se vaihtoehto ei myyjälle sovi niin pyydät myyjän IBA tilinumeron ja maksat
        Puvun samalla tavoin kun maksaisit laskun nettipankissa (pankissa) muista merkitä
        Viesti sarakkeeseen mistä maksu on esim. Mekko ja tulosta kuitti.
        Jos ostat postiennakkona se on hieman kalliimpi toimitus tapa mutta saat ainakin tavaran!


    • auttoiko

      Jos maksat laskusi nettipankissa niin ihan samallalailla kuin maksat muutkin laskusi. Tilisiirron tiedot voit saada vaikka sähköpostilla, näpyttelet vaan sähköpostista tarvittavat tiedot pankin sivulle. Itse pidän kaksi nettisivua silloin auki, toinen on pankinsivuilla ja toinen sähköpostin.
      Mikäli et käytä nettipankkia menet laskun kanssa pankkiin. Ja siinä tapauksessa että sulla on vaan tilitiedot muttei lappua millä maksaa niin ota tiedot ylös, niin pankista saat tilisiirtolapun johon täyttelet tarvittavat tiedot.

    • Paljon neulova

      Kyllä se niin on,että raidassa ensimmäinen kierros jatkuu kun edellinen kierros päätty.
      Sillon kun neulotaan suljettuna kierroksia niin uusi kierros tulee edellisen päälle.
      Valitse värit niin että eivät ole sävyltään liian jyrkkiä toisiin nähden niin silmiini ei
      Satu kierroksen alku ja loppu niin pahasti. Myös kiristämällä viimesiä kierroksen silmukoita voi hieman tasoittaa eroa. Harjoitus tekee mestarin, pätee myös tässä,
      Oppii kiinnittämään huomion sellasiin asioihin jolla on merkitystä lopputuloksen hyväksi saamiseksi.

    • ei konetyötä

      Kotikutoisen neuleen luonteeseen kuuluu pieni epätäsmällisyys. Pitää katsoa metsää, ei puita.
      Eräs ystäväni jätti neulomisen kokonaan, kun oli niin pikkutarkka, että häntä häiritsi, kun kaula-aukon kavennus vasemmalle oli erilainen kuin oikealle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      71
      5017
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      39
      3790
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      25
      3378
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      81
      2387
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1909
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1581
    7. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      355
      1579
    8. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1542
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      15
      1485
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      34
      1345
    Aihe