spagaatti

Haluisin oppii spagaatin ja oon 12v.Tietääkö kukaa mitää sivuu tai videoo jos ois kuvallisesti venytyksiä.Riittääkö jos venyttelee 5 min joka päivä?
372
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

5 minuuttia riittää tottakai, mutta sitten kyllä pitää venytellä ainakin vuosi. Tärkeintä on venytellä säännöllisesti, joka liikettä 15-30 sekunttia, sitten pieni tauko ja toistetaan 4 kertaa. Voit venytellä esimerkiksi istumalla lattialla, laittamalla jalat salmiakinmuotoon ja painamalla polvia alaspäin, yritä tehdä kaikki liikkeet aina mahdollisimman puhtaasti. Etuspagaatissa tärkeintä on takareiden venytys eli kun joka päivä venyttää käsiä parpaisiin n. 25 minuuttia, voi spagaadiin päästä jo viikossa. Jos kuitenkin sulla on meneikllään vauhdikas pituuskasvu, saat kyllä unohtaa edes spagaadista haaveilun.

Äänestä

ei ole vauhdikasta pituuskasvua.

Äänestä

Onnistuiko?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


spaguspagu kirjoitti:

Haluisin oppii spagaatin ja oon 12v.Tietääkö kukaa mitää sivuu tai videoo jos ois kuvallisesti venytyksiä.Riittääkö jos venyttelee 5 min joka päivä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu