Oon 14 vuotias tyttö ja aijon ensikesäksi hakea kesätöitä, yksi paikka on jo varma. Palkasta en vielä tiedä, mutta ei varmaan hirveesti. En saa nykyään enään viikkorahaa, vaan tienaan kokeiden avulla. 10 tuloksesta saan 15€ ja 9 tuloksesta 10€ Tän ekan jakson aikana oon saanut yhteensä 110€ ja vielä kolme edessä. Ongelmana on se, etten tiedä mihin säästää. Oon just sellanen ihminen että jos mulla ei oo mitään mihin säästää, tuhlaan rahaani kaikkeen mitä myöhemmin kadun. Onko teillä mitään ideoita mihin voisin säästää? Mulla meinaan on jo iPhone, iPad, iMac, iPod ja järjestelmäkamera niin en tarvisi enään mitään tuollaista elektroniikka laitetta.
Ideoita?
Mihin säästää?
4
169
Vastaukset
- ssdfss
Ei kukaan muu voi sinulle sanoa mihin säästää. Jos mieleesi ei tule mitään, et tarvitse mitään. Säästä siis tulevaisuuden varalle, kyllä sinä vielä joskus keksit ihan itse säästökohteesi. Ennen sitä ei kannata tuhlata rahoja turhuuksiin.
- 20v. turkulaane
Säästä tulevaisuuttasi varten. Vuokrakämpät eivät kovinkaan halpoja ole ja opiskeluaikana ei oikein ilta-/yötyöt kiinnosta..
- tfjdsgdagdagd
Ala säästämään omaa asuntoa tai autoa varten, niin ei tarvitse tulevaisuudessa ottaa lainaa niin paljon.
- 12vpojke
Kannattaa pyytää vanhempia tekemään säästötilin johonkin pankkiin johon pistät rahasi tulevaisuutta varten. Sillon ei myöskään tuu törsättyy.
PS: Tarkotan ny sellast tilii mist ei pysty nostaa mitään esim pankkikortilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1366238
- 574406
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s282918- 592871
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161885- 151554
Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271476Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹371457- 311271
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest431171