Miksi sinua pelottaa olla homo/bi/lesbo, tai joku muu?

enhäpeä

Joo elikkäs tässä aloin juuri miettiä, että miksi ihmiset pelkäävät olla homoja lesboja tai bi seksuaaleja? Pelkäävät... mitä pelättävää siinä on? Tykkäät vain samaa sukupuolta edustavasta henkilöstä, joka on normaalia, mutta pelottavaa..? mitä ihmettä,tätä en tajua. Mun mielestä pitäisi olla ylpeä itsestään! Itse olen BI seksuaali,enkä nää mitään pelottavaa/hävettävää/epänormaalia tässä. Olen ihminen niinkuin te muut, ja elän täysin normaalia elämää :)
Kerro toki kommentteihin, että miksi sinua pelottaa/ahdistaa yms. olla jokin noista ↑ :O ?
Kertokaa myös millon huomasitte olevanne jotain noista. :)

7

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei! Itse oon 40vuotias mies, nuoruudestani asti olen kokenut itseni erilaiseksi kuin muut olin 13-14vuotias kun koin olevani ikään kuin syntynyt väärään sukupuoleen eli koin että olisin tyttö.. mutta ei nyt tuosta asiasta sen enempää nyt, epäilin aluksi että kaikki menee iän myötä ohitse, ollessani n.15-16v- mnua alkoi kiinnostaa samaa sukupuolta olevat, mutta en uskaltanut tuoda sitä julki koska pelkäsin että menetän ne kaverit joita minulla silloin oli... Nyt iän myötä olen saanut itseni siinä suhteessa tasapainoon että itse hyväksyn mitä olen. Parhaat kaverini tietävät että pidän miehistä ja naisista olen siis bi-seksuaali en häpeä itseäni . Ei siinä sinänsä ole mitään pelättävää mutta tämän yhteiskunnan asenteet ja käyttäytyminen muodostaa erilaisuutta kohtaan, paineita. Ihmiset pelkäävät yksinkertaisuudessaan syrjityksi tulemista ja kiusaamista. Tänä päivänä olen trans-seksuaali, transgender ja bi. Miesten kanssa on helppo luoda uusia suhteita mutta useimmat naiset eivät ymmärrä minua.. Bi seksuaalina miehenä on todella vaikea löytää bi-seksuaalia naista.
      Nämä asiat ovat vielä vaikeita myös tämän päivän Suomessa.

      • enhäpeä

        Kiitos kun vastasit :)


    • fggfgfgf

      Nykyäänkin Suomessa suhtaudutaan karsastavasti erilaisiin ihmisiin. Mitä pienemmät piirit, sitä vaikeampaa olla avoimesti oma itsensä siinä pelossa, että saattaa tulla turpaan tai jotain muita ongelmia.
      Itse ehkä enemmän oman turvallisuuteni takia en avoimesti jaa intiimejä tietojani, kuten seksuaalistasuuntautumistani. Mutta olen valmis puolustamaan vähemmistön ja sorrettujen oikeuksia avoimesti. Teini-ikäisenä oma suuntautuminen selvisi.

      • enhäpeä

        nojoo. Voihan se niinkin olla että sitä ei hävetä olla bi tai jokiin muu, mutta ei uskalla kertoa juuri siksi koska ihmiset suhtautuvat niin huonosti nykyään muiden seksuaalisiin suuntautumisiin.
        Jos henkilö X on hetero, niin hänen mielestä muidenkin pitäisi olla heteroita, tai muuten on yök, ällöttävä hirveä monsteri! En yleistä, mutta tiedän että noinkin ajatellaan, joka om harmi mielestäni.


    • avarakatseinen bi

      Hmm... Pitäisikö se olla pelottavaa ja hävettävää, että on bi? Itse en tosin muille sitä ole kertonut, ja en nää sitä tarpeelliseksikaan, koska se ei vaikuta elämääni. Ehkä joskus kerron jos puheet menevät siihen suuntaan, mutta muuten en.
      Minulle on ollut mahtava kokemus tajuta, että olen bi. Tajuamisen jälkeen olen ajatellut paljon, ja vihdoinkin uskallan taas olla sitä mitä olen, sillä seurauksella että olen vapautuneempi ja energisempi kuin pitkiin aikoihin. Myös hivenen poikkeava käytös sopii kuvaan sen kanssa että olen bi.
      Seksuaalisuuteni auttaa myös paljon hahmottamaan, kuka oikeasti olen. En ole enään se, joka ei tiedä kuka on, eikä siis osaa toimia sen mukaan. Vihdoinkin tiedän tasan tarkkaan kuka ja millainen olen. Olen yksilö, jolla on omat mielipiteet, uskomukset, halut ja minulla on myös oikeus itseeni, ja toteuttaa asioita jotka tuntuvat hyvältä.
      Biseksuaalisuus on avarakatseisuutta.

    • yksinäkökulma

      Seksuaalinen suuntaus on osa minua, mutten koe sen määrittelevän minun persoonaani ensisijaisena asiana. Tärkeämpiä ovat mielestäni perhetausta, sisaruuussuhteet, ammattini ja harrasteet sekä muut mielenkiinnon kohteet. En omaa suuntautumistani kiellä, mutten nää tarvetta tehdä siitä suurempaa asiaa, kuin se itselleni on. Ne ihmiset sen tietävät, joiden se on tarpeellista tietää. Ehkä tähän vaikuttaa se, että olen tiedostanut asian jo lapsena eli kulkenut koko elämäni mukana.

    • En koe pelkoa tai epävarmuutta omasta seksuaalisesta identiteetistäni, enkä koskaan ole kokenut. En myöskään koe häpeää sen suhteen, miksi pitäisikään? Se on todella pieni osa minua, eikä se minusta määritä minua yksilönä. Etenkään kun en edes lokeroi seksuaalisuuttani, koska koen lokeroinnin keinotekoiseksi. Rakastun ihmiseen, en seksuaaliseen suuntaukseen ja tärkeintähän on, että on hyvä olla toisen kanssa.
      Sen sijaan etenkin homoille tuntuu olevan ongelma ihminen, joka ei koe tarvetta lokeroida itseään tai kuulua mihinkään seksuaalivähemmistöön. Heille "me" asetelma on voimakas yhdistävä tekijä, mutta minusta biseksuaalisuus ei ole sitä. Harva bi toitottaa omaa suuntautuneisuuttaan, etenkin kun se johtaa yllättävän usein syrjiviin asenteisiin sekä heteroiden että homojen taholta. Omalla kohdalla on mennyt kahteen ihmiseen välit, kun huomasin etten ole sukupuoli rajoittunut rakkauden suhteen. En koe tätä ongelmanani vaan se on heidän ongelmansa. Jos eivät voi hyväksyä tätä pientä asiaa minussa, niin olkoon.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      318
      8870
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      82
      5432
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      309
      4888
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      70
      3400
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2852
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      49
      2216
    7. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2212
    8. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2128
    9. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2096
    10. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1993
    Aihe