Käytetty Yaris ylihinnoiteltu

M48

Netissä näkemääni tilaston mukaan suuria arvonalennuksia tuli Ladan lisäksi esim. Audi A6:lle. Uudella Daewoo Matizilla on hintaa 10900€.

Mutta sitten itse asiaan eli Yariksen sietämätömään kalleuteen käytettynä. 3 vuotta vanhasta ei kannata maksaa lähes uuden hintaa 13 t€ (kun uusi maksaa pyöreästi 15 t€), koska

1. Ruostuminen on ajoneuvojen pahin vihollinen. Vaikkei sitä vielä näy päälle, ovat kivet, lumi, räntä ja vesi tehneet jo tehtävänsä. Niinpä jäljellä oleva huoleton käyttöikä on selvästi alentunut.

2. Suomalaiset ovat kilometrikammoisia. 100 000 km ylittäminen laskee varsinkin pienen auton arvoa rajusti. Jos aiot vaihtaa autosi, on 60 000 tkm jo 40 000 tkm päässä. Käytetty (bensiinimoottorinen) auto kannattaakin useimmiten ostaa vasta 100 000 km jälkeen - ei ennen sitä. Kilometreistä huolimattakin suurin arvonalennus on aivan edessä. Viikonvaihteessa ilmoiteltiin v. 1999 Yarista hintaan 7 000€.

3. Toyota on lisännyt vaivihkaa varusteita. Mm. ABS-jarrut eivät olleet vakiovarusteita v. 2001. Jos mallissa on tapahtunut merkittäviä muutoksia, pitää tämän näkyä merkittävästi myös käytettyjen hinnassa.

4. Käytetyssä joudut maksamaan myös varusteista, joita et itse omaan autoosi valitsisi. Auton väri ei kenties olekaan omaan makuusi.

5. Takuu on ohi. Japanilaiset autot kestävät kyllä, mutta maanantaiyksilöjä on niissäkin. Sitäpaitsi joku on luopunut autostaan ennenaikaisesti jo 3 vuoden kuluttua. Onko tämä yksilö kokenut kovia?

6. Käytetyssä et tiedä millaista käyttöä autollasi on tehty. Katkoajo varsinkin ilman lohkolämmitystä kuluttaa autoa vahvasti. Toyota ei ole tunnettu valohoidosta huollossa, mutta kaikkiin huoltokirjan leimoihin ei ehkä kannata sokeasti uskoa. Kulutusosat kuten renkaat, pakoputket, jarrupalat, jne, ovat joka tapauksessa käytetyssä kuluneita, jos niitä ei ole huollossa juuri vaihdettu. Kallis huolto edessä?

7. 13 t€:llä saisit isomman käytetyn auton. Esim. Toyota Corolla, Nissan Almera ja Nissan Primera ovat voisivat olla vaihtoehtoja. Tai sitten uusi Hunday Getz.

18

3098

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Simo

      Ja kävele jos käytetyn variksen hinta on kynnyskysymys. Mutta älä osta huonoja kenkiä vaikka saisit halvalla!

    • Vaaris
    • vali vali

      Miksi sitten yleensä katselet käytettyä kun sinun kriteereitä näyttää oleva:

      "4. Käytetyssä joudut maksamaan myös varusteista, joita et itse omaan autoosi valitsisi. Auton väri ei kenties olekaan omaan makuusi. " Tuoko pätee vain yarikseen????

      ja lisäksi ainakin kohdat 1,2,3(jokamerkillä sama homma),5. 6. voidaan yleistää merkkiin kuin merkkiin... eli ihmettelen todella miksi sitten etsit käytettyä


      OSTA SITTEN UUS ÄLÄKÄ NARISE!

      • uusionuusi

        Niin. Me täältä myymme sinulle mieluummin uuden.


    • jkl

      Hintoja katselleena olen pannut merkille, että pikkuauton hinta laskee noin 5 sent/km.
      Mielestäni uuden auton arvon pitäisi ennemminkin laskea 7 sent/km.
      Vanhan auton kustannukset olis sitten 3 sent/km.

      Summa summarum: Eka 100 000 km, arvo laskee 7 000 €
      Toka 100 000 km, arvo laskee 5 000 €
      Kolmas 100 000 km, arvosta lähtee viimeiset 3 000 €. Siis uuden auton arvo olis 15 000 €.

    • pyytää

      vaan se joka maksaa

    • 3 vuotta ja vaivihkaa

      Tuo 3 vuoden vaihtohan on ihan normaali vaihtoväli uudelle autolle, jos kerta uudenauton ostaa ja uutena haluaa pitää niin 3 vuodenpäästä on hyvä vaihtaa uudempaan, näin saa suurinpiirtein hyvänhinnan vanhasta ja uusi mallikin on jo markkinoille kerinnyt.

      ABS jarrut tulivat Yariksiin facelift mallin myötä vakioksi, joten vaivihkaan niitä sinne ei ole vaihdettu.

      3 vuotta vanhoissa Toyotissa on yleensä Titaani-takuut. Tietysti vain Toyotan-liikkeistä ostettuna.

      Ainahan saat isommanauton jopa pienemmällä rahalla, mutta Yarista et saa. Tiedän monta henkilöä ketkä ajavat nimenomaan Yariksella pienen kulutuksen takia.

      13t€ ja 15t€, Yaris pitää hintansa ja oletkos nyt ihan varma että tuo 13t€ yaris on ihan samalla varustuksella kuin tuo 15t€ uusi yaris?
      Lisäksi, ei kaikilla ole varaa laittaa sitä puuttuvaa 2-3t€ vaan joutuvat tyytymään vähänajettuun autoon.

      Renkaat ja jarrupalat vaihdetaan lähes jokatoinen vuosi, riippuen tietysti ajokilometreistä. Ja nämä eivät tosiaankaan ole kalliita osia ja jokainen käytetynauton omistaja kyllä yleensä joutuu ne vaihtamaan, mikäli autoa pitää pidempään. Samoiten pakoputken uusiminen joka 3 vuoden autossa ei todellakaan ole ajankohtainen vielä moneen vuoteen.

    • mikki

      Se on halpa!? Tai ota VW Polo käytettynä, se on halpa!? Isommista autoista voisit valita V70 Volvon, se on halpa!? Se kun vaan on niin, että kysyntä ja tarjonta asettaa hinnat käytetyille...

      Kaveri toi Saksasta Audi 80 vm 1994, maksoi 4000e 4000e =8000e. Ko. autossa meni laakerit heti (a50e asennus), sekä pakoputki 1000e (2,6 V6-malliin). Eämä on kallista, ja aina ei käy niin kuin haaveillaan. Osta siis se auto, mihin rahasi riittävät, turha haikailla kalliimpia...

    • Pietari Sokulli

      Mutta variksen kun ostaa se on ku laittas drakmoja pankkiin.

    • .li,kumjynhbgfd

      Markkinatalous kyllä hoitaa hinnat sille "oikealle" tasolle jolla kauppa käy. Joten don't worry.

      Onhan se toki kummallista kun ainakin suoli24 kirjailijoiden mielestä Toyota on galaksin huonoin auto, mutta silti pitää hintansa todella hyvin :)

      Maailma on ihmeellinen..

      • taulukon tieto

        Kun taas tilasto kertoo, että vaihtarit seisovat plaaneilla. Kun ovat ylihintaisia.


      • pöolikjuhgfd
        taulukon tieto kirjoitti:

        Kun taas tilasto kertoo, että vaihtarit seisovat plaaneilla. Kun ovat ylihintaisia.

        Sen korjaa markkinatalous. Ei varmaan persuus kestä kovin kauaa autoja myymättä seisottaa ja vaikka hetken kestäisikin niin arvohan siinä laskee entisestään.


    • Näin se vaan on !

      Niin, luotettavuudesta ja kestävyydestä saa maksaa käytetyissä l. silloin autosta tulee haluttu ja hinta on korkea. Ranskikset eivät ole haluttuja jolloin ne eivät käytettynä mitään maksakkaan.
      Luin jokin aikaa sitten Saksalais tutkimuksen "Eniten vastetta rahoille" ja sen voitti Toyota Yaris !

      • Ranskalaiset eivät tosiaankaan säilytä arvoaan verrattuna Yarikseen. Tuo on huomattu ihan omakohtaisesti. Toivottavasti tuleva Yaris pitää jatkossakin hintansa patonkia paremmin.


      • halpa järkevin
        deittimorko kirjoitti:

        Ranskalaiset eivät tosiaankaan säilytä arvoaan verrattuna Yarikseen. Tuo on huomattu ihan omakohtaisesti. Toivottavasti tuleva Yaris pitää jatkossakin hintansa patonkia paremmin.

        Eikös Yaris valmisteta Ranskassa?
        Mielestäni käytettynä ostavan kannattaa ostaa hyvä ja halvalla, joten jo hinnasta paljon pudottanut kannattaa ostaa jos ei ole kovin kalliita remontteja edessä, vaan halpa hinta johtuu vaan siitä kun ihmiset LUULEE että on vikoja. Tai ei vaan jostain muusta syystä ole haluttu.
        Voi tehdä järkiostoksen kun ei maksa liikaa autosta, silloinhan se ei enää voi paljoa pudottaakaan euroissa kun hintaakaan ei ole paljoa, toisin kuin jokin ylihintainen josta kuitenkin jossain vaiheessa tulee vähän haluttu ja niinpä sen hinta euroissa romahtaa.


    • GrandePuntoClub

      Ostin uudehdon Fiat Grande Punton keväällä 2011, esittelyautona olleen. Sain melko edullisesti . Tosi tyytyväinen olen ollut autooni, on pelannut loistavasti. Ostaessa mittarissa 411 km, nyt yli 44 000 km ja ei vielä ainuttakaan vikaa ole ollut. No, viime viikolla uusin kyllä ensimmäisen polttimon (ajovalon) jonka huomasin toissa sunnuntaina palaneen.
      Tyylikäs Giugiaron muotoilu, tilava, turvallinen ja luotettava. Melko varmaan seuraavakin auto Fiat!
      Ja sopivasti käytettynä GP:n tai muunkin Fiatin voi löytää tosi hyvällä hinta/laatusuhteella.
      Vaikka autoni on lähes uutena ostettu, meinasin ajella sillä vähintään 4-5 vuotta, joten arvonalennuskin on pieni euroissa mitattuna vaikkei siitä hirveästi saisikaan enää vaihdossa

      • GrandePuntoClub

        Ja saksassa pikkuautojen luokassa tyyytyväisimmät käyttäjät ajavat Fiat 500:lla. Joskus luin sellaisen uutisen Kauppalehdestä.


    • audini on autoni

      Fiatilla jos ajaa niin molo pienenee kuin makrilli soodamukissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1679
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1186
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1083
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      916
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    10. Mitä kirjainta kaipaat?

      L.
      Ikävä
      71
      567
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. 34
      434
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe