Kuuluuko viemärin hajulukko avata ja pestä, vai kuuluuko käyttää Kodin Putkimiestä tai muita myrkkyjä ja antaa niiden avata tukokset?
Itsellä ainakin aika usein viemäri alkaa vetää huonosti ja olen sitten joutunut purkamaan hajulukon ja putsaamaan. Mutta onnistuuko tuo viemäritukosten avaaminen ihan pelkästään noilla myrkyillä ja onko suositeltavaa käyttää juuri niitä?
Lavuaarin viermärin tukosten selvittäminen?
2
149
Vastaukset
- Ei putkimies
Nuo myrkyt eivät varsinaisesti paranna luonnon tilaa, joten on aiheellista käyttää niitä mahdollisimman vähän.
Parempi putsata käsin tai käyttää pumppua.
Silloin tällöin lorauttamalla astianpesuainetta lavuaariin voi jopa välttää putsaustarpeen.
Mainitsit, että usein. Pitäisiköhän sinun miettiä mitä tavaraa sinne kertyy ja näin välttää putsaus. Esim. hiuksia varten on suodatin. Hei, minäkin suosittelisin hajuilukon avaamista ja pesua. Kodin putkimiehestä ei ole juuri apua ja järeämmät myrkyt (syövyttävät rakeet) on tarkoitettu sinne mihin ei käsin pääse.
Meillä vaihdettiin kakkosvessan lavuaarin poistoputki hajulukkoineen jokunen vuosi sitten ja se hajulukko on rakenteeltaan niin omituinen, että tuntuu keräävän saippuavedestäkin ihan omia kasvustojaan. Ehkä siksi, että vedenkäyttö on normaalia pienempää. Mutta onneksi se on helppo avata ja putsata töhnät pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1952063
- 1331149
- 1131063
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa21805- 58796
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34731ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42628Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175574Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46547- 9532