Tridem

ReiskaNost

Hieman syljettää. Koska jo vuona 1986 olen piirtänyt ja suunnitellut autoa nosturiautoksi jossa teliveto ja kääntyvä akseli takana. silloin ketteryyden ja etu akseli painojen vuoksi. Mainitsin asiasta kuljetus messuilla vta,nummek ja rkp,lla osastoilla ja minulle naurettiin ,et eihän tuosssa ole mitään järkeä. Nyt on joka auto valmistajalla vastaava alusta saatavana . silloin oli vielä teli vetoiset huonossa maineessa,nostoteli autot suosiossa.

5

4503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfdfdfdfdfdf

      Voi pojat jos olisit sen tehnytkin silloin niin nyt kyllä kylpisit rahassa. Kyllä ei ikimaailmassa enää kannata ottaa mitään nostoteli vehjettä, on sen verran paskoja että ohhoh.

    • keksiii

      eiköhän reiska "puimuriteli" tullut noihin aikoihin.Euroopassa Magirus teki betoni-
      autoja jo 70-luvulla tuolla konsepilla.Ohjaus .oli sähköservolla,peruttaminen aika konstikasta.Aina ne takimaiset ohjaavat pyärät vipatti johonki suuntaa.

    • pelle peloton

      Paljon olen minäkin kaikenlaista suunnitellut, mitä on tänä päivänä käytössä...

    • uudet painot

      Joka valmistajalla on vastaava alusta nyt saatavilla sen vuoksi, että täyttä 76 tonnin massaa ei saa ilman telivetoa ja vähintään 4-akselista vetäjää. Rahtiautossa painojakauman saa parhaiten kohdilleen puimuriakselilla. Pilkkiauton etuakselimassan ratkaisee fiksummin kahdella etuakselilla.

    • 76-tonninen

      Trippeli.

      Sitten teliveto.

      On kauhee puskeen liukkaalla ja kovalla painolla hemmetin kankea ajettava.

      nimimerkillä 76-tonninen

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      65
      5300
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      2579
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      270
      2453
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2369
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1774
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      228
      1537
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      54
      1141
    8. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1066
    9. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1063
    10. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      85
      1050
    Aihe