APUA!! miten kertoa kavereille muutosta?

15v

Hei. Eli tilanteeni on nyt sellainen että äitini pakottaa minut muuttamaan eri paikkakunnalle. (Ihan ymmärrettävää koska hän on huoltajani) mutta miten kertoa asiasta ystävilleni? Tiedän että he ottaisivat asian todella raskaasti... en haluaisi pahoittaa kenenkäön mieltä. Mutta loppupeleissä äiti määrää. P.s. olen 9. Luokalla! Kiitos jo valmiiksi vastauksista!!

5

1001

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dhtfyju

      "Me muutetaan."

      Eikä se ole yhtään sen vaikeampaa.

    • fasefq

      Varmaan kannattaa vain suoraan kertoa, että muutatte. Ja jos ovat hyviä tyyppejä niin PIDÄ yhteyttä heihin. Itsellä paras kaveri muutti yläasteen puolivälissä muualle, mutta yhteyttä pidettiin ja nykyään vuosia vanhemana yhä tavataan ja hengaillaan.

    • Anonyymi

      Ihan sama tilanne. En kyllä haluasi muuttaa taikka vaihtaa koulu. Muutamme silti mitä tahansa mieltä olenkaan. Ainut mitä toivon on että saan jäädä kouluuni. Muutamme 25km kauemmas nykyistä asuntoa. Matka kestää yli tunnin bussilla kouluuni. Äitini mielestä muutto on pikku asia ja elämässä joutuu vaihtelemaan työpaikkoja, asuntoja ja kavereita. Se ei kyllä ole niin helppoa jos on tottunut näkemään läheisiä kavereita jotka on tuntenut lähes koko elämän. En ole itse vielä kertonut kavereille enkä tiedä miten kerron sen. Mutta kaverit kyllä ymmärtävät ja pitävät sinuun yhteyttä jos ovat oikeita ystäviä.

    • Anonyymi

      Meillä on silleen et sovittiin iskän kanssa että jos muutetaan Lappiin saan huskyn ja jos ei niin tyydyn nykyiseen elämääni mutta haluaisin toisaalta muutta mutta toisaalta en mitä teen?

    • Anonyymi

      Usein saattaa elämässä käydä niin, että vanhemmat pakottavat muuttamaan paikkaan johon ei itse halua ja joutuu luopumaan tällöin aikaisemmasta. Sitten vielä vanhemmat saattavat muuttua negatiiviseksi ja vihamieliseksi ja pakottavat muuttamaan pois kotoa. Tämä on normaalia ja sitä kannattaa odottaa elämältä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      145
      6264
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2200
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      187
      2059
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1233
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      70
      1191
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1047
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1027
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      952
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      927
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      805
    Aihe