Kesäkuussa uusi ilmainen outernet pitäisi alkaa toimimaan koko maailmassa,kyseinen yhtiö aikoo lähettää satoja pieniä sateliittejä avaruuteen ja pystyttää maahan muutamia tukiasemia sinne tänne vastaanottamaan sateliittien signaalit ympäri maapalloa.Tarviit vain Wifi-yhteyden tietokoneeseen ,tablettiin tai kännyyn. Paha takapakki kaupallisille internet yhtiöille,kun suurin osa väestä voi kohta käyttää verkkoja ilmaiseksi. Pitäisi avautua kesäkuussa 2015,jos saavat rahoituksen kuntoon sitä ennen,joten enää ei köyhempien kannattaisi tehdä pitkiä sopimuksia muiden verkkoyhtiöiden kanssa. Tätä on odotettu.
https://www.youtube.com/watch?v=to-uDn0lMHE
Unohda maksullinen internet,ilmainen Outernet tulossa ensivuonna
5
228
Vastaukset
Ja odotus jatkunee vielä pitkään:
http://en.wikipedia.org/wiki/Outernet
Ja mitä ilmaisuuteen tulee, niin jonkun on hankittava nuo vastaanottimet, jotka samalla toimivat langattoman verkon hotspotteina. ja ihan muutama ei taida riittää... Ja kuten artikkelissa todetaan, kaksisuuntainen datansiirto on pitkän tähtäimen suunnitelmissa. Eli toistaiseksi voit vain lukea sitä Naamakirjaasi...Täähän on ihan leluprojekti ottaen huomioon edistymisen nopeuden, rahoituksen ja sateliittiyhteyksien "nopeuden" & hinnan.
Joihinkin syrjäisiin kolkkiin jotkut valtiot (Argentiina, Venäjä) on kyllä toimittanu nettiyhteyksiä juurikin sateliiteillä, mutta, että joku ihan ilmaiseksi tekis koko maapallon kattavan verkon, joka toimis vielä järkevällä nopeudella... Joopa joo.
Ja kun 50/10 maksaa 10€ ja 100/10 kuitu maksaa 20€ niin taidan pysytellä mieluummin tässä kuin todella hitaassa ja todella epävakaassa yhteydessä.- höh..
ei näys verkoissa
- paras on nopea netti
Hah hah haa! :D ajattele 100 megan netti jaettuna 1000 laitteelle että kuinka hidas verkko olis... sama juttu noitten kanssa koska maapallolla asuu ihmisiä PALJON!
- joku-muu
Noi nopeudet mitataan tässä tapauksessa kilometreinä, ei kaistan leveytenä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1059423
- 494591
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021976Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html421901- 241620
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131381Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,381297Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54917Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31902Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v30893