- Kulkureiteille kuten eteiseen suositellaan optista palovaroitinta.
- Ionisoivat palovaroittimet suositellaan asennettavaksi makuuhuoneisiin ja vastaaviin tiloihin, joissa tulipalo voi syttyä hetkessä.
Optinen palovaroitin on herkempi havaitsemaan suuria savuhiukkasia, joita syntyy yleensä kytevässä palossa. Optinen palovaroitin havaitsee ilmassa leijuvan savun, joka johtaa hälytykseen. Optinen palovaroitin vähentää virhehälytyksiä paikoissa, joissa tulee hetkellisesti savua ilmaan, kuten keittiön lähellä.
Ionisoiva palovaroitin on herkempi havaitsemaan pieniä savuhiukkasia, joita tulee yleensä liekehtivässä palossa. Ionisoivassa palovaroittimessa on säteilylähteen lähellä pieni ilma-aukko, jonka läpi kulkee heikko sähkövirta. Savussa olevat pienet hiukkaset kulkeutuvat ilma-aukon kautta kammioon, jolloin heikko sähkövirta häiriintyy. Tämä johtaa siihen, että palovaroitin laukaisee hälytyksen.
Optinen vai ionisoiva palovaroitin?
10
9461
Vastaukset
- jep!
Minkälainen palovaroitin?
Lähes jokaisessa suomalaiskodissa on palovaroitin, mutta monilla palovaroittimien määrä on liian vähäinen kodin kokoon nähden. Yli 60 neliön kodeissa palovaroittimia on riittävästi vain reilulla puolella suomalaisista. Palovaroitin on pakollinen myös niissä kesämökin tiloissa, joissa yövytään. Paras turva saavutetaan usealla, eri ominaisuuksin varustetulla palovaroittimella.
Palovaroittimien ominaisuudet
Optinen palovaroitin reagoi kylmän, etäämpää kantautuvan kytevän palon savuun. Se soveltuu hyvin kodin yleisvaroittimeksi mahdollisimman keskelle huoneistoa asennettuna.
Ionisoiva palovaroitin reagoi ilmitulen lämpimään savuun nopeasti ja soveltuu parhaiten kohdevaroittimeksi. Makuuhuoneisiin suositellaan valittavaksi tavalliset ionisoivat varoittimet.
Valaiseva varoitin on kätevä käytävillä. Se toimii hyvin myös kaksikerroksisten asuntojen portaiden yläpäässä, missä valo samalla näyttää tien turvaan.
http://www.yhteishyva.fi/koti-ja-puutarha/kodinhoito/palovaroitin--ostajan-opas/0218010-67251 - lämpövaroitin
Palovaroittimen valinnassa tulee ensi sijassa ottaa huomioon mahdol-liset paloriskit. Yleisohjeena on, että kotiin kannattaa hankkia vähintään yksi optinen varoitin yleisvaroittimeksi ja jokaiseen makuutilaan ionisoiva varoitin.
Turvallisuutta voidaan lisätä hankkimalla lämpövaroitin niihin tiloihin joihin tavallinen palo-varoitin ei sovellu. Esimerkiksi takkahuone, keittiö, kodinhoitohuone ja lämmin autotalli.
Palovaroittimet sijoitetaan aina kattoon, mahdollisimman keskelle huonetta, vähimmäisetäisyys 50 cm seinästä. - Anonyymi
Jos optinen hälytin asennetaan "yleis-hälyttimeksi" keskelle asuntoa, niin pitäisikö se kuitenkin asentaa sinne missä katto on korkeimmillaan?
Palohälyttimeni takaa löytyvän päivämäärän (2002 Dec. 16) perusteella hälytin on todennäköisesti asennettu heti rakentamisen jälkeen.
Hälytin on asennettu eteiseen noin 50cm tuulikaapin ovesta.
Eteisen katto on matalampi kuin makuuhuoneissa, olohuoneessa ja keittiössä.
Minulla tuo hälytin taitaa olla täysin väärässä paikassa, ja kaiken lisäksi vieläpä väärää malliakin (Kidde 0914N) kun on ionisoiva?
Koska huoneistossa suurimman yhtenäisen avoimen tilan (ilman väli-ovia) muodostaa eteinen, keittiö ja olohuone, niin kannattaisiko hankkia yksi optinen hälytin "yleis-halyttimeksi) johonkin näistä huoneista?
Koska olohuoneen ja keittön katto on korotettu, niin kannattaisiko hälytin sijoittaa olohuoneen katon korkeimpaan kohtaan johon savu nousee todennäköisesti ensimmäisenä?
Keittiö taitaa olla huono paikka hälyttimelle...
Jos hankin kaveriksi vielä ionisoivan hälyttimen, niin kumpi on tälle parempi paikka, se olohuoneen katon korkein kohta, vai makuuhuoneen katto (joka on matalampi kuin olohuoneen katto)?
Nyt kun tuo hälytin on jo muutenkin elinikänsä päässä, niin olisi hyvä tietää että minkälaiset hälyttimet huoneistoon kannattaisi hankkia ja mihin ne sijoittaa.- Anonyymi
Lisään vielä että tulisijaa ei ole, joten häkävaroitin on todennäköisesti turhaa...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lisään vielä että tulisijaa ei ole, joten häkävaroitin on todennäköisesti turhaa...
TM Rakennusmaailma 6.11.2019 lehdessä oli lyhyt juttu palovaroittimista. Varmasti nyt on taas oikea aika tarkistaa palovaroittimien toiminta. Lehden ohjeiden mukaan jokainen neljä testaamaani palovaroitinta antoi merkkiäänen tarkistusnappia painamalla. Mutta kun tein toisen jutussa olleen testin niin palovaroittimet pysyivät mykkinä, kaikki neljä? Eli eivät reagoineet palovaroittimen alla sammuksiin puhalletun kynttilän näkyvään savuun joka leijaili palovaroittimiin. Miksi ihmeessä myynnissä oleville palovaroittimille ei tehdä virallista testiä vaan kaupoissa myydään paskaa. Palovaroitin asunnoissa on pakollinen mutta kukaan viranomainen ei ota vastuuta palovaroittimen toiminnasta edes uutena.
- Anonyymi
Koska hälyttimet ovat niiin kauhean kalliita ja paristonkin saattaa sellaiseen joutua uusimaan joka toinen vuosi, on todellakin taloudellisesti mahdoton ajatus hankkia 2 kpl hälyttimiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
TM Rakennusmaailma 6.11.2019 lehdessä oli lyhyt juttu palovaroittimista. Varmasti nyt on taas oikea aika tarkistaa palovaroittimien toiminta. Lehden ohjeiden mukaan jokainen neljä testaamaani palovaroitinta antoi merkkiäänen tarkistusnappia painamalla. Mutta kun tein toisen jutussa olleen testin niin palovaroittimet pysyivät mykkinä, kaikki neljä? Eli eivät reagoineet palovaroittimen alla sammuksiin puhalletun kynttilän näkyvään savuun joka leijaili palovaroittimiin. Miksi ihmeessä myynnissä oleville palovaroittimille ei tehdä virallista testiä vaan kaupoissa myydään paskaa. Palovaroitin asunnoissa on pakollinen mutta kukaan viranomainen ei ota vastuuta palovaroittimen toiminnasta edes uutena.
Ostin vuosia sitten 4 kpl CE-hyväksyttyä varoitinta ( osa mökille ).
Painamistesti ok. Tein tupakkatestin, niin yksikään ei reagoineet mitenkään vaikka vein hehkunkin lähes kiinni varoittimeen niin, että yksi varoitin tummeni aukostaan kuumuudesta.
---
Ostin parikuukautta sitten yhden tunnetun suomalaisen merkin vehkeen. Painamistesti tuotti tuloksen, kun olin jo kävellyt 6 metrin päähän keittiöön.
Näiden kaupassa ja testaamisessa on jotain perustavaa poskellaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lisään vielä että tulisijaa ei ole, joten häkävaroitin on todennäköisesti turhaa...
meidän taloyhtiöön asennettiin optinen palovaroitin, minusta tuntuu, että asuntooni palomiehen asentama ei ole oikeassa paikassa, klo 21 paistoin uunissa pizzan 200 astetta 10 minuuttia ja palovaroittimen punainen valo vilkkui aivan kuin jouluvalot, samoin tapahtui kun keitin kahvia ja tulin suihkusta. palovaroitin on uunista 3 metrin päässä ja kylpyhuoneesta noin metrin päässä. mikä on oikea välimatka uunin ja palovaroittimen suhteen, en ole uskaltanut valmistaa ruokaa, en halua että tulee hälytys, palovaroittimesta lähtee karmea ääni. tuleeko palolaitokselle paljon hälytyksiä jos jouluna paistaa kinkun tai muita jouluruokia joissa aikaa kuluu useampi tunti. näihin en ole löytänyt vastauksia.
Vuodelta 1999 peräisin oleva ionisoiva varoitin reagoi kun kutistesukka kärähtää vain hivenen johtimeen puhalluskynällä asentaessa. Käyttökelpoinen testi.
Laitteen pohjassa on jokin amerikkalaisen hyväksymisinstituutin leima. Lienee ns. kuranttia tavaraa.- Anonyymi
Kas täällä on ihan samat havainnot kuin itselläkin.
Viitisen vuotta sitten ostin pari uutta palovaroitinta, mutta lähes askillisella tulitikkuja polttaen alla eivätkä reakoineet muutoin kuin meni kuoret mustaksi. Nuo pari ikivanhaa jo keltaiseksi mennyttä ovat niin herkkiä, että 2-3 tulitikkua riittää niille hälytykseen. Eli vanhat ovat moninverroin parempia.
Miksi palovaroittimetkin pitää tehdä kiinassa, kun ne ei sitten toimi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a505829Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,444372Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�1484029Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K913650Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii712879Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1062517Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut421966Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan561836Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2371702Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä341482