Leuanvetotanko ja ontelolaattavälipohja

Ontelo

Onko kellään kokemusta leuanvetotangon kiinnityksestä kattoon? Kyseessä 2003 rakennettu kerrostalo ja katto on valkoinen ja rapattu. Todennäköisesti siis ontelolaattavälipohja. Tarkoitus olisi porata pari reikää ja lyödä jonkunlaiset ankkuriproput reikien sisälle ja ruuvata koukut sisälle. Olen kuullut, että tällaisia koukkuja saisi, jotka kestävät 100kg taakat eli 200kg olisi kestävyys. Koukkuihin tulisi sitten naru tai ketju ja leuanvetotangoksi puukeppi tai metalliputki.

Tarkoitus ei ole kuin riippua ja vetää leukoja, ei siis mitään kovempaa riuhtomista.

Kämpässä on karmit aika aneemiset. Kokeilin sellaista leuanvetotankoa, joka tulee oven yläpuolelle kiinni ja sieltä alkoi karmi taittua. Eikä nuo sivukarmitkaan mitään kauhean kovaa puuta ole, vaan todella pehmeitä.

Eli mitenkä tuollainen poraaminen kannattaisi hoitaa ja onko se OK? Olen kuullut, että ontelolaatan ontoissa kohdissa voi mennä sähköjohtoja.

6

3045

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jumppa Sali

      Oviaukkoon tarkoitettuja leuanvetotankoja on olemassa ja niissä on monissa eräänlainen "kuppikiinnitys"(luisumisen ja ylikiristämisen tarpeen poistava) karmia vasten, joka kestää normaalin käytön.
      Kaikki karmit taipuu, jos tanko väännetään apinan raivolla karmien väliin, tämän takia käytetään niitä kuppikiinnitys"- heloja. Kannattaa ostaa sellainen tanko, jossa on selkeät asennusohjeet.

      2003 rakennetussa talossakin on ilmeisimmin 95mm leveät karmit joihin nämä mainitut tangot sopivat.

    • Pora-Pera

      Niin,jäi epäselväksi että oliko painosi 200kg ja siihen lisää 100kg vai aiotko saada painostasi pois 100kg? Silloinhan menet vaan rohkeasti kauppaan ja selität tilanteesi sillä eihän liikalihavuus ole mikään häpeä ja kyllähän myyjäkin sen jo näkee! Kyllä niitä roppuja varmaan löytyy mutta kannattaisi kuitenkin vähän tarkkailla sitä syömistä ettei tavitsisi koko taloa alkaa paaluttamaan uudestaan sillä siitä koituisi tietysti muille vuokralaisille kohtuuttomia kuluja arvateenkin? Juu ja se rakennusvuosi vielä että silloin säästettiin kuluissa kun laitettiin vettä ja hiekkaa vähän enemmän betonin sijaan että sori vaan ja varovaisuutta siihen leuanvetoon ettie mene leegot sekaisin!

    • Ontelo

      Onteloon poraamisessa on omat niksinsä. Ontelon reunoilla on vaijerit, joita ei pitäisi katkaista, joten on osuttava muualle.

      • raksaaja

        Ontelolaatassa on vaijerit noin 20cm välein (väli riippuu mm. ontelolaatan paksuudesta).
        Pitäisi saada selville millä jaolla kyseisissä ontelolaatoissa on vaijerit.
        Sitten porataan ontelon kohdalle (ontelon kohdalla ei ole vaijeria).
        Sitten laitetaan laadukas betoniproppu (8mm) ja riittävän vahva ruuvi (6mm).
        Tai käytetään kiila-ankkuria (esim. 6mm reikä ja 6mm kiila-ankkuri) jne...

        1000kg kaveri kestää huoletta vetää leukoja ontelolaattaan kiinnitetyssä tangossa. ;-)
        (meillä on esim 3000kg leivinuuni 20cm paksun ontelolaatan päällä)


    • Japsimiesd

      Ei todellakaan käytetä mitään 8 mm tulppia ja 6 mm ruuvia, kaikenlaisia hulluja sitä ohjeita jakeleekin. Eikä onteloon poraamisessa ei ole mitään "omia niksejä" porataan ja toivotaan että ei osu vaijeeriin, jos osuu ni lopetetaan - porataan uuteen kohtaan ja paikataan eka reikä.
      Kunnon kiila-ankkurit kattoon ja siihen pultit tai kiila-ankkurit koukulla.

      • japsimiehenkannattaja

        Japsimiehen ohje on ainut oikea...sen tiedän ihan varmasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      42
      2237
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      51
      1812
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      133
      1739
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1366
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1090
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      62
      959
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      847
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      821
    10. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      269
      812
    Aihe