Onkos kukaan tutkinut missäpäin eurooppaa on töitä ja lisäksi kohtuuhintaisia asuntoja? Ulkomaille muutto kiinnostaa.
Ulkomaille
Ihan oikeasti
761
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Saksassa
Yeispätevää vastausta ei taida helpolla löytyä. Töiden löytämiseen ja siitä riittävän ansion saamiseen vaikuttaa hyvin paljon miltä alalta on koulutusta, ammattitaitoa ja työkokemusta. Kielitaito on myös avainasemassa.
Vaikka se ruoho näyttää vihreämmältä aidan toisella puolella, niin se ei oikeasti sitä ole.
Kovimmat kasvuluvut työllisyydessä ja taloudessa taitaa tällä hetkellä Euroopassa takoa kuitenkin Espanja, ei Saksa jos ihan tarkkoja ollaan.
Kasvuluvut eivät tarkoita, että sinne olisi kannattavinta lähteä, kun siellä vasta aloitellaan kiipeämistä rotkon pohjalta ylöspäin. Siis jos työttömyys on 20% vs Saksan alle 10%, keskipalkka 1500€/kk vs. Saksan 4000€/kk, niin kasvuluvuista riippumatta kannattavampaa olisi lähteä Saksaan.
Tosin vaikeaa se voi sielläkin olla finskille, jos ei ole alansa huippuja. Työttömälle tai matalapalkkaduunarille Suomi on erinomainen maa elintasoltaan. Jos taas on alansa kysytty huippuammattilainen ja saa valita työpaikkansa vapaasti, niin varmasti Saksa, Iso-Britannia, Sveitsi, USA.. vievät voiton Suomesta.
Onkos kukaan tutkinut missäpäin eurooppaa on ....... kohtuuhintaisia asuntoja? Ulkomaille muutto kiinnostaa.
nim. kohta eläkkeelle
Albania on hyvä kohde. Sivistyneempi vaihtoehto on Portugal ja sen tarjoama verovapaus eläkkeestä. Maa elää turismista ja on turvallinen elää. Englantia puhuu jokainen ja asunnot järkihintaisia.
Norjassa on hyvin töitä ja Ruotsissakin paremmin kuin Suomessa.