Apua!

Olen 11 vuotias tyttö. Koirani kuoli elokuussa ja haluaisin uuden koiran. Talossa on myös kaksi kissaa, mutta vanhempani eivät halua. Minun isovelikään ei halua koiraa. Pystyisin hoitamaan sitä itse, mutta ne eivät usko sitä. Isäni syynä on se että loppujen lopuksi isäni joutuisi hoitamaan sitä. Äitini syynä on, että siinä on liikaa hoidettavaa. Olen yrittänyt lahjoa yms.
Kertokaa miten saan vanhempani suostumaan.
499
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sulla on viisaat vanhemmat.

Äänestä

Jos olet ainoa joka haluaa koiran, niin mitä luultavimmin et saa päitä kääntymään. Ja ei koiraa muutenkaan kannata ottaa huusholliin jossa kaikki eivät halua koiraa tai nauti siitä huolehtimisesta. Keskity vaikka kissoihin, niitäkin voi esimerkiksi kouluttaa hieman eritavalla kuin koiria, mutta oppivat kuitenkin. Kun muutat pois kotoasi voit ottaa koiran silloin milloin vain haluat, 11v. tytöllä nyt on varmasti muutakin tekemistä, kuten koulu, kaverit tai harrastukset, etkä ole vielä tarpeeksi kehittynyt ottamaan yksin vastuullesi elävää olentoa.(ei millään pahalla, mutta se on melko mahdotonta neurologisesti iässäsi)

Voihan olla että perheesi vaihtaa mieltään kun on surrut edellisen koiran poismenon, kannattaa antaa kaikille tarpeeksi aikaa toipua, eikä ajatella mikä itseäsi miellyttäisi, näin osoitat myös olevasi kypsempi kuin kärttämällä uutta pentua.

Äänestä

Etsi helppohoitoinen, sellainen rotu jolla ei ole paljon sairauksia ja ehdota että jos olet vienyt roskat ulos 3 kuukautta niin tulet todennäköisesti myös hoitamaan koiraa ja olet tarpeeksi vanha koiranomistajan vastuuta ottamaan.

Äänestä

Mihin olet tullut, jotain edistystä?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Adur kirjoitti:

Olen 11 vuotias tyttö. Koirani kuoli elokuussa ja haluaisin uuden koiran. Talossa on myös kaksi kissaa, mutta vanhempani eivät halua. Minun isovelikään ei halua koiraa. Pystyisin hoitamaan sitä itse, mutta ne eivät usko sitä. Isäni syynä on se että loppujen lopuksi isäni joutuisi hoitamaan sitä. Äitini syynä on, että siinä on liikaa hoidettavaa. Olen yrittänyt lahjoa yms.
Kertokaa miten saan vanhempani suostumaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu