Neuvoja?

köyhäopskelija

Opintoni ovat venyneet henk.koht. syistä jotka koulussa tiedetään. Valmistun n.2kk päästä. Ainoa tuloni viimeiset vuoden on ollut opintotuki ja olenkin joutunut viimeiselle vuodelle ottamaan opintolainaa että pärjään jotenkin.

Nyt kuitenkin opiskelujen pitkittyessä olen koittanut hakea opintotukea jatkoajalle, sitä ei myönnetty sillä he katsoivat että opiskeluni ei ole päätoimista.

Tuloni on ollut syksystä puhtaat 0e/kk ja välttämättömiin laskuihin olen joutunut lainaamaan sukulaisilta. Voinko saada toimeentulotukea?

Jos joku miettii miksi et mene töihin, tässä vastaus: töissä en iltaisin tai vkloppuisin halua olla vaan keskittyä täysin siihen että saan opinnot kunnialla loppuun. Kyse on enää parista kuukaudesta, laskuja on maksettava ja jotenkin tultava toimeen. Mitä teen?

4

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ------

      Eiköhän nuo toimeentulotukea myönnä. Olisivat myöntäneet oletettavasti heti opintotuen lakattua. Voit hakea myös Kelasta asumistukea.

    • persaukinenkokki

      Kyllä pitäis saada toimeentulotukea. Itsellä meni opiskelut ihan penkin alle kun muutin toiselle paikkakunnalle ja kela takkuili ties mitä, ekat asumistuet sain vasta 5kk asumisen jälkeen ja sitten olin jo niin kusessa ettei velkatilannetta saanut millään korjattua, koska en tajunnut mennä sossuun. Tai no, kävinhän mä siellä ja sieltä sanottiin että tuskin sä mitään saisit, ja lähdin itkuisena kotiin. Toimeentulotukihakemukseen kannattaa laittaa mukaan kaikki kelan päätökset ettei ne ala vinkumaan että haeppas sitä opintotukea ja -lainaa vaan. Jos on mahdollisuus saada opintolainaa niin mitään ei heru. Itse tässä odottelen että kelasta tulisi edes joku päätös että saataisiin loput tämän kuun rahat. Avopuoliso aloitti juuri opiskelun joten ensi kuussa saadaan taas odottaa ties kuinka kauan että saadaan tuet. On tää ihmeellistä kun opiskelijoita pitää kyykyttää. Kesällä oli kans takkua koska hain työmarkkinatukea. Välillä kadun sitä että lopetin vakituisen työn ja lähin opiskelemaan. Nyt on varmaan lähemmäs 10000e edestä laskuja ulosotossa kun ei ollu pitkiin aikoihin rahaa. Yhdessä välissä olin 4kk ilman rahaa, töitä ei löytynyt ja tukia ei herunut. Keräsin pulloja että sain kissan ruokittua kunnolla ja ite söin makaroonia ja mitä nyt ruokajonosta mahtoi saada.

      • pisteet sulle

        Pisteet siitä, että ruokit kissasi kunnolla! Toivottavasti omakin ruokatilanteesi vielä paranee. Mutta sorry, neuvoja tilanteeseesi en osaa antaa.


    • 111.

      Kannattaa kysyä suoraan myöntävältä taholta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      22
      2251
    2. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      105
      2221
    3. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      50
      2107
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1527
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      220
      1484
    6. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      30
      1396
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      36
      1382
    8. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1161
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1096
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      26
      1086
    Aihe