Neuvoja?

köyhäopskelija

Opintoni ovat venyneet henk.koht. syistä jotka koulussa tiedetään. Valmistun n.2kk päästä. Ainoa tuloni viimeiset vuoden on ollut opintotuki ja olenkin joutunut viimeiselle vuodelle ottamaan opintolainaa että pärjään jotenkin.

Nyt kuitenkin opiskelujen pitkittyessä olen koittanut hakea opintotukea jatkoajalle, sitä ei myönnetty sillä he katsoivat että opiskeluni ei ole päätoimista.

Tuloni on ollut syksystä puhtaat 0e/kk ja välttämättömiin laskuihin olen joutunut lainaamaan sukulaisilta. Voinko saada toimeentulotukea?

Jos joku miettii miksi et mene töihin, tässä vastaus: töissä en iltaisin tai vkloppuisin halua olla vaan keskittyä täysin siihen että saan opinnot kunnialla loppuun. Kyse on enää parista kuukaudesta, laskuja on maksettava ja jotenkin tultava toimeen. Mitä teen?

4

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ------

      Eiköhän nuo toimeentulotukea myönnä. Olisivat myöntäneet oletettavasti heti opintotuen lakattua. Voit hakea myös Kelasta asumistukea.

    • persaukinenkokki

      Kyllä pitäis saada toimeentulotukea. Itsellä meni opiskelut ihan penkin alle kun muutin toiselle paikkakunnalle ja kela takkuili ties mitä, ekat asumistuet sain vasta 5kk asumisen jälkeen ja sitten olin jo niin kusessa ettei velkatilannetta saanut millään korjattua, koska en tajunnut mennä sossuun. Tai no, kävinhän mä siellä ja sieltä sanottiin että tuskin sä mitään saisit, ja lähdin itkuisena kotiin. Toimeentulotukihakemukseen kannattaa laittaa mukaan kaikki kelan päätökset ettei ne ala vinkumaan että haeppas sitä opintotukea ja -lainaa vaan. Jos on mahdollisuus saada opintolainaa niin mitään ei heru. Itse tässä odottelen että kelasta tulisi edes joku päätös että saataisiin loput tämän kuun rahat. Avopuoliso aloitti juuri opiskelun joten ensi kuussa saadaan taas odottaa ties kuinka kauan että saadaan tuet. On tää ihmeellistä kun opiskelijoita pitää kyykyttää. Kesällä oli kans takkua koska hain työmarkkinatukea. Välillä kadun sitä että lopetin vakituisen työn ja lähin opiskelemaan. Nyt on varmaan lähemmäs 10000e edestä laskuja ulosotossa kun ei ollu pitkiin aikoihin rahaa. Yhdessä välissä olin 4kk ilman rahaa, töitä ei löytynyt ja tukia ei herunut. Keräsin pulloja että sain kissan ruokittua kunnolla ja ite söin makaroonia ja mitä nyt ruokajonosta mahtoi saada.

      • pisteet sulle

        Pisteet siitä, että ruokit kissasi kunnolla! Toivottavasti omakin ruokatilanteesi vielä paranee. Mutta sorry, neuvoja tilanteeseesi en osaa antaa.


    • 111.

      Kannattaa kysyä suoraan myöntävältä taholta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      134
      1728
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      40
      1648
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      63
      1410
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1305
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      209
      1144
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      277
      1097
    7. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      70
      1083
    8. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      958
    9. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      955
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      888
    Aihe