Sagamar

Feenixxx

Kysyin sinulta aiemmin eräästä harrastuskaveriystävästäni. Kerroit, että hän saattaisi olla kenties se oikea. Olen hämilläni, mies on osoittanut kiinnostusta kohtaani, vaikka on naisensa kanssa liikenteessä. Katse lähinnä, tiedäthän...

Mutta mutta..en saa erästä toista mielestäni. Häntä en ole nähnyt vuosiin, silti kaipaan tätä vaaleaa upeaa komistusta aina vain. Pääsenkö hänestä eroon ajatuksissani, vai kummitteleeko hän takaisin elämääni?

6

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinä ja harrastuskaveri; tässä on pelko miten eteenpäin miehen tilanteessa, onhan kiinni suhteessaan ja sinun kanssasi on hiljaista. Hän tykkää että olet tilanteessa missä et voi paljon tehdä, naisen suhteen hän näkee että on valittava ja tulee esiin epävarmuutta koskien jatkoon ja sinun suhteesi tulee esiin tunteita ja jotain halua vähän vaihtaa maisemaa kun mahdollisuuksia on siihen, hän on jotenkin selvillä elämästään mutta ei kuitenkaan näe pitkälle vaan lähinnä tähän hetkeen mitä haluaisi. Sinä olet tilanteessa jossa ymmärrät paremmin asioita, uutta kuvaa on tullut ja luotat sattumiin edessä päin jotta mahdollisuuksia tulee, jotain maagista välillänne. Eteenpäin syksyyn tulee vähän vaikeutta kommunikointiin eikä voi tehdä paljon asialle vaikka vuoden alkuosaan on jotain onnen tunnetta ilmassa kun jotain tapahtuu siellä välillänne.

      Tämä toinen mies ei oikein voi muuta kuin odottaa jos tilanne siitä kääntyisi kun teillä ei oikein ole sellaista luottamussuhdetta ja sinä taas luotat rauhalliseen etenemiseen asiassa jotta tilanne voitettaisiin, tämä mies on vähän ongelmissa toisten kanssa siis ei mitään sujuvaa suhdetta ainakaan ja hän kyllä on valmis keskittymään johonkin kanssasi, asioille voi jotain tehdä mutta tapaaminen olisi yksi mahdollisuus. Teillä on vähän jännitteitä kun olette katkaisseet välejä aikaisemmin mutta tahtoa on. Tässä syksyllä on tilanteenne vähän taistelua jotenkin mutta vuoden alkuun näen vastauksen tähän. Näyttää että elämässäsi on muita mahdollisuuksia myös ensi vuodelle eikä ne jää siis tähän.

      • Feenixxx

        Hei ja kiitos :)

        Kirjoitit; " Hän tykkää että olet tilanteessa missä et voi paljon tehdä.. " mitä tarkoitit tällä. Mies on tosiaan suhteessa, en osaa sanoa vakavuuden astetta. Mies hakeutuu seuraani ja viimeksi otimme muutaman erän harrastuksessa. Oli mukavaa. Itse en osaa miehestä sanoa, mukava on..mutta vakavampi? Ainakin meillä on superhauskaa ja naisensa saattaa olla mustasukkainen yhteydellemme.

        Toinen vaalea. Facessa näyttää onnelliselta naisensa kanssa. Yhteisiä lapsia ja matkoja. En tiedä myöskään heidän tilanteestaan mitään. Tiedän, että joskus mies minua ajattelee. Emme ole nähneet vuosiin, emmekä pidä yhteyttä millään tavalla. Minä hyllytin hänet, emmekä sen jälkeen ole tekemisissä olleet. Hän oli löytänyt naisensa silloin, joten päätin väistyä. Vaikea uskoa, että hänet vielä kohtaisin? Näkisitkö, että mies ottaa yhteyttä vai onko mahdollista törmätä vahingossa?

        Kaikki tieto näistä on tervetullutta :)

        Hyvää marraskuuta :)


    • Sinä ja harrastuskaveri; jos teillä ei olisi vakavaa suhdetta niin suhde muussa mielessä jatkuu pitkälle eteenpäin. Tämä että olet tilanteessa missä et voi paljon tehdä niin on lähinnä että aika näyttää jos teillä on mahdollisuuksia, että hän on suhteessa ja sinä yksin; vähän olla asiaa sen ajattelematta ja antaa kaiken olla luonnollista ja näyttää eteenpäin. Tähän toiseen vaaleaan en usko ollenkaan ja vastaus ensi vuonna on vähän siinä että näet mitä hän haluaa tai valitsee.

    • Fenixxx

      Hei vielä Sagamar,

      kiitos todella paljon ystävällisistä kommenteistasi. Anteeksi kun vielä tarkennan.
      "Tähän toiseen vaaleaan en usko ollenkaan"
      "ja vastaus ensi vuonna on vähän siinä että näet mitä hän haluaa tai valitsee"

      Et usko ollenkaan, tarkoittaa mitä? Siis näetkö hänen ottavan yhteyttä vai...

    • Oletkohan tullut joko hänen fb-kaveriksi mutta näkee sinut mahdollisuutena johonkin nyt (ehkä sitä kautta) mutta vaikka hänellä olisi toiveajattelua sinusta nyt koska häenellä voi olla ongelmia omassa suhteessa niin saat selvyyden tähän ensi vuoden alussa oletko se sinä vai joku muu. Tässä on häneltä vähän signaaleja mutta ei kuitenkaan suhdetta tai muuta.

      • Fenixxx

        Hei taas,

        en ole itse fb:ssä. Olen nähnyt kuvan vain toisen ihmisen kautta hänestä ja perheestään. Meillä ei ole mitään kytköksiä toisiimme ollut vuosiin. Hän vain pyörii ajatuksissani, typeräähän se on, ihminen, joka todennäköisesti elää täyttä elämää toisaalla. Näin jotkin vain tekevät lähtemättömän vaikutuksen. Eli ilmeisesti matka jatkuu ajatuksen tasolla, minä en ainakaan ole se, joka yhteyttä ottaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1635
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1597
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      239
      1137
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1068
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      919
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      856
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      835
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      827
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      48
      823
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      69
      800
    Aihe