Hei!
Olin kohdunpoisto-leikkauksessa 1vko3pvää sitten.
Sairaslomaa minulla on 4vkoa. Työni on erittäin raskasta fyysisesti. Olen toipunut suht hyvin. Pystyn jo kävelemään koirieni kanssa n.30min lenkkejä, jaksan seistä hyvin jo 1h30min kun esim.teen ruokaa tms...
Harrastan vapaaehtoistyönä kaverikoiratoimintaa, eli käyn koirani kanssa ilahduttamassa/piristämässä vanhuksia ja mielenterveyskuntoutujia.
Tosi palkitsevaa hommaa asiakkaille, minulle ja koiralleni.
Käynnit esim. vanhusten hoitokodissa kestävät vain n.1h. Ja käynnit eivät siis ole mitenkään fyysisesti raskaita, seison ja välillä istun jutellen asiakkaan kanssa koirani saadessa silityksiä ja huomiota.
nyt kysymykseni kuuluukin:
Voinko sairaslomallani tehdä tätä vapaaehtoistyötäni?
Seuraava käynti olisi vkon päästä, jolloin olen vieläkin paremmassa kunnossa.
Vai voiko työpaikallani olla sanomista tälläiseen asiaan?
Tietääkö kukaan?
Sitten viimeisenä sairaslomapäivänäni, olisi tätä kaverikoiratoimintaa työpaikallani tavaratalossa, haluaisin mennä sinne koska koirani rakastaa lapsia, joita tulee runsaasti kaverikoiria katsomaan, ja lapsetkin pitävät hassusta koirastani!
Tämä käynti etenkin vaivaa minua, että katsotaanko minua sitten työpaikallani kieroon kun tulen sinne kaverikoiraohjaajana mutta omista töistäni olen vielä sairaslomalla!
Mitähän laki sanoo tähän???
vapaaehtoistyötä sairaslomalla?
halu auttaa mulla
0
80
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun302796Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081817Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171800- 171414
Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si721300- 241245
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431198Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?761131- 311008
UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa97997