Kierrätys..

mietiskelen..

Terve,
Eli muutettiin reilu vuosi sitten ok-taloon etelä Espooseen vanhan rivari yhtiön lähelle missä asuimme aikaisemmin. Silloin ei edes jäte asiat ollut mielessä kun roskakatokselle vietiin ja ne hoidettiin pois. No nyt sitten joutuukin kaiken hoitamaan itse. Sekajäte menee meidän roskalaatikkoon joka tyhjennetään 2 kertaa kk. Puutarhajäte etc. viedään maksua vastaan kaatopaikalle. Lehdet, kartonki,lasi, peltitölkit ja alu pakkaukkaukset sekä ruoka kääremuovirasiat omiin laatikkoihin. Kaikki voimme viedä vierässä olevalle kauoan sortti asemalle paitsi tämä muovinen poltettava energiajäte. voi,jugurtti,muovirasia,styroxi etc. poltettava energiajäte. Tämä pitää viedä erikseen lähi Prismaan missä näillekin löytyy keräys laatikko huolimatta että vieressä löytyi liki 10 eri jätteille keräys. Jopa muovikasseille mihin olen huomannut että moni heittää väärää muovijätettä.

5

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • roskak.vartijat jo

      osa kierrättää ja laijittelee, mutta menee hukkaan kun huomaa et joku laittaa biojäteastiaan sekjätteet muovikassissa

    • Pussi-rotta

      Siis , miksi et polta saunan esim kiukaassa tms. vastaavassa. Nykyiset muovit ovat kaikki poltettavissa puhumattakaan pahveista. Vai etkö osaa tulta sytyttää???

    • roskis3

      Muovia ei saisi polttaa kotona kiukaassa tai takassa. Täydelliseen palamiseen ei riitä lämpötila.. tämä aiheuttaa sen, että piippu karstaantuu ja ilmaan pääsee haitallisia aineita. Mutta kukin tavallaan ;)

    • mitäroskikseen

      Mitä sitten laitatte omaan roskaastiaan,kun sellainen pitää kumminkin ollaEspoossa. Helpointa olisi sinne laittaa ne muoviroskat,samaa käsittelyä kuin se Prisman keräysenergiajätteelle kumminkin.

    • mukiloo

      Paljon näkee näissä lounasravintoloissa, ettei ihmiset osaa lajitella roskia. Astianpalautuksessa on selvät reiät, joissa lukee biojäte ja sekajäte, niin jostain syystä niissä molemmissa on molempia aivan yhtä tasaisesti. Monesti naurattaa kun näkee että ihminen arpoo mihin reikään roskansa työntäisi, osa jopa oikein yrittää, mutta silti menee väärin. Tuleeko ihmisille noissa palautuslinjastoissa jokin paniikki, että se saa pyöräyttämään asiat mielessä jotenkin päinvastoin.

      Kerran oli eläkeläispariskunta, ja palautuslinjastossa oli oikein haarukat ja veitsetkin eroteltu eri reikiin, selkein kuvin. Pariskunta yritti kyllä kovasti, ja arpoivat ääneen oikeaa reikää, mutta haarukat ja veitset meni silti sekaisin. Tosin kyllä nuo eläkeläiset arpoo tuolla linjastojen alkupäissäkin, unohtavat aina ottaa sen servetin, ja lähtevät sitä sitten vastavirtaan hakemaan.

      Mutta tosiaan naurattaa tuo, kun aikuiset työssäkäyvät ihmisetkin arpoo noiden biojäte/sekajäte reikien kanssa, yrittävät osua oikeaan, mutta silti 50/50 menee väärin. Ihme tumpelointia tai panikointia joillakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      80
      7671
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      74
      7494
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      166
      6069
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      55
      4966
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4159
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3900
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      3592
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3527
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      101
      3227
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      11
      3067
    Aihe