sagamar7

syysmasis

Olen -74 syntynyt nainen. Minulla on muutamia asioita, joita olen viime aikoina paljon miettinyt. Töissä on tällä hetkellä todella raskasta. Näetkö mitään iloa sille saralle vai onko työpaikan vaihto oikea ratkaisu??
Asumisjutut on mietityttänyt. Näkyykö, että saisin uuden asunnon?
Entä rakkauspuolella? Vieläkö jatkan yksinoloa?

1

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olet jotenki ahdinkotilanteessa työssä johtuen tilanteesta mikä ei ole tyydyttävä tai sitten kiinnostuksesi voi olla muualla, ehkä haluaisit vetää sivuun asioita jotka tuntuvat vaikeilta ja haluaisit mieluummin vetäytyä. Uusiin tehtäviin siirtyminen voi tuntua hankalalta, jokin ei tunnu olevan varmalla pohjalla. Jatkat sitä mistä tunnet jonkinlaista itsevarmuutta, eteenpäin omilla päätöksillä tilanteessa missä tulevaisuus näyttää epäselvältä, välttääkseen siis ongelmia. Juuri lähikuukausiin tulee jonkinlaista tulosta elämääsi ja olet päässyt johonkin tavoitteeseesi missä olet täynnä positiivisia tunteita, kaiken työn ja aktivoinnin keskellä ovat vastaukset ja päätökset valmiita.
      Asumistilanteessasi on jokin kipinä uuteen, kaikki johtuu taloudellisista muutoksista. Saat hyvää yleiskuvaa syksyn aikana tilanteeseen koska elämäsi rullaa eteenpäin. Tämä ei ole kuitenkaan vielä selvää, kaikki ei mene toiveiden mukaisesti tai sitten jokin ei innosta, täytyy odottaa kesään kunnes jokin toive vähän toteutuu. vuoden alkupuoli lupaa muutoksia elämään mutta ne ovat pidemmän ajan suunnitelmia ja sitten loppuvuoteen on tulossa enemmän kevyempää mieltä kaikkeen, muutto on suotuisin vasta vuosi tästä eli 2016.
      Rakkaudessa olet vihdoinkin pääsemässä tasolle mikä on täysin tyydyttävä, saan heti ainakin lupauksen tästä. Saan tämän jälleen kun katson reilu vuotta eteenpäin. Mutta kysymys on siitä että nautit tilanteesta mikä sinulla on ja luotat täysillä itseesi ja siihen mihin menet sisille, tässä on elämäniloa ja tunne-elämän jakamista jonkun kanssa, ehkä ympärilläsi on joku keneen tunnet tätä syvällistä suhdetta, takana on kylläkin epäilystä jos toisista todella välitetään tai mitä tulevaisuus tuo, edessä rakkauteen saan lähinnä helpotusta kun sydänasiat ratkaistaan ja tilanteet kääntyvät ja kehitystä joka nopeutuu. Mahdollisesti ensi vuonna on edessä ongelmia jotka liittyvät perhetilanteisiin ym. mutta hiljalleen tilanteet paranevat.
      Tällä hetkellä et ole vielä jossakin missä toivot mutta syksyyn saan että menet eteenpäin kun olet oikeissa tilanteissa vähän oikeaan aikaan, jos on kysymys vain itseluottamuksen puutteesta, mutta teet näin ennen kuin menisit suoraa päätä asioihin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      55
      4198
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      287
      4098
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      143
      3588
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      92
      3525
    5. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      70
      3043
    6. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      30
      2437
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      36
      1875
    8. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1773
    9. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      12
      1725
    10. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      37
      1670
    Aihe