En ole kummassakaan vielä käynyt,mutta olen menossa auton kanssa joulukuun alussa alkoholi ostoksille joko Prismaan tai Citymarkettiin.Kumpaan kannattaa mennä?Aion ostaa viskejä,konjakkia ja brandyä.Olutta en taida ostaa.Onko citymarketissa ruokaravintolaa ? Prismassa taitaa olla rosso yms.
Vastaukset 9
- Juappo
Itse käyn täällä viinaostoksilla ja oluet ostan Merekeskuksesta, kommentoikaa jos tiedätte edullisemman paikan. http://www.viinarannasta.ee
- Vexi
Kyllä noi Citymarket ja Prisma on hyvät paikat ostaa viinat. Valikoimaa on, ja hinnat suht alhaiset. Ja tuotteet varmasti oikeaa tavaraa.
Citareissa ei oo ruokapaikkoja, mutta todella hyvä oma grillipiste. Se Sikupillin Rosso on yhtä huono kuin suomessa, eikä ihan halpakaan.
Prisman Bonuskortin heiluttelu ei muuten oo mun S-tiliä sentilläkään kerryttänyt, vaikka niin mainostetaan. Mites muilla? Eikä myöskään Eckerölinellä tehdyt S-bonus ostokset näy missään... - Käyn_usein
Vexi kirjoitti:
Kyllä noi Citymarket ja Prisma on hyvät paikat ostaa viinat. Valikoimaa on, ja hinnat suht alhaiset. Ja tuotteet varmasti oikeaa tavaraa.
Citareissa ei oo ruokapaikkoja, mutta todella hyvä oma grillipiste. Se Sikupillin Rosso on yhtä huono kuin suomessa, eikä ihan halpakaan.
Prisman Bonuskortin heiluttelu ei muuten oo mun S-tiliä sentilläkään kerryttänyt, vaikka niin mainostetaan. Mites muilla? Eikä myöskään Eckerölinellä tehdyt S-bonus ostokset näy missään...Ainakin mulla on tullut prismasta ihan normaalisti. Katso kuitista näkyykö siinä sen kortin nro, jos ei näy sitten ei kerrytä. Tai sitten olet jonkun yhteistyöstä kieltäytyneen osuuskaupan jäsen.
- risteilijä
Vexi kirjoitti:
Kyllä noi Citymarket ja Prisma on hyvät paikat ostaa viinat. Valikoimaa on, ja hinnat suht alhaiset. Ja tuotteet varmasti oikeaa tavaraa.
Citareissa ei oo ruokapaikkoja, mutta todella hyvä oma grillipiste. Se Sikupillin Rosso on yhtä huono kuin suomessa, eikä ihan halpakaan.
Prisman Bonuskortin heiluttelu ei muuten oo mun S-tiliä sentilläkään kerryttänyt, vaikka niin mainostetaan. Mites muilla? Eikä myöskään Eckerölinellä tehdyt S-bonus ostokset näy missään...Periaatteessa ainakin tossa sataman cittarin yhteydessä on myös ruokapaikka, koska siinähän on Hesburger.
- vama tieto
Viski,Konjakki ja Branby on virossa kalliimpaa kuin suomessa, ei kannata ostaa. Virolainen votka
on taas halpaa ,kuten olut ja lonkerokin.- popo
kerroppa mistä suomesta saa niitä viskiä ja konjakkia halvemmalla kuin virosta.virossa 0.7 l.viskit halvemmat skottilaiset n.7 €.sama suhde muutamissa vs.konjakeissa.taidat olla taas niitä pas..n puhujia.
- näin on
Chivas regal tai Laphroaih tai Hennessy priveledge maksaa virossa tuhottomasti.
Eihän niitä halpoja litkuja kukaan viitti juoda!! - Jooho
näin on kirjoitti:
Chivas regal tai Laphroaih tai Hennessy priveledge maksaa virossa tuhottomasti.
Eihän niitä halpoja litkuja kukaan viitti juoda!!Eesti: Chivas Regal 1 litra 41,66€
Alko:49,28€
Eesti: Hennessy Privilége V.S.O.P 1 litra 47.95
Alko:60.57€
Onpa näissäkin eroja, Eestissä on yleensä litran pulloja (Suomessa 0,7l), joten ne vaikuttaa kalliimmalta...
- Käyn_usein
Moi!
Itse en Suomessa koskaan käy Prismassa vaan aina Citymarketissa. Tallinnassa oikeastaan toisin päin...
Perustelut:
- Prismassa mielestäni helpompi käydä ja pysäköidä (Mustamäellä ja Sikupillissä lämmin parkkihalli)
- Sataman prisma on aina täynnä ihmisiä
- Prismassa käy Diners ja Amex
- Kaikissa keskuksissa missä Prisma on on myös jonkinlainen ravintola
Hintataso on suunnilleen sama, keskon hyväksi pitää kyllä sanoa että Citymarketin viinivalikoima on parempi.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei211341Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331241- 641230
- 1081225
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671049- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94957Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182923- 84857
- 43824
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66791Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50686- 43656
- 58653
- 70636
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087618Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123592- 52564
Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi307555