ADSL ruuhkasta ei pidä paikkaansa

Kokkolanetissä uutisoidaan adsl asennusten ruuhkasta. ei muuten pidä luvatut ajat paikkaansa. Mä oon elisan asennuksen tilannut 6 vko sitte ja tänään tuli tekstiviesti että asennus ajankohta on noin 10.12 !!! Ei riitä 8 viikkoa. Sitä paitsi kaverini on tilannu kopulta liittymän ja siinäkin meni lähes 6 viikkoo.

En kyllä ihmettele kun kopu asentaa ensin omat asiakkkaat ja sitte ku ehtii niin elisn asiakkaat.
131665
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kahdeksan viikkoa meni meillä kun saimme Elisan liittymän käyttöön. En kyllä ihmettele homman hitautta, sen verran verkkaisen oloisia hyypiöitä ovat ne Elisan tv-mainoksessa esiintyvät asentajat.

Istuvat asiakkaiden kanssa puun oksalla, kuuntelevat vanhoja virsiä kesäisellä parkkipaikalla. Ei tuolla menolla asiakkaita ehditä palvella.

Äänestä

Turhaa touhua tuo laajakaistapää vouhotus. Modeemilla ehtii sen mitä tarvitaan.

Äänestä
  • Modeemi on hyvä. Laitoin juuri Elisan laajakaistan ja heti hyökkäs virukset koneeseen, niin että koko käyttöjärjestelmä meni. Sinne jäi valtavasti digikuvia, joita ei oltu ehditty teettää tai polttaa cd;lle.Eikä tää niin paljoa nopeampi ole kuin modeemi, vaikka onkin 1 meganen.
    Mää jouduin oottaan noin 6 viikkoo laajakaistaa ja se oli kopun mies joka tuli asentaan. Odotin kyllä niitä elisan miehiä, mulla ois ollu niille vähän muitakin hommia...

    Äänestä

  • Mirri kirjoitti:

    Modeemi on hyvä. Laitoin juuri Elisan laajakaistan ja heti hyökkäs virukset koneeseen, niin että koko käyttöjärjestelmä meni. Sinne jäi valtavasti digikuvia, joita ei oltu ehditty teettää tai polttaa cd;lle.Eikä tää niin paljoa nopeampi ole kuin modeemi, vaikka onkin 1 meganen.
    Mää jouduin oottaan noin 6 viikkoo laajakaistaa ja se oli kopun mies joka tuli asentaan. Odotin kyllä niitä elisan miehiä, mulla ois ollu niille vähän muitakin hommia...

    Vai muitakin hommia .... Hae ihmeessä siihen koneeseesi tietoturvapäivitykset ja laita palomuuri ja virustutka.

    Äänestä

  • Edu kirjoitti:

    Vai muitakin hommia .... Hae ihmeessä siihen koneeseesi tietoturvapäivitykset ja laita palomuuri ja virustutka.

    Ei paljoo nopeempi ku motukka :)

    Äänestä

Mitä siinä rutistaan!
Kun mä tilasin elisan ilmoitettiin selvästi että asennus tehdään aikaisintaan 6 viimeistään 8 viikon kuluttua. Minä hyväksyin sopimuksen ja nyt on netti käytössä ja on toiminut jo kaksi viikkoa moiteetta. Tosin asennukseen meni se 7 viikkoa. JOKA oli muuten ilmainen... niin asdl modemikin oli ilmainen... niin ja maksut lähtee juokseen vasta ensimmäisestä täydestä kuukaudesta 37 euroo/kk. siis mitään en ole vielä maksanut. netti toimii jopa (DC ) jakaa ja imettää tiedostoja öisin!
Olen tyytyväinen!! mitä te RUTISETTE kyllä te vielä kerkeette surffimaan!

Äänestä

MYÖS MULTI .FI ADSL-LIITTYMIÄ SAA KOKKOLASSA JA AIKA NOPEASTI.

Äänestä

28.800 baudin modeemilla sitä pärjää vielä nykyisinkin. Ei tässä mitään nopeutta tarvita vaan ihmisen luontaista kärsivällisyyttä.

Äänestä

Tilasin ELISAN ADSL liittymän 1.9.2004 ja nyt tuli tekstiviesti että arvioitu asennuspäivä on 19.11.2004. Eli semmoset 12 viikkoa. Ihan uskomatonta!! Taitaa KOPU laittaa vähän kapuloita rattaisiin. Toinen juttu mikä ihmetyttää on se että KPO ei anna S-bonusta Elisan ADSL:stä vaikka kaikki muut osuuskunnat bonusta antaa. Liekkö KOPU:lla omat edustajat KPO:ssa.. Onko kukaan muuten kysyny korvauksia Elisalta, kun on niin hidasta tuo asennus?

Äänestä

Tuo Kopun toiminta on suorastaan Diktaattorimaista hommaa. En periaatteestakaan osta mitään KOPUlta. Sitä ennen olen vaikka ilman liittymää... Toivottavasti kilpailuvirasto puuttuu nopeasti KOPUn toimintaan ja saadaan tänne takapajulaan todellista kilpailua. Kokkolan seutu näyttää olevan ainoita alueita jonne ei saa järkevän hintaisia laajakaistaliittymiä.

KOPU sux

Äänestä
  • Kokkolan puhelinyhdistys ainoa kapula rattaissa: tyttäreni perhe on nyt odottanut elisan liittymää Rovaniemellä, en edes muista että montako viikkoa. Sama homma se näyttää olevan joka puolella: jos alkaa myydä liian halvalla, loppuu tavara kesken. Sittenhän se tuleekin loppujen lopuksi kalliimmaksi, kun joutuu lupaamaan ilmaisia kuukausia sen takia, että toimitus on sovitusta kovasti viivästynyt. Itse suhtaudun hieman epäillen koko firman kykyyn pyörittää noin isoa bisnestä. Toivottavasti olen väärässä, ja kaikki tilausasiakkaat muuttuvat kohta tyytyväisiksi netin käyttäjiksi.

    Äänestä

multihan on aivan sika kallis!!
odotin noin 8 viikkoa omaa elisaa ja se toimii tosi hyvin ja ihan ok nopeus tuo 1 meganen!

Äänestä

Onkohan tässä tapahtunut jokin virhe markkinoinnissa vai asioiden sisäistämisessä, kun Kopun asentajat ovat kuin Elisan mainoksen asentajat.
Hyvä mainos Elisalla, kun Kopulaiset ovat kuin Elisalaisia vai mitä ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jonne.W kirjoitti:

Kokkolanetissä uutisoidaan adsl asennusten ruuhkasta. ei muuten pidä luvatut ajat paikkaansa. Mä oon elisan asennuksen tilannut 6 vko sitte ja tänään tuli tekstiviesti että asennus ajankohta on noin 10.12 !!! Ei riitä 8 viikkoa. Sitä paitsi kaverini on tilannu kopulta liittymän ja siinäkin meni lähes 6 viikkoo.

En kyllä ihmettele kun kopu asentaa ensin omat asiakkkaat ja sitte ku ehtii niin elisn asiakkaat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu