Elämä on kunnioitettava asia, olipa elämä sitten eläimen, kasvin tai pahimman ja ahneiksi näätäpedon eli ihmisen elämä. Tästä syystä, koska kunnioitan elämää, olen syntyvyyden rajoittamisen kannalla. Olen myöskin lapsietuuksien lakkauttamisen kannalla. Myöskin ilmaisen koulutuksen lakkautus ehdottomasti. Mielestäni ihminen saisi halutessaan hankkia kaksi lasta elämänsä aikana ja lapsenteko olisi luvanvaraista sivistysmaissa ja tietenkin mieluiten koko maailmassa, myös kehitysmaissa. Luvan kriteerit: yli 32v ikä, yli 10 v parisuhde, vakaa elämä, kyky selvitä tulevista huonoista ajoista ja luonnonilmiöistä luonnossa eläen, naisille ja miehillekin emäntäkoulu jne.
Painotan, että KUNNIOITAN ELÄMÄÄ, niin eläimen kuin ihmisenkin. Ihmisiä on vain liikaa ja ihminen saastuttaa.
Ottakaa kantaa?
Minä kunnioitan elämää ja siksi vastustan liikaa syntyvyyttä
16
179
Vastaukset 16
- Olet oikeassa
Hyvä että on teitä viisaitakin ihmisiä..
- Kunnioitan itseäni.
Onneks kukaan ei kuuntele sua.
- Kunniotan itseäni
"Mielestäni ihminen saisi halutessaan hankkia kaksi lasta elämänsä aikana ja lapsenteko olisi luvanvaraista sivistysmaissa"
Oot provo. Tai katkera vanhapiika jonka kavereilla on 3-4 lasta ja itselläs ei yhtään. Sano mun sanoneen.- Laaja-ajattelija
En usko että on vanhapiika. Uskon että hän on perheellinen ihminen, jonka lapset jossakin täpötäydessä koulussa heikklohjaisten kakaroiden kanssa. Se panee huolettamaan. Kyllä 90% syntyvistä lapsista on huonoista geeneistä ja huonoon elämään hankittuja ongelmatapauksia, taakkoja henkisesti, aineellisesti ja fyysisesti .
Sen tiedän, että nimim. Kunnioitan itseäni on joku 100 kg valas, jolla on elämssään joku nynny rillipää-äijä ja neljä itsensä kaltaista eli ärsyttävää penikkaa. Hän on hankkinut ne rumat penikat oltuaan kateellinen jonkun perheleikeistä. Hän pöivystää liikaa Facebookia. On vähän yksinkertainen läjä ihraa koko akka. Hän on tehnyt maailmaan neljä paskakasaa miellyttääkseen muita, vastatakseen muiden odotuksiin ja samaistuakseen heihin. Se oli virhe; hänestä tuli vain entistä yksinäisempi rumilus. Tyhmiöhän hän on, kun ei pysty näköjään kovin laajaan ajatteluun antaessaan selityksiä..mutta rumat ja tyhmät lisääntyy eniten..järki ei mahdollista muuta kuin toimimaan massan mukana. Ja kun kukaan ei välitä, niin omat lapset hankitaan siinä toivossa..hän on lisäksi valehtelija, koska hänhän ei juurikaan kunnioita itseään, vaikka nimimerkki muuta kertoo.
- Kunnitoitan itseäni
Niin ja vielä se, että kaikilla ei ole aikaa ODOTELLA kymmentä vuotta lasten tekoon, jos tapaavat esim. 35-vuotiaina toisensa. Ei nainen enää 45-vuotiaana lapsia ala tehdä/saa tehtyä.
No tämä on vain minun mielipiteeni.
Helppoa se on sanoa, että ilmainen koulutus pois, koska olet jo itse ilmaiset koulusi käynyt.- Yksinkertainen neuvo
Sitten ei hankita lapsia!!
- Life coach
Yksinkertainen neuvo kirjoitti:
Sitten ei hankita lapsia!!
Niin yksinkertaista se on justiinsa. Eli jos meinataan hankkia lapsia, niin n. 20 vuotiaana perustetaan hyvä rakkaussuhde vastakkaiseen sukupuoleen, nautitaan toisistaan, rakastetaan, ja n. 35 vuotiaana hankitaan lapsi tai kaksi. Päälle 31v pitää ikää olla ja suhdetta vähintään 11 vuotta.
Jos nainen löytää kumppanin 30 vuotiaana, niin kyllä joskus neljänkympin paikkeilla voi lapsia kokeilla hankkia. Jos ei tule, niin nauttii vain seksistä sitten ja elämästä rakkaan kanssa. Kyllä luonto antaa, kun sitä kunnioittaa.
- joopa joo
"En usko että on vanhapiika. Uskon että hän on perheellinen ihminen, jonka lapset jossakin täpötäydessä koulussa heikklohjaisten kakaroiden kanssa. Se panee huolettamaan. Kyllä 90% syntyvistä lapsista on huonoista geeneistä ja huonoon elämään hankittuja ongelmatapauksia, taakkoja henkisesti, aineellisesti ja fyysisesti .
Sen tiedän, että nimim. Kunnioitan itseäni on joku 100 kg valas, jolla on elämssään joku nynny rillipää-äijä ja neljä itsensä kaltaista eli ärsyttävää penikkaa. Hän on hankkinut ne rumat penikat oltuaan kateellinen jonkun perheleikeistä. Hän pöivystää liikaa Facebookia. On vähän yksinkertainen läjä ihraa koko akka. Hän on tehnyt maailmaan neljä paskakasaa miellyttääkseen muita, vastatakseen muiden odotuksiin ja samaistuakseen heihin. Se oli virhe; hänestä tuli vain entistä yksinäisempi rumilus. Tyhmiöhän hän on, kun ei pysty näköjään kovin laajaan ajatteluun antaessaan selityksiä..mutta rumat ja tyhmät lisääntyy eniten..järki ei mahdollista muuta kuin toimimaan massan mukana. Ja kun kukaan ei välitä, niin omat lapset hankitaan siinä toivossa..hän on lisäksi valehtelija, koska hänhän ei juurikaan kunnioita itseään, vaikka nimimerkki muuta kertoo. "
Huhhuh, oot sairas!- U re right
Sairasta on monen lapsenteko kyllä.
- nehän oli huostassa
U re right kirjoitti:
Sairasta on monen lapsenteko kyllä.
Etkö sinä itse ole luopunut lapsistasi?
- on se kumma juttu
Vain lapseton ihminen voi sanoa noin. Tarkoitan siis tuota mitä ap on kirjoittanut.
- kolmen lapsen äiti
Olen samaa mieltä. Lapseton ihminen ei ymmärrä sitä rakkautta mitä lapset tuo. Lapsettoman ihmisen ei kannattaisi ottaa tällaiseen asiaan kantaa.
- Laajempi ajattelu
Tuo sinun kannanottosi on subjektiivinen käsityksesi. Minä olen kanssasi eri mieltä.
En perustele, koska et kykene ymmärtämään. - Laajentakaa ajattelu
kolmen lapsen äiti kirjoitti:
Olen samaa mieltä. Lapseton ihminen ei ymmärrä sitä rakkautta mitä lapset tuo. Lapsettoman ihmisen ei kannattaisi ottaa tällaiseen asiaan kantaa.
Siis ei tässä nyt pointtina ole se mitä rakkautta lapset tuo. Ihmisiä on liikaa ja se väitetty ja odotettu rakkaus lapsiin tuhoaa yhteiskunnan ja maailman. Koittakaa laajentaa ajattelua omaa napaanne kauemmaksi. Kyllä perheellinen ihminenkin voi ajatella fiksusti - joskin harvinaista se on.
- Köyhä isä
Ne on nää rikkaat ihmiset, joita ottaa päähän kun heidän heikkolahjaiset vesat joutuvat kilpailemaan älykkäämpien ihmisten kanssa samoista koulutuspaikoista.
"Sehän niitä rikkahia harmittaa, kun köyhän lapsi on kaunis". Ja viisas.- Edunvalvojanne
Raharikkaat on kateellista p-askasakkia. Samoin sosiaalipummit. Elämässä on rikkautta monenmoista, raha ei ole sitä. Rakkaus ja elämänkokemus on. Lapset pitää hankkia 12/32 -viisauden mukaisesti, niin ne eivät ole virhe. Näin saadaan kaikkia miellyttävä lopputulos ja onnea - ehkä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa731565Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää971133Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as301020- 164987
Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä30913Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.105904Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks55839Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu129804- 30798
Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.185760Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93727- 64674
VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN
Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisikalaumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa48668Useita poliisiautoja kunnantalolla
Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.12615- 86580
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo191577On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79568- 41520
sinulle....
Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.75517- 47510