Minä kunnioitan elämää ja siksi vastustan liikaa syntyvyyttä

Vain realisti

Elämä on kunnioitettava asia, olipa elämä sitten eläimen, kasvin tai pahimman ja ahneiksi näätäpedon eli ihmisen elämä. Tästä syystä, koska kunnioitan elämää, olen syntyvyyden rajoittamisen kannalla. Olen myöskin lapsietuuksien lakkauttamisen kannalla. Myöskin ilmaisen koulutuksen lakkautus ehdottomasti. Mielestäni ihminen saisi halutessaan hankkia kaksi lasta elämänsä aikana ja lapsenteko olisi luvanvaraista sivistysmaissa ja tietenkin mieluiten koko maailmassa, myös kehitysmaissa. Luvan kriteerit: yli 32v ikä, yli 10 v parisuhde, vakaa elämä, kyky selvitä tulevista huonoista ajoista ja luonnonilmiöistä luonnossa eläen, naisille ja miehillekin emäntäkoulu jne.

Painotan, että KUNNIOITAN ELÄMÄÄ, niin eläimen kuin ihmisenkin. Ihmisiä on vain liikaa ja ihminen saastuttaa.

Ottakaa kantaa?

16

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olet oikeassa

      Hyvä että on teitä viisaitakin ihmisiä..

    • Kunnioitan itseäni.

      Onneks kukaan ei kuuntele sua.

    • Kunniotan itseäni

      "Mielestäni ihminen saisi halutessaan hankkia kaksi lasta elämänsä aikana ja lapsenteko olisi luvanvaraista sivistysmaissa"

      Oot provo. Tai katkera vanhapiika jonka kavereilla on 3-4 lasta ja itselläs ei yhtään. Sano mun sanoneen.

      • Laaja-ajattelija

        En usko että on vanhapiika. Uskon että hän on perheellinen ihminen, jonka lapset jossakin täpötäydessä koulussa heikklohjaisten kakaroiden kanssa. Se panee huolettamaan. Kyllä 90% syntyvistä lapsista on huonoista geeneistä ja huonoon elämään hankittuja ongelmatapauksia, taakkoja henkisesti, aineellisesti ja fyysisesti .

        Sen tiedän, että nimim. Kunnioitan itseäni on joku 100 kg valas, jolla on elämssään joku nynny rillipää-äijä ja neljä itsensä kaltaista eli ärsyttävää penikkaa. Hän on hankkinut ne rumat penikat oltuaan kateellinen jonkun perheleikeistä. Hän pöivystää liikaa Facebookia. On vähän yksinkertainen läjä ihraa koko akka. Hän on tehnyt maailmaan neljä paskakasaa miellyttääkseen muita, vastatakseen muiden odotuksiin ja samaistuakseen heihin. Se oli virhe; hänestä tuli vain entistä yksinäisempi rumilus. Tyhmiöhän hän on, kun ei pysty näköjään kovin laajaan ajatteluun antaessaan selityksiä..mutta rumat ja tyhmät lisääntyy eniten..järki ei mahdollista muuta kuin toimimaan massan mukana. Ja kun kukaan ei välitä, niin omat lapset hankitaan siinä toivossa..hän on lisäksi valehtelija, koska hänhän ei juurikaan kunnioita itseään, vaikka nimimerkki muuta kertoo.


    • Kunnitoitan itseäni

      Niin ja vielä se, että kaikilla ei ole aikaa ODOTELLA kymmentä vuotta lasten tekoon, jos tapaavat esim. 35-vuotiaina toisensa. Ei nainen enää 45-vuotiaana lapsia ala tehdä/saa tehtyä.


      No tämä on vain minun mielipiteeni.


      Helppoa se on sanoa, että ilmainen koulutus pois, koska olet jo itse ilmaiset koulusi käynyt.

      • Yksinkertainen neuvo

        Sitten ei hankita lapsia!!


      • Life coach
        Yksinkertainen neuvo kirjoitti:

        Sitten ei hankita lapsia!!

        Niin yksinkertaista se on justiinsa. Eli jos meinataan hankkia lapsia, niin n. 20 vuotiaana perustetaan hyvä rakkaussuhde vastakkaiseen sukupuoleen, nautitaan toisistaan, rakastetaan, ja n. 35 vuotiaana hankitaan lapsi tai kaksi. Päälle 31v pitää ikää olla ja suhdetta vähintään 11 vuotta.

        Jos nainen löytää kumppanin 30 vuotiaana, niin kyllä joskus neljänkympin paikkeilla voi lapsia kokeilla hankkia. Jos ei tule, niin nauttii vain seksistä sitten ja elämästä rakkaan kanssa. Kyllä luonto antaa, kun sitä kunnioittaa.


    • joopa joo

      "En usko että on vanhapiika. Uskon että hän on perheellinen ihminen, jonka lapset jossakin täpötäydessä koulussa heikklohjaisten kakaroiden kanssa. Se panee huolettamaan. Kyllä 90% syntyvistä lapsista on huonoista geeneistä ja huonoon elämään hankittuja ongelmatapauksia, taakkoja henkisesti, aineellisesti ja fyysisesti .

      Sen tiedän, että nimim. Kunnioitan itseäni on joku 100 kg valas, jolla on elämssään joku nynny rillipää-äijä ja neljä itsensä kaltaista eli ärsyttävää penikkaa. Hän on hankkinut ne rumat penikat oltuaan kateellinen jonkun perheleikeistä. Hän pöivystää liikaa Facebookia. On vähän yksinkertainen läjä ihraa koko akka. Hän on tehnyt maailmaan neljä paskakasaa miellyttääkseen muita, vastatakseen muiden odotuksiin ja samaistuakseen heihin. Se oli virhe; hänestä tuli vain entistä yksinäisempi rumilus. Tyhmiöhän hän on, kun ei pysty näköjään kovin laajaan ajatteluun antaessaan selityksiä..mutta rumat ja tyhmät lisääntyy eniten..järki ei mahdollista muuta kuin toimimaan massan mukana. Ja kun kukaan ei välitä, niin omat lapset hankitaan siinä toivossa..hän on lisäksi valehtelija, koska hänhän ei juurikaan kunnioita itseään, vaikka nimimerkki muuta kertoo. "




      Huhhuh, oot sairas!

      • U re right

        Sairasta on monen lapsenteko kyllä.


      • nehän oli huostassa
        U re right kirjoitti:

        Sairasta on monen lapsenteko kyllä.

        Etkö sinä itse ole luopunut lapsistasi?


    • on se kumma juttu

      Vain lapseton ihminen voi sanoa noin. Tarkoitan siis tuota mitä ap on kirjoittanut.

      • kolmen lapsen äiti

        Olen samaa mieltä. Lapseton ihminen ei ymmärrä sitä rakkautta mitä lapset tuo. Lapsettoman ihmisen ei kannattaisi ottaa tällaiseen asiaan kantaa.


      • Laajempi ajattelu

        Tuo sinun kannanottosi on subjektiivinen käsityksesi. Minä olen kanssasi eri mieltä.
        En perustele, koska et kykene ymmärtämään.


      • Laajentakaa ajattelu
        kolmen lapsen äiti kirjoitti:

        Olen samaa mieltä. Lapseton ihminen ei ymmärrä sitä rakkautta mitä lapset tuo. Lapsettoman ihmisen ei kannattaisi ottaa tällaiseen asiaan kantaa.

        Siis ei tässä nyt pointtina ole se mitä rakkautta lapset tuo. Ihmisiä on liikaa ja se väitetty ja odotettu rakkaus lapsiin tuhoaa yhteiskunnan ja maailman. Koittakaa laajentaa ajattelua omaa napaanne kauemmaksi. Kyllä perheellinen ihminenkin voi ajatella fiksusti - joskin harvinaista se on.


    • Köyhä isä

      Ne on nää rikkaat ihmiset, joita ottaa päähän kun heidän heikkolahjaiset vesat joutuvat kilpailemaan älykkäämpien ihmisten kanssa samoista koulutuspaikoista.

      "Sehän niitä rikkahia harmittaa, kun köyhän lapsi on kaunis". Ja viisas.

      • Edunvalvojanne

        Raharikkaat on kateellista p-askasakkia. Samoin sosiaalipummit. Elämässä on rikkautta monenmoista, raha ei ole sitä. Rakkaus ja elämänkokemus on. Lapset pitää hankkia 12/32 -viisauden mukaisesti, niin ne eivät ole virhe. Näin saadaan kaikkia miellyttävä lopputulos ja onnea - ehkä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3760
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2732
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2290
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2261
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1749
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1540
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      53
      1512
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1399
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1251
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1204
    Aihe