Elämä on kunnioitettava asia, olipa elämä sitten eläimen, kasvin tai pahimman ja ahneiksi näätäpedon eli ihmisen elämä. Tästä syystä, koska kunnioitan elämää, olen syntyvyyden rajoittamisen kannalla. Olen myöskin lapsietuuksien lakkauttamisen kannalla. Myöskin ilmaisen koulutuksen lakkautus ehdottomasti. Mielestäni ihminen saisi halutessaan hankkia kaksi lasta elämänsä aikana ja lapsenteko olisi luvanvaraista sivistysmaissa ja tietenkin mieluiten koko maailmassa, myös kehitysmaissa. Luvan kriteerit: yli 32v ikä, yli 10 v parisuhde, vakaa elämä, kyky selvitä tulevista huonoista ajoista ja luonnonilmiöistä luonnossa eläen, naisille ja miehillekin emäntäkoulu jne.
Painotan, että KUNNIOITAN ELÄMÄÄ, niin eläimen kuin ihmisenkin. Ihmisiä on vain liikaa ja ihminen saastuttaa.
Ottakaa kantaa?
Minä kunnioitan elämää ja siksi vastustan liikaa syntyvyyttä
16
111
Vastaukset
- Olet oikeassa
Hyvä että on teitä viisaitakin ihmisiä..
- Kunnioitan itseäni.
Onneks kukaan ei kuuntele sua.
- Kunniotan itseäni
"Mielestäni ihminen saisi halutessaan hankkia kaksi lasta elämänsä aikana ja lapsenteko olisi luvanvaraista sivistysmaissa"
Oot provo. Tai katkera vanhapiika jonka kavereilla on 3-4 lasta ja itselläs ei yhtään. Sano mun sanoneen.- Laaja-ajattelija
En usko että on vanhapiika. Uskon että hän on perheellinen ihminen, jonka lapset jossakin täpötäydessä koulussa heikklohjaisten kakaroiden kanssa. Se panee huolettamaan. Kyllä 90% syntyvistä lapsista on huonoista geeneistä ja huonoon elämään hankittuja ongelmatapauksia, taakkoja henkisesti, aineellisesti ja fyysisesti .
Sen tiedän, että nimim. Kunnioitan itseäni on joku 100 kg valas, jolla on elämssään joku nynny rillipää-äijä ja neljä itsensä kaltaista eli ärsyttävää penikkaa. Hän on hankkinut ne rumat penikat oltuaan kateellinen jonkun perheleikeistä. Hän pöivystää liikaa Facebookia. On vähän yksinkertainen läjä ihraa koko akka. Hän on tehnyt maailmaan neljä paskakasaa miellyttääkseen muita, vastatakseen muiden odotuksiin ja samaistuakseen heihin. Se oli virhe; hänestä tuli vain entistä yksinäisempi rumilus. Tyhmiöhän hän on, kun ei pysty näköjään kovin laajaan ajatteluun antaessaan selityksiä..mutta rumat ja tyhmät lisääntyy eniten..järki ei mahdollista muuta kuin toimimaan massan mukana. Ja kun kukaan ei välitä, niin omat lapset hankitaan siinä toivossa..hän on lisäksi valehtelija, koska hänhän ei juurikaan kunnioita itseään, vaikka nimimerkki muuta kertoo.
- Kunnitoitan itseäni
Niin ja vielä se, että kaikilla ei ole aikaa ODOTELLA kymmentä vuotta lasten tekoon, jos tapaavat esim. 35-vuotiaina toisensa. Ei nainen enää 45-vuotiaana lapsia ala tehdä/saa tehtyä.
No tämä on vain minun mielipiteeni.
Helppoa se on sanoa, että ilmainen koulutus pois, koska olet jo itse ilmaiset koulusi käynyt.- Yksinkertainen neuvo
Sitten ei hankita lapsia!!
- Life coach
Yksinkertainen neuvo kirjoitti:
Sitten ei hankita lapsia!!
Niin yksinkertaista se on justiinsa. Eli jos meinataan hankkia lapsia, niin n. 20 vuotiaana perustetaan hyvä rakkaussuhde vastakkaiseen sukupuoleen, nautitaan toisistaan, rakastetaan, ja n. 35 vuotiaana hankitaan lapsi tai kaksi. Päälle 31v pitää ikää olla ja suhdetta vähintään 11 vuotta.
Jos nainen löytää kumppanin 30 vuotiaana, niin kyllä joskus neljänkympin paikkeilla voi lapsia kokeilla hankkia. Jos ei tule, niin nauttii vain seksistä sitten ja elämästä rakkaan kanssa. Kyllä luonto antaa, kun sitä kunnioittaa.
- joopa joo
"En usko että on vanhapiika. Uskon että hän on perheellinen ihminen, jonka lapset jossakin täpötäydessä koulussa heikklohjaisten kakaroiden kanssa. Se panee huolettamaan. Kyllä 90% syntyvistä lapsista on huonoista geeneistä ja huonoon elämään hankittuja ongelmatapauksia, taakkoja henkisesti, aineellisesti ja fyysisesti .
Sen tiedän, että nimim. Kunnioitan itseäni on joku 100 kg valas, jolla on elämssään joku nynny rillipää-äijä ja neljä itsensä kaltaista eli ärsyttävää penikkaa. Hän on hankkinut ne rumat penikat oltuaan kateellinen jonkun perheleikeistä. Hän pöivystää liikaa Facebookia. On vähän yksinkertainen läjä ihraa koko akka. Hän on tehnyt maailmaan neljä paskakasaa miellyttääkseen muita, vastatakseen muiden odotuksiin ja samaistuakseen heihin. Se oli virhe; hänestä tuli vain entistä yksinäisempi rumilus. Tyhmiöhän hän on, kun ei pysty näköjään kovin laajaan ajatteluun antaessaan selityksiä..mutta rumat ja tyhmät lisääntyy eniten..järki ei mahdollista muuta kuin toimimaan massan mukana. Ja kun kukaan ei välitä, niin omat lapset hankitaan siinä toivossa..hän on lisäksi valehtelija, koska hänhän ei juurikaan kunnioita itseään, vaikka nimimerkki muuta kertoo. "
Huhhuh, oot sairas!- U re right
Sairasta on monen lapsenteko kyllä.
- nehän oli huostassa
U re right kirjoitti:
Sairasta on monen lapsenteko kyllä.
Etkö sinä itse ole luopunut lapsistasi?
- on se kumma juttu
Vain lapseton ihminen voi sanoa noin. Tarkoitan siis tuota mitä ap on kirjoittanut.
- kolmen lapsen äiti
Olen samaa mieltä. Lapseton ihminen ei ymmärrä sitä rakkautta mitä lapset tuo. Lapsettoman ihmisen ei kannattaisi ottaa tällaiseen asiaan kantaa.
- Laajempi ajattelu
Tuo sinun kannanottosi on subjektiivinen käsityksesi. Minä olen kanssasi eri mieltä.
En perustele, koska et kykene ymmärtämään. - Laajentakaa ajattelu
kolmen lapsen äiti kirjoitti:
Olen samaa mieltä. Lapseton ihminen ei ymmärrä sitä rakkautta mitä lapset tuo. Lapsettoman ihmisen ei kannattaisi ottaa tällaiseen asiaan kantaa.
Siis ei tässä nyt pointtina ole se mitä rakkautta lapset tuo. Ihmisiä on liikaa ja se väitetty ja odotettu rakkaus lapsiin tuhoaa yhteiskunnan ja maailman. Koittakaa laajentaa ajattelua omaa napaanne kauemmaksi. Kyllä perheellinen ihminenkin voi ajatella fiksusti - joskin harvinaista se on.
- Köyhä isä
Ne on nää rikkaat ihmiset, joita ottaa päähän kun heidän heikkolahjaiset vesat joutuvat kilpailemaan älykkäämpien ihmisten kanssa samoista koulutuspaikoista.
"Sehän niitä rikkahia harmittaa, kun köyhän lapsi on kaunis". Ja viisas.- Edunvalvojanne
Raharikkaat on kateellista p-askasakkia. Samoin sosiaalipummit. Elämässä on rikkautta monenmoista, raha ei ole sitä. Rakkaus ja elämänkokemus on. Lapset pitää hankkia 12/32 -viisauden mukaisesti, niin ne eivät ole virhe. Näin saadaan kaikkia miellyttävä lopputulos ja onnea - ehkä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2762484Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001334- 1081231
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831221Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581175Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi821120- 44992
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67917Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22870- 33787