Riksun sossu

Millaisia kokemuksia ihmisillä on ollut Riksun sossusta?
Millä perusteilla ovat evänneet tukia? Ovatko vastanneet viikon sisällä, kuten laki sanoo? Hyviä/huonoja kokemuksia?
16504
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Kyllä me saadaan koko suku ainakin hyvin sieltä rahaa.

Äänestä

Onko kellään Riksun sossu pitkittänyt hakemuksen käsittelyjä lain määrän 7 arkipäivän yli?

Äänestä

Kyl sielt rahaa saa, hyvin pyyhkii nytkin pirkka kaljaa riittää

Äänestä
  • Onko pirkkakalja maitoa oikealta nimeltään?

    Sossussa en ole koskaan käynyt, mutta tuskimpa sieltä rahaa saakaan muutakuin erilaiset äidit perheineen.

    Äänestä

Et sitten ajatellut töitä ruveta tekemään?

Äänestä
  • Täällä taas avuttomat yli 30v sossun vauvat itkee kun ei saa sosiaalietuuksia. Käykää mamin passilla hakeen muutama euro niin saatte makaronia.

    Äänestä

  • elitisti sika kirjoitti:

    Täällä taas avuttomat yli 30v sossun vauvat itkee kun ei saa sosiaalietuuksia. Käykää mamin passilla hakeen muutama euro niin saatte makaronia.

    Tekemään töitä??? Mikä takia,pärjäähän sitä muutenkin.Kikkea sitä kuuleekin.Hattu kourassa töitä kyselemään hui kamala oikee hiki tulee kun ajatteleekin.

    Äänestä

  • Mitä töitä?

    Ei roskatöitä kiitos..

    Tehköön nämä McJob tyyppiset hommat ihan keskenänsä.

    Äänestä

  • ei roskaduunia kirjoitti:

    Mitä töitä?

    Ei roskatöitä kiitos..

    Tehköön nämä McJob tyyppiset hommat ihan keskenänsä.

    Mitä sinä osaisit tehdä muuta kuin roskaduunia, laitahan cv tänne ja markkinoi itseäsi.

    Äänestä

Riksun sossulle , monesta toimeentulotuen väärin käyttäjästä , esim lasitehtaantien pontikan keittäjä , joka myy autoja ja pontikkaa , silti saa sossusta täydet toimeentulot , ja kelalta työkkärit ja as.tuet . Pyörittää useaakin laitonta asiaa. Et kyllä riksun sossun tarvis alkaa katsomaan asioita siltä kantilta että toimeentulo yms. sellasille joka sen tosiaan tarvii . Ei Lasitehtaantie 55 ponun keittäjä /myyjä R V.

Äänestä
  • Tiedän kestä puhutaan sehän on tää lasitehtaantien pontikanmyyjä/keittäjä Virtsu
    Virtanen , eiks vaan . Voi p...kle siit kyl tarvis ilmoittaa johonkin tai tiedsä vaik olis jo ilmoitettukin . poliisia vois kyl vähä informoida, niin sitä kautta vois mennä muuallekkin info

    Äänestä

  • No eikö sossun tädit käy täältä lukemassa, mitä niitten asiakkaat tosiasiassa puuhailee?

    Yli puolet asiakkaita on työnvieroksujia tai huijareita, kaikki kadulla tietää sen. Vaan kun dokumentit toista näyttää, niin rahaa on pakko antaa.

    Äänestä

  • Mistä tiedät että hän saa sossusta kaikki mainitsemasi tuet?

    Taidat olla kateellinen, kun et saa työtä etkä toimeentuloa edes sossusta.

    Äänestä

Lapsiperheet ovat riihimäen sossussa etulyöntiasemassa, niinkuin kaikkialla muuallakin yhteiskunnassa. Eli jos sinulla on lapsi/ lapsia, niin saat tietenkin kaikki mahdolliset tuet ja edut ajallaan sosiaalitoimesta.

Ehdotankin kaikille työttömille/ kuntoutujille ynnä muille toimettomille, että alatte tekemään lapsia. Yhteiskuntamme nimittäin hyväksyy tällaisen täysin, tai oikeastaan kannustaa ihmisiä tähän.

Kun perheeseen syntyy lapsi/ lapsia, niin jo alkaa tuet ja avustukset juoksemaan ajallaan. Tämän lisäksi loppuu ihmisten ikiaikainen kuittailu "sossunpummiudesta", "loisimisesta" ynnä muusta.

(Huom! Tukien ja avustusten määrä kasvaa tietenkin lapsien lukumäärän mukaan, joten kannattaa pyrkiä siittämään/ synnyttämään lapsia elinaikanasi niin paljon kuin mahdollista.

Eli työttömät yksineläjät: TEHKÄÄ LAPSIA!!!

Ne hyvinsyöneet kymmenen limpun leipäuunilanteet voi hakea ne äijänsä vaikka sieltä afrikasta, jos ei kotosuomesta löydy sopivaa kukkakeppiä.. ja ne peräkammarin pullonpohjalasiset äidinpojat hakekoot naisensa vaikka thaimaasta. Sieltä löytyy ihmisiä, jotka haluaa kymmenen lasta ja niin paljon rahaa kuin annetaan, ja ne on valmiita lähteen Suomeen ja sossuun sun mukaan. (Lasten kanssa, tietysti)

Äänestä
  • No ei todellakaan mitään lapsia jalkoihin pyörimään ja pilaamaan tätä ihanaa vapautta, nostellaan nyt tukia vielä 10 vuotta, ja katottaan sitä lasten tekoa sitten siinä 30-40v

    Äänestä

  • Mitäpä tuohon enää sanoa, puhut faktaa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


riksuun kirjoitti:

Millaisia kokemuksia ihmisillä on ollut Riksun sossusta?
Millä perusteilla ovat evänneet tukia? Ovatko vastanneet viikon sisällä, kuten laki sanoo? Hyviä/huonoja kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu