Hyväksyn teidät

En tunne henkilökohtaisesti ketään transihmistä, mutta haluan silti sanoa, että hyväksyn teidät, ja kannatan sitä, että Suomessakin otettaisiin käyttöön "kolmas sukupuoli", jonka jokainen saa vapaasti päättää esim. passissa ym. Eli muunsukupuoliset.

Minua melkein harmittaa, että mulla ei ole transihmistä edes tuttavana tai kaverina. Olisin hyvä läheinen transihmiselle, koska en ole sellainen joka häpeää erilaisuutta. En välittäisi pätkääkään, mitä muut ajattelevat, vaan julistaisin koko maailmalle, että "kaverini on transsukupuolinen eikä minua kiinnosta, mitä ajattelette!"

Muunsukupuoliset on liian kaua joutuneet elämään kaapissa ja piilottamaan sen mitä he ovat, koska yhteiskunta hyväksyy vain sen, että on miehet ja naiset ja piste. Jokaisen transihmisen pitäis olla ylpeä siitä mitä on ja olla rohkeasti transsukupuolinen.
27234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Kiva että maailmassa on vielä mukaviakin ihmisiä jäljellä :)

Äänestä
  • Joka julistaa koko maailmalle että olet tras. Siinäpä vasta ihana ystävä.

    Äänestä

Jokohan pitäisi alkaa hyväksyä heteroitakin?
Että hekin pääsisivät siitä riemusta osalliseksi, että joku "hyväksyy" eli osoittaa ylemmyyttä ja suopeutta?

Äänestä
  • Transsukupuolisuus ei liity homouteen tai heterouteen.

    Äänestä

Tuollainen hehkutus pisti ajattelemaan. Taustalla on varmaankin myönteinen ajatus, vaikka se ettet tunne transihmisiä, on ilmeisesti aiheuttanut ajatusmaailman vääristymistä. Termitkin taitaa olla hieman hukassa. Voidaan toivoa että kaikki ihmiset suhtautuisivat transihmisiin myönteisesti.

Kun puhutaan muunsukupuolisista ihmisistä, sillä ei tarkoiteta yleensä transsukupuolisia. Kyseessä on silloin lähinnä transgenderit ja vastaavat muunsukupuoliset jotka eivät koe olevansa mitään sukupuolta tai kokevat olevansa sukupuolten välissä. Tämä ihmisjoukko haluaa tuota kolmannen sukupuolen merkintää, transsukupuoliselle kelpaa hyvin tavanomainen nainen/mies merkintä väestörekisteriin ja passeihin koska he kokevat olevansa vastakkaista sukupuolta kuin miksi heidät on syntymässään määritelty. Tuo kolmas sukupuoli merkintä leimaa vahvasti. Se ei sentään ole määrätynvärinen kolmio rintapielessä, mutta henkilöpapereita tarkistavalle se kertoo kyseisen henkilön poikkeuksellisuuden.

Transsukupuolinen ihminen ei kaipaa erityistä ystävyyttä henkilöltä joka nimenomaan etsii transsukupuolisuutta. Transsukupuolinen haluaa olla aivan tavallinen oman todellisen sukupuolensa mukainen ihminen. Toivottavasti tuo lausahduksesi "kaverini on transsukupuolinen eikä minua kiinnosta, mitä ajattelette!" on vain kielikuva etkä toteuttaisi sitä sanamukaisesti. Yleensä transsukupuolinen ihminen ei halua että hänen taakseen jättämäänsä väärän sukupuolen elämää tuodaan esiin, eikä ainakaan toisen henkilön toimesta. Transsukupuolinen haluaa itse kertoa taustastaan jos katsoo sen tarpeelliseksi (yleensä ei ole tarvetta).

Kuten jo mainitsin, transsukupuolinen henkilö on joko nainen tai mies, hän ei ole enää transsukupuolinen sen jälkeen kun hoitoprosessi on käyty läpi ja hän on asettunut elämään todellisen sukupuolensa mukaista elämää. Olisihan se todellakin hienoa ettei transihmiset joutuisi kokemaan syrjintää ja heidät hyväksyttäisiin varauksetta yhteiskuntaamme. Onneksi suurin osa "taviksista" toimiikin näin, mutta aina löytyy näitä transfoobikoita jotka esimerkiksi pitävät transnaista miehenä kaikista hoidoista ja naisellisesta ulkonäöstä huolimatta. Muunsukupuoliset joutuvat aina yhteiskunnassamme vähän syrjään koska kulttuurimme pyrkii sukupuolittamaan kaikki ihmiset ja ainakin alitajuisesti pyrimme määrittelemään onko kohtaamamme ihminen nainen vai mies.

Äänestä
  • Pitkästä aikaa erittäin hyvä kirjoitus.:) *Iso peukutus*

    Äänestä

Olen transtaustainen, mutta en ole koskaan tuntenut olevani muunsukupuolinen. En ymmärrä ajatusta kolmannesta sukupuolesta ja olen muutenkin konservatiivinen ajatusmaailmaltani. Jos joku julistaisi minun olevan transsukupuolinen, vihaisin sitä ihmistä.

Äänestä

Ei julista koko maailmalle että toinen on transsukupuolinen. Asiasta kertominen toisille on vain ja ainoastaan transsukupuolisen oma asia. Ei ihme ettei sinulla ole yhtään transsukupuolista ystävänä. Eikä tuollaisella ajatusmaailma lla kyllä tulekaan olemaan.

Äänestä
  • Minua ärsyttää kun uskovaiset usein sanoo minulle että kaikkea hyvää sinulle.

    Mistä ne sen tietää kuinka hyvin minulla menee.

    Äänestä

  • oman tien kulkija kirjoitti:

    Minua ärsyttää kun uskovaiset usein sanoo minulle että kaikkea hyvää sinulle.

    Mistä ne sen tietää kuinka hyvin minulla menee.

    Oletko kuullut sana "kohteliaisuus". Ja ainahan sitä voi toivoa toiselle hyvää vaikka menisi huonosti.

    Äänestä

  • transsukupuolinen ystävänä, mitä lisää siitä saa elämään.

    Äänestä

  • Miksi pitäisi olla kirjoitti:

    transsukupuolinen ystävänä, mitä lisää siitä saa elämään.

    Se on trendikästä.

    Äänestä

  • R. Lisäarvopelle kirjoitti:

    Se on trendikästä.

    Aivan kuten takavuosina oli trendikästä olla homon ystävä.

    Äänestä

Kun ei muut kehu, niin pitää jonkun trankun kirjoitella tällaisia.

Äänestä

Minuakin ärsyttää, kun jotkut ovat ystävällisiä minulle. Ei minua tarvitse sääliä.

Äänestä
  • Ystävällisyys ei ole sääliä.

    Äänestä

Minäkin olen hetero, mutta toivon vain hyvää transihmisille. En toivo, että transihmiset vahingoittuvat. Jos näkisin transihmisen olevan vaikka hukkumassa avantoon, auttaisin.

Äänestä
  • Minäkin olen hetero, mutta toivon vain hyvää ihmisille. En toivo, että ihmiset vahingoittuvat. Jos näkisin ihmisen olevan vaikka hukkumassa avantoon, auttaisin.

    Siis oikeasti, pitääkö tuollaista edes miettiä? Pelottavaa.

    Äänestä

  • 121 kirjoitti:

    Minäkin olen hetero, mutta toivon vain hyvää ihmisille. En toivo, että ihmiset vahingoittuvat. Jos näkisin ihmisen olevan vaikka hukkumassa avantoon, auttaisin.

    Siis oikeasti, pitääkö tuollaista edes miettiä? Pelottavaa.

    Mitä pelottavaa on siinä, että toivoo hyvää transihmisille?

    Äänestä

  • Olen hetero transsukupuolinen ja toivon sinulle hyvää vaikka et sitä ansaitsisikaan.

    Äänestä

  • ylireagointia? kirjoitti:

    Mitä pelottavaa on siinä, että toivoo hyvää transihmisille?

    Jos erikseen pitää korostaa toivovansa hyvää juurikin transihmisille, kuulostaa se siltä että näkee tämän ryhmän muista ihmisistä erottuvana.

    Äänestä

  • 121 kirjoitti:

    Jos erikseen pitää korostaa toivovansa hyvää juurikin transihmisille, kuulostaa se siltä että näkee tämän ryhmän muista ihmisistä erottuvana.

    "Jos erikseen pitää korostaa toivovansa hyvää juurikin transihmisille, kuulostaa se siltä että näkee tämän ryhmän muista ihmisistä erottuvana."

    Minusta transihmiset ovat muista erottuva ihmisryhmä, siinä missä somalit ja eläkeläisetkin, esimerkiksi.

    Korostin sitä, että toivon hyvää transsukupuolisille, koska tiedän (olen mm. netistä lukenut, mm. tältä palstalta), että transsukupuoliset kohtaavat aika paljon sellaista asennetta, että vihataan, syrjitään ja toivotaan pahaa.

    Olen siis se edellä kommentoinut hetero.

    Äänestä

  • toivon hyvää kirjoitti:

    "Jos erikseen pitää korostaa toivovansa hyvää juurikin transihmisille, kuulostaa se siltä että näkee tämän ryhmän muista ihmisistä erottuvana."

    Minusta transihmiset ovat muista erottuva ihmisryhmä, siinä missä somalit ja eläkeläisetkin, esimerkiksi.

    Korostin sitä, että toivon hyvää transsukupuolisille, koska tiedän (olen mm. netistä lukenut, mm. tältä palstalta), että transsukupuoliset kohtaavat aika paljon sellaista asennetta, että vihataan, syrjitään ja toivotaan pahaa.

    Olen siis se edellä kommentoinut hetero.

    Siis miksi korostat olevasi hetero? Sinähän olet (oletettavasti) cis-sukupuolinen. Transsukupuolisuus ei ole seksuaalista suuntautumista.

    Äänestä

Minäkin hyväksyn sinut.

Äänestä

Miksi pitäisi julistaa transsukupuolisen olevan transsukupuolinen? Tällainen ihminenhän kokee olevansa joko mies tai nainen huolimatta siitä missä vaiheessa hoitoprosessia hän on. Eli hän haluaa tulla kohdatuksi siis joko miehenä tai naisena ei ensisijaisesti transsukupuolisena. Ja kun viimeisetkin hoidot ja muut tarpeelliset asiat on tehty oikean sukupuolen saavuttamiseksi, tällainen ihminen yleensä haluaa sulautua sen sukupuolen joukkoon, joksi hän on tullut. Mies on tällöin mies ja nainen nainen, ei enää transsukupuolinen. Eikä tällainen ihminen yleensä halua, että hänen menneisyyttään tuodaan julki julistamalla transasioita. Eri asia on, jos ihminen itse omasta tahdostaan haluaa kertoa menneisyydestään. Ja tuosta sanasta muunsukupuolinen : transsukupuoliset eivät ole muunsukupuolisia, he ovat miehiä tai naisia. Intersukupuoliset ovat muunsukupuolisia vain siinä tapauksessa, jos he eivät määrittele itseään mieheksi eivätkä naiseksi, vaan jäävät elämään niin sanotusti sukupuolten välille. Monet intersukupuoliset tosin tehdään jo lapsena leikkauksella joko tytöksi tai pojaksi ulkoisilta sukupuolielimiltään ajattelematta miten se myöhemmin vaikuttaa häneen, jos hän sitten saa tietää syntyneensä intersukupuoliseksi. Transvestiititkään eivät ole muunsukupuolisia. He ovat miehiä siitä huolimatta, vaikka heillä on välillä tarve kokea naiseutta laittautumalla naisen näköiseksi. Ja sitten vielä näitä, jotka eivät koe olevansa mitään sukupuolta ja ovat ulkoiselta olemukseltaankin hyvin adrogyynejä. En tiedä voiko heitä sitten kutsua muunsukupuolisiksi. Tuo termi on oikeastaan hieman hankala.

Äänestä

Tarkoitin noilla hyvin adrogyyneillä siis niitä, jotka ovat syntymästään saakka olleet niin ulkoisilta kuin sisäisiltä sukupuolielimiltään joko miehiä tai naisia, mutta eivät koe tarvetta itse määritellä itseään kummankaan sukupuolen edustajaksi eivätkä koe myöskään tarvetta ulkoisesti korostaa tätä asiaa.

Äänestä

Ketjun aloittajalle:
Harkitse kuitenkin tarkkaan, jos olet empatia-pohjalta vaitamassa sukupuolta :D

...haha huono... sry

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tulin vain sanomaan kirjoitti:

En tunne henkilökohtaisesti ketään transihmistä, mutta haluan silti sanoa, että hyväksyn teidät, ja kannatan sitä, että Suomessakin otettaisiin käyttöön "kolmas sukupuoli", jonka jokainen saa vapaasti päättää esim. passissa ym. Eli muunsukupuoliset.

Minua melkein harmittaa, että mulla ei ole transihmistä edes tuttavana tai kaverina. Olisin hyvä läheinen transihmiselle, koska en ole sellainen joka häpeää erilaisuutta. En välittäisi pätkääkään, mitä muut ajattelevat, vaan julistaisin koko maailmalle, että "kaverini on transsukupuolinen eikä minua kiinnosta, mitä ajattelette!"

Muunsukupuoliset on liian kaua joutuneet elämään kaapissa ja piilottamaan sen mitä he ovat, koska yhteiskunta hyväksyy vain sen, että on miehet ja naiset ja piste. Jokaisen transihmisen pitäis olla ylpeä siitä mitä on ja olla rohkeasti transsukupuolinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu