nyt on ähky

emäntä pyöräytti muutaman pellillisen karjalanpiirakoita ja rönttösiä, molemmat miun herkkuja, ei pysty lopettammaan syömistä ennen kuhan on syönyt ainakin tuplasti liikaa.

mikä eväs se on teitin heikkous?
13264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Lidlistä karjalanpiirakat, siihen pari siivua vuohenjuustoa ja kaiken kruunaa tomaatti.
Mikrotetaan.

Ei ole heikkoutta ruokaan. Mahalaukku kai on ajan kuluessa pienentynyt, eipä haittaa.

Äänestä

Kyllä ne mulla on vastaleivotut korvapuustit jotka koukuttaa. Onneksi niitä saa niin harvoin että tässä pääsee vielä omin jaloin käveleen.

Äänestä

Monet kotitekoiset herkut. Omatekemä pizza, rahkapiirakat, no korviksetkin. Nuo rönttöset on kyllä hyviä :) Mun ex on Kuhmosta ja sieltähän niitä juuri sai. Tuo hän vieläkin käydessään pojallemme niitä. Hänellä itsellään heikkoutena oli sulhaspiirakat joita vanhempansa tekivät joskus urakalla.

Äänestä

Mikä on rönttönen, onko se epäonnistunut karjalanpiirakka?

Meillä appiukko vetää aina kalaan mennessään rönttöset jalkaan.

Äänestä

On sinulla hyvä emäntä anna hänelle se ähky!

Äänestä
  • Kiljua menee yleensä ammeellinen, kun on vaan käyny loppuun. Onneksi on pönttö siinä vieressä, niin voi tyhjentää.

    Äänestä

Valitetettavasti tila ei suomi24:n tekstipalkissa riitä jos minä rupean ruokaheikkouksiani latelemaan! Helpommalla pääsee kun kertoo että mihin useimmin tulee sorruttua... Minulla se on taco. Nytkin kun ylitöillä tienatut vapaapäivät alkoivat, tein tulisen jauhelihamössön he-ma-pan, pellavansiementen, saksanpähkinöiden, ananaspalojen ja sienien kera, guagamolea ja muutama Sol. Kyllä ainakin 4 tulee päivittäin syötyä. Helppoa kun vaan mikrossa sitten lämmittää sillä tyköaineineen 400gr jauhelihapaketista tulee tuplamäärä tacojen täytteeksi. Halpaa, nopeaa, täyttävää ja taatusti ei edes lihota. Sopii gluteenittomana ja laktoosittomana kaikille paitsi ei pähkinäallergikoille. Mutta he nyt voivatkin jättää ne siemenet ja pähkinät pois.
Höh, nyt tuli nälkä... Eikun jäkaapille :p

Äänestä

Suklaa. Siinä on todiste siitä että jos on jumalia olemassa, ne ovat kaikki julmia olentoja. Keksiä nyt jotain noin hyvää, ja samalla tehdä siitä maailman lihottavin juttu. Jos ikinä olen katkera, niin tästä syystä.

Appelsiinit. Joulu/tammikuussa ovat niiiin makeat, meillä ei kotona muita ämpäreitä olekaan kuin ne sellaiset mitkä on saanut ostaa appelsiinien kanssa. Ilmankos ei ole yhtään kantta.

Suklaa on hyvää.

Jouluruuat, ihan perinteiset kinkku-laatikko-jutut. Punaviinin kanssa tietty. Silloin tulee ähky. Mutta ehkä sen viehätys piilee siinä että sitä saa niin harvoin.

Sanoinko mä jo että suklaa on hyvää.

Äänestä
  • Tänään kauden ensimmäiset pikkujoulut. Kinkkua ja lanttulaatikkoa vedän taas varmasti yli sietorajan. Vatsa turpoaa ja ensi yönä olen suuri hajuhaitta.

    Äänestä

  • tonttuillaan kirjoitti:

    Tänään kauden ensimmäiset pikkujoulut. Kinkkua ja lanttulaatikkoa vedän taas varmasti yli sietorajan. Vatsa turpoaa ja ensi yönä olen suuri hajuhaitta.

    Oikein arvasin, jouluherkkuja tuli syötyä aivan liikaa, kun kehuin emännälle kovasti lanttu- ja perunalaatikoita niin sain vielä dogibägin mukaani. Pakko oli paistaa possupaisti yöllä uunin jälkilämmöissä. Tänään nyhtöpossua ja joululaatikoita. Onneksi seuraavat pikkujoulut on jo tulevana lauantaina.

    Äänestä

  • tonttuillaan kirjoitti:

    Oikein arvasin, jouluherkkuja tuli syötyä aivan liikaa, kun kehuin emännälle kovasti lanttu- ja perunalaatikoita niin sain vielä dogibägin mukaani. Pakko oli paistaa possupaisti yöllä uunin jälkilämmöissä. Tänään nyhtöpossua ja joululaatikoita. Onneksi seuraavat pikkujoulut on jo tulevana lauantaina.

    Kidutusviestejä saa vaan täs lukea... meinasin just tulla vastaamaan sulle että tunge taskut täyteen ja tuu tänne. Sitten sä syöt ne rontti yksinäs siellä. vissiin jo kolmatta päivää! Noh. Mulla on kohta mun maailmankuulu makkara-papupata porisemassa. Revi siitä. Nyhtöpossua :)))

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pötsi pallona kirjoitti:

emäntä pyöräytti muutaman pellillisen karjalanpiirakoita ja rönttösiä, molemmat miun herkkuja, ei pysty lopettammaan syömistä ennen kuhan on syönyt ainakin tuplasti liikaa.

mikä eväs se on teitin heikkous?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu