Ihan huvikseni ajattelin pistää kyselyn pystyyn, et onx Kotkan kaupunki Suomen kunkku vuokra-asuntojen vesimaksujen suhteen?? Vai löytyykö jostain muualta viel suurempia vesimaksuja? Itsestäni vain tämä 30eur/ kk/ hlö kuulostaa jo melko kohtuuttomalta, ajatellen esim lapsiperheitä jossa on 4-5lasta aikuisten lisäksi niin vesimaksu vuokran päälle nousee jopa yli 200eur/kk... :/
Jumalattomat vesimaksut..
9
438
Vastaukset
- Täysin realistista
Tuo 30€/hlö/kk sisältää nähtävästi vesimaksun, jätevesimaksun ja kaukolämmön/muun lämpömuodon kuuman käyttöveden kustannukset. Tuo vesimaksu myös viittaa siihen, että kyseisessä taloyhtiössä kulutetaan ihan tolkuttomat määrät vettä.
- omist.kapitalisti
Se lienee se summa minkä se vesi maksaa taloyhtiölle/omistajalle.
Miksi siitä pitäisi pyytää vähemmän? Valitkaa yhtiö jossa on huoneistokohtainen vedenmittaus!- Hirrrrveääää
Miellä on vesimittari ja normaali kulutus, ennakkona 15 e/kk/hlö ja aina saadaan tasauslaskussa takaisin.
30 e/kk/hlö on jo ryöväystä. - Hinnat vaihtelee
Hirrrrveääää kirjoitti:
Miellä on vesimittari ja normaali kulutus, ennakkona 15 e/kk/hlö ja aina saadaan tasauslaskussa takaisin.
30 e/kk/hlö on jo ryöväystä.Näissä on todella isoja paikkakuntakohtaisia eroja.
- vuokraaaanantaja
Hinnat vaihtelee kirjoitti:
Näissä on todella isoja paikkakuntakohtaisia eroja.
Sehän siinä juuri on että kun mitatan kulutus on se järkevällä tasolla.
Kun ei mitata ei vuokralainen välitä ''kun joku muu mkasaa''.
Valutetaan vettä kun pestään hampaita, kun ollaan suihkussa ja vaahdotetaan tukkaa, kun tiskataan ym''.
Siltikin jos vain vedestä maksetaan niin unohdetaan että joku muu maksaa sen lämpimän veden lämmityskustannuksen.
Siis paha omistajakapitalisti!
Vaikka se on aika paljon rahaa niin 30e/kk on aikas lähellä oikeaa kustannusta. vuokraaaanantaja kirjoitti:
Sehän siinä juuri on että kun mitatan kulutus on se järkevällä tasolla.
Kun ei mitata ei vuokralainen välitä ''kun joku muu mkasaa''.
Valutetaan vettä kun pestään hampaita, kun ollaan suihkussa ja vaahdotetaan tukkaa, kun tiskataan ym''.
Siltikin jos vain vedestä maksetaan niin unohdetaan että joku muu maksaa sen lämpimän veden lämmityskustannuksen.
Siis paha omistajakapitalisti!
Vaikka se on aika paljon rahaa niin 30e/kk on aikas lähellä oikeaa kustannusta.Mittari olisi paras, tällöin maksaisi omasta kulutuksesta ainoastaan.
- vuokralainen=riistaa
Muutamme pian itse kerrostaloon Kotkan Asunnoille jossa nousivat vesimaksut juuri 27 e/hlö/kk. Mielestäni tämä on törkeää ryöstöä. Tällainen ihmisten kukkaroilla käynti aiheuttaa ainoastaan sen minä ainakin että valutan todella huolettomasti tästä lähtien vettä ja 7 kg pyykkikonekin saa huutaa aamusta iltaan aivan surutta. Asuessamme aikanaan ok-talossa, eivät vesimaksut todellakaan olleet 5- henkisessä perheessä noin paljon kuukaudessa. On se kumma että kerrostalossa on näin.
Kun laskee vuokralaisen kuukausittaiset kulut , tuollaisessa ghetossa 70-luvulla rakennetussa ruputalossa, vuokran ollessa jo lähes 700 e ja päälle vielä 5 hengen vesimaksut niin aika arvokkaaksi katsotaan moinen paikka asua! Taitavat vesirahat mennä vähän johonkin muuhun. Kuka valvoo minne kiinteistön omistaja rahan laittaa?- Eipäs unohdeta
Laskitko omakotitalon vesimaksuihin myös sen kuuman veden lämmittämisen kustannukset? Entä jätevesimaksut?
Kerrostalossa tuollaisiin kuluihin päästään varsin helposti, jos ja kun käytetään kiinteää vesimaksua/asukas/kk ja vuokralaiset sitten lotraa oikein antaumuksella, kas kun eihän se maksa sen enempää... ja 70-luvun vuokrakolhoosissa se energiatehokkuus on kaikkea muuta kuin pihin omakotiasujan energiankäyttö.
- säästeliäs ja puhdas
Eiköhän vuokrayhtiöt oo laskenu kumpi on kannattavampaa rahastusta, oma mittari vai tappiin hilattu vesimaksu. AIvan järjetön summa maksaa vedestä 30 euroa! Minä ottaisin yhteyttä paikalliseen vesilaitokseen ja kysyisin paljonko maksaa vesikuutio kylmälle ja lämpimälle vedelle ja mikä on jätemaksun osuus vedestä, sitten kysyisin taloyhtiöltä, että mistä muodostuu noin korkea hinta. Itse asun asunnossa jossa vesimittari ja sain puolet takaisin ennakkomaksuista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1127207
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t364242törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/383718Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4001970- 321457
- 351448
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi631398Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1771090Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121088Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111020