Annanko isän tavata?

Vaikea päätös

Olen vaikean päätöksen edessä.. Erosin lapseni isästä kun hänellä oli viinan vuoksi ongelmia ja pahoinpiteli myös minua.. Lähdin seuraavana päivänä kun hän oli käynyt minuun käsiksi ensimmäisen kerran lapsemme ja 8-vuotiaan veljeni nähden. Isä on "perus" luonteeltaan ihanampiin ihmisiin kuuluva.. viinan ja lyhyt pinnaisuuden vuoksi väkivalta mukana.. nyt tiedän hänen myös lisänneen nautintoaineiksi silloin tällöin huumausaineet. Minulla on yksinhuoltajuus ja olemme muuttaneet lapsen kanssa toiselle paikkakunnalle.. Isä ei ole tähän asti itse ollut lainkaan aktiivinen tapaamaan lasta, mutta viettänyt hänen kanssaan aikaa ja ottanut luokseen kun olen tilanteen järjesstänyt. Nyt kuitenkin kun ensimmäisen kerran kieltäydyin antamasta lasta hänen mukaansa, koska en itse pysty luottamaan ihmiseen ja huolehtimiskykyyn.. Kysynkin kuinka toimia jatkossa? lapseni täyttää kohta kolme vuotta.. eli on vielä erittäin pieni. Olemme menossa sopimaan tapaamisista kirjallisesti, mutta toivoisin muilta kommentteja asiaan.. kiittäen etukäteen!

7

684

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Catrina

      itse lastani isän mukaan,vaikka hän haluaisi.
      Kun kyse on vielä viinan ja huumeiden käytöstä,
      EN LUOTTAISI HÄNEEN.Lapsikin on vielä äärettömän pieni,ei ymmärrä asioita vielä.ÄLÄ ANNA,tämä on mun mielipide,tekee tosi pahaa ajatellakin.Sitä paitsi lapsesi on varmaan jollain tavalla vieraantunutkin isästään,kun olette asuneet eripaikkakunnalla.Hän voi kokea turvattomuuden tunnetta ja pelkoa.

    • Toni

      Lapset yksin isän kanssa? Minä en ainakaan luovuttaisi lapsia tuollaisiin olosuhteisiin olematta itse paikalla. Käytännössä tapauksessasi pitkät tapaamiset eivät ole mahdollisia. Sinä et voi olla paikalla esim koska isä on sinua kohtaan väkivaltainen ja lapset eivät taas voi olla yksin isän kanssa koska isä käyttää alkoholin liäksi myös huumeita. Lapset voivat esim vahingossa saada isän huumausaineista hengenvaarallisen yliannoksen.

      Tietääkö kukaan viranomainen isän huumesekoiluista? Mikäli nyt päätät kuitenkin että lapset voivat tavata isää ilman sinun läsnäoloasi niin ainakin viranomaisten pitäisi tietää että perhettä on seurattava.

      • Vaikea päätös

        Lapseni isällä oli jo yhdessä olomme aikana tapana "unohtaa" tekemänsä asiat.. uusia ongelmia vanhojen päälle, niin edelliset unohtui.. nytkin hän vain hokee, et mitä olen tehnyt.. saa uudestaan ja uudestaan muistuttaa. Pelkäsin tätä sen vuoksi, kun hän on uhkaillut minua sillä että sepostaa minusta kaikenlaisia tarinoita ilmoille lapsuuden paikkakunnallani.. enään en jaksa niistä välittää, onneksi olen 550km päässä.. toivottavasti viranomaisten keskusteluissa hän ymmärtää asioiden vakavuuden!


      • viivi

        SINÄ olet lapsen huoltaja ja SINULLA on vastuu: et tietenkään luovuta lastasi tapaamisiin,jossa hänellä on alkoholin/huumeenhuuruinen isä.
        Silläkään uhalla,että sinua "syytettäisiin".
        Itselläni sama tilanne ollut: en antanut,kuin päivätapaamisiin ja silloinkin valvotusti. Lapsesi on liian pieni vielä ymmärtämään,jos isä sekoaa tai on kännissä.
        Ei hyvältä näytä!


    • memma

      Voisikohan valvotut tapaamiset tulla kysymykseen?

    • Ammattilainen

      Lasta ei pidä antaa isälleen yksin. Vaikka isä kuinka rakastaisi lastaan, hän on tavallaan "sairas" eikä kykene huolehtimaan edes itsestään. MUTTA..

      Tosiasiassa elatussopimuksenkin teksti kuuluu siten, että lapsella on oikeus tavata poissa asuvaa vanhempaansa. Eli tätä oikeutta ei kenelläkään ole valtaa riistää. Lapsellasi on siis oikeus tavata isäänsä. Se kuinka tämä toteutuu, on sitten eri asia.

      Kaikkien edun mukaista olisi, että tapaamisissa olisi paikalla sossun täti. Lapsen edun tulee olla kaikkien muiden tarpeiden edellä. Toivottavasti hänen isänsäkin ymmärtää sen.

    • voit jotenkin järjestää tapaamisen vaikka valvotuissa olosuhteissa, niin minusta se on ok. Olen itse kasvattanut poikani vailla isää (kuoli) ja se on epätoivoinen tehtävä kertoa lapselle isästä, jota ei hän ole koskaan tavannut. Pienikin muisto on parempi kuin ei mitään muistoa.
      Joka tapauksessa, kukaan toinen ei voi tietää tilannettasi paremmin kuin sinä itse, joten ratkaisu on sinun :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      271
      2310
    2. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1011
    3. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      55
      989
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      980
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      931
    6. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      861
    7. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      848
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      746
    9. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      694
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      687
    Aihe