ISKÄ UHKAS TAPPAA

sureva

Kun on täyttäny 15 ja on oikeus erota omasta uskonnosta vanhempie luvalla, nii mitä pitää tehä jos ne ei suostu?:( oon siis lestaperheestä... ja juu otsikko ei liittyny tähän millää lailla mut tein sen koska muuten kukaaei kiinnitä huomiota tähä...

16

418

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moikka,

      18-vuotiaana saa itsenäisesti erota uskonnosta, joten silloin voit itsenäisesti tehdä ratkaisusi huolimatta vanhempien mielipiteistä. Jos kuitenkin haluat ottaa asian esille ennen täysi-ikäisyyttäsi, on asiasta vain rohkeasti kerrottava vanhemmille. Kannattaa miettiä eroamisen syitä monista eri näkökulmista ennakkoon, joten omille päätöksille löytyy perusteltu syy. Jos otat asian puheeksi ensin perustelemalla, voi vanhempiesi reaktiot olla huomattavasti ymmärtäväisempiä.

      Älä jää kuitenkin asiasi kanssa yksin, mikäli se vaivaa mieltäsi. Tällöin kertominen esimerkiksi hyvälle kaverille tai sukulaiselle voi auttaa.

      Kaikkea hyvää,
      NettiSaappaat Jyväskylästä

    • emil 666
      • sureva

        Ootko lestadiolainen?


    • voi tätä ihmiskuntaa

      Ei kyllä ole ainakaan Taivaallisen Isän tahto ja Jumalan rakkaus tuollainen painostus uskomiseen. Ei Jeesuskaan pakottanut seuraajiaan olemaan kanssaan.

      • 2/2^^3^3&3, $;; $; $&

        Mun isovanhemmat on myös siinä uskossa mutta ei nekään mitää isoa asiaa tehnu siitä kun mun iskä eli niiden lapsi tahto alkaa elää omaa elämäänsä ja tehdä omia päätöksiään:)


    • tsemppaaja♡♥

      Sinuna odottaisin että olet täysiikäinen se menee nopeasti ja sitten eroa uskonnostasi.
      Tai voit jotenkin suostutella vanhempiasi. Uskon että tämä on vaikeaa mutta pidän sinulle peukkuja. Tsemppiä!

      • Vajulit

        Lestahan voi sanoo vaikka vaikka 10v isälle ja äitille että en oo ennää lesta thats it,,vitun vajakit ei siinä mitään ikärajaa oo


      • humanityisoverrated

        Mutta virallisesti kuulut yhä kirkkoon jos et ole eronnut.


    • Ihmetellyt

      Jeesus kyllä suosi eroamista kirkosta, hän ihan ruoskan kanssa ajoi ihmisiä ulos Jerusalemin temppelistä.

      • remueetu

        Muistat väärin. Hän ajoi vain kauppiaita ja markkinamiehiä temppelin portailta.


    • Vanhakki

      Ei sun pidä mitään tehdä, et vain käy niissä seuroissa, vai millä nimellä ne on. Elät omaa elämääsi, ei tarvi selitellä kenellekään mitään. Käyt koulua normaalisti siihen asti kuin on pakko tai haluat. Kun olet 18-v. etsit työpaikan ja alat elättää itseäsi, jos et pysty menet sosiaalitoimistoon ja pyydät sieltä apua, uskon että auttavat, tai kuuluu ainakin auttaa.

      Voit kertoa sossussa että haluat eroon lesoista, mutta et vielä pärjää yksin, antavat sinulle asunnon ja kuukausirahan.

      Olen puolellasi, en ymmärrä tuollaisia pakkouskontoja. Itse en ole aikoihin kuulunut kirkkoihin, näinkin tulee hyvin juttuun, omat lapsenikaan eivät kuulu kirkkoon ja hyvin menee. En tunne itseäni syntiseksi, päinvastoin, näin ateistina säästyy monelta riesalta jotka pakkouskonto tekisi.

      Ei jumala vaadi olemaan missään kirkossa, voi uskoa ihan omassa sisimmässään ja olla hyvä muita kohtaa, ei siihen kirkkoja tarvi. Ei kukaan edes tiedä onko jumalaa olemassa, voihan olla mutta sen tietää vasta kun on kuollut. Tuonpuoleisessa manaa jos ei olekaan jumalaa, että tulikin oltua lesojen seuroissa turhaan vaikkei tykännyt olla.

      • remueetu

        Ei se niin mene. Kuolemanjälkeinen elämä on samanlaista kun ennen syntymääkin. Mutta kenenkään järkevän ihmisen ei kannata pelätä kuolemaa. "Koska ei ole tietoisuutta ei ole tuskaa"


    • JUMALANTERVE

      JOUDUT KATOTUKSEEN JA HELVETIN TULI POLTTAA SINUT SYNTISEN!

      • KADOTUKSEENJOUDUT

        VELI SANOO TOTUUDEN TUOSSA! SINÄ TULET JOUTUMAAN IKUISEEN KADOTUKSEEN, TIEDÄ SE!


    • Pelästynyt

      Miks ihmeessä kirjoitit tommosen otsikon. Säikähdin jo

    • dfghdfghgfh

      Itseasiassa aika fiksua tehdä tuollainen otsikko, kiinnitti ainakin mun huomion.

    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      126
      1486
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      142
      1304
    3. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      109
      784
    4. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      118
      750
    5. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      56
      657
    6. 50
      632
    7. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      36
      568
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      539
    9. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      6
      505
    10. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      280
      489
    Aihe